El. Euro 2016: Siedem goli i awans Szwajcarii, Słowenia może liczyć tylko na baraże

Helweci rozgromili San Marino 7:0 i są już pewni startu w przyszłorocznych mistrzostwach Europy. Bezpośrednio do turnieju finałowego nie awansują Słoweńcy, którzy zawiedli przeciwko Litwie.

Konrad Kostorz
Zespół Vladimira Petkovicia nie miał problemów z pokonaniem najsłabszego zespołu w grupie (na wyjeździe przed rokiem Szwajcaria wygrała 4:0), choć w pierwszej połowie bramkarz San Marino skapitulował tylko raz. Worek z golami rozwiązał się po zmianie stron - trafili m.in. Admir Mehmedi z Bayeru Leverkusen, wielki talent FC Basel Breel Donald Embolo oraz powracający po dwóch latach do drużyny narodowej po poważnych problemach zdrowotnych napastnik Eren Derdiyok.

Zwycięstwo zapewniało Helwetom awans przy braku triumfu Słowenii nad Litwą. Gospodarze byli oczywiście faworytami i zgodnie z oczekiwaniami już przed przerwą wyszli na prowadzenie po uderzeniu z "wapna" Valtera Birsy. W końcówce spotkania przyjezdni za sprawą Arvydasa Novikovasa (również trafił z rzutu karnego podyktowanego za zagranie ręką Branko Ilicia) odrobili jednak straty i tym samym Szwajcarzy w poniedziałek zagrają przeciwko Estonii już tylko o prestiż. W zespole litewskim 90 minut zaliczył Emilijus Zubas z Podbeskidzia, a do 69. minuty grał Fiodor Cernych z Jagiellonii.

Słowenia nie może jeszcze być pewna w 100 procentach udziału w barażach, ale trzecią pozycję mogłaby jej odebrać tylko wysoka porażka z... San Marino przy równoczesnym przekonującym zwycięstwie Estonii nad wiceliderem grupy. Taki scenariusz to wyłącznie piłkarskie science fiction.

Szwajcaria - San Marino 7:0 (1:0)
1:0 - Lang 17'
2:0 - Inler (k.) 55'
3:0 - Mehmedi 65'
4:0 - Djourou (k.) 72'
5:0 - Kasami 75'
6:0 - Embolo (k.) 81'
7:0 - Derdiyok 89'

Szwajcaria: Burki - Lang, Schaer, Djourou, Rodriguez (62' Moubandje) - Inler - Embolo, Zuffi, Kasami, Mehmedi (68' Derdiyok) - Drmić (78' Steffen).

San Marino: A. Simoncini - Cesarini (78' F. Vitaioli), Della Valle, D. Simoncini, Palazzi, Berardi - M. Vitaioli, Tosi, Gasperoni (64' Coppini), Golinucci (83' Hirsch) - Stefanelli.

Żółta kartka: Della Valle, Tosi (San Marino).