El. Euro 2016: Reprezentacja Włoch kolejnym finalistą!

Reprezentacja Włoch w finałach mistrzostw Europy! Drużyna z Półwyspu Apenińskiego bez trudu wywiązała się z roli faworyta i pokonała na wyjeździe Azerbejdżan 3:1.

Szymon Mierzyński

Piłkarze Antonio Conte potrzebowali zwycięstwa, by zapewnić sobie awans bez zwracania uwagi na wyniki innych spotkań. Zaczęli realizować ten scenariusz już w 11. minucie, bo właśnie wtedy objęli prowadzenie. Jednym długim podaniem Marco Verratti zgubił całą azerską obronę, a sytuację sam na sam z Kamranem Agajewem bardzo spokojnie wykorzystał Eder.

Od tego momentu Włosi zaczęli jednak grać kunktatorsko. Nie byli zainteresowani dalszą ofensywą, skupiali się tylko na pilnowaniu wyniku. Efekt? Zostali skarceni. Gol wyrównujący padł po błędzie Leonardo Bonucciego, które źle wybił piłkę w pojedynku powietrznym, dopadł do niej na 16. metrze Dmitrij Nazarow i mocnym płaskim uderzeniem pokonał Gianluigiego Buffona.

Goście dostali zimny prysznic, ale zareagowali tak jak przystało na faworyta. Znów przyspieszyli, spychając rywala do obrony i tuż przed przerwą odzyskali prowadzenie. To była piękna akcja, którą zainicjował prostopadłym podaniem Eder. Na czystą pozycję wybiegł Antonio Candreva, jeszcze odegrał do Stephana El Shaarawy'ego i zawodnik AS Monaco dopełnił formalności do pustej bramki.

W drugiej połowie Azerowie nie mieli żadnego pomysłu na sforsowanie defensywy rywala, przez co temperatura widowiska nie była wysoka. Zespół Antonio Conte czuł się pewnie, nie popełniał już błędów i spokojnie odliczał czas do końca. Gdy natomiast w 65. minucie podwyższył wynik po mocnym strzale z dystansu Matteo Darmiana, który wykorzystał gapiostwo Nazarowa, stało się jasne, że faworytowi nie stanie się w Baku krzywda.

Reprezentacja Włoch wygrała przekonująco i jest już pewna bezpośredniego awansu na mistrzostwa Europy. Może jedynie stracić 1. miejsce w grupie H, jeśli we wtorek przegra u siebie z Norwegią.

Azerbejdżan - Włochy 1:3 (1:2)
0:1 - Eder 11'
1:1 - Dmitrij Nazarow 31'
1:2 - Stephan El Shaarawy 43'
1:3 - Matteo Darmian 65'

Azerbejdżan: Kamran Agajew - Maksim Miedwiediew, Badawi Husejnow, Raszad F. Sadygow, Arif Daszdemirow, Gara Garajew, Afran Izmaiłow (90+1' Magomed Mirzabekow), Eddy, Rahid Amirgulijew, Dmitrij Nazarow, Rusłan Gurbanow (74' Tugrul Erat).

Włochy: Gianluigi Buffon - Matteo Darmian, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Mattia De Sciglio, Antonio Candreva (88' Riccardo Montolivo), Marco Verratti, Marco Parolo, Stephan El Shaarawy (74' Alessandro Florenzi), Graziano Pelle, Eder (79' Sebastian Giovinco).

Żółta kartka: Maksim Miedwiediew (Azerbejdżan).

Czerwona kartka: Badawi Husejnow /88' za faul/ (Azerbejdżan).