Walka o stadion w Szczecinie trwa. Miasto ma nowy oręż

Miasto Szczecin robi krok za krokiem w kierunku modernizacji stadionu. Kibice są coraz lepiej zorganizowani, by spróbować zatrzymać tę inwestycję. W tej sytuacji magistrat ma nowy oręż.

Sebastian Szczytkowski
Sebastian Szczytkowski

Powstała strona internetowa, za pośrednictwem której urzędnicy chcą przekonać mieszkańców do modernizacji stadionu. Na witrynie można zapoznać się z opisem projektu, wizualizacjami, materiałami wideo i odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Temat stadionu to w ostatnich tygodniach najgorętszy spośród sportowych w Szczecinie.

W skrócie: miasto zamierza trybuna po trybunie przebudowywać obecny obiekt Pogoni Szczecin. Pozostanie on w kształcie podkowy, a zamknięty zostanie pergolą, a nie czwartą trybuną. Powstanie pełne zadaszenie oraz nowe oświetlenie. Do tego budynki techniczne, szatnie, parking. Na trybunach będzie ponad 18 tysięcy miejsc siedzących. Koszt inwestycji to ponad 100 milionów złotych, ale nie został jeszcze dokładnie policzony. Zrobi to dopiero wykonawca, który stanie do przetargu.

- Przebudowę można rozpocząć jesienią przyszłego roku. Każde inne rozwiązanie wydłuży oczekiwanie na stadion o cztery lata. Modernizacja pochłonie około 100 milionów złotych. Budowa nowego obiektu będzie droższa i spowoduje konieczność zrezygnowania z szeregu ważnych dla miasta inwestycji. Nasz obecny projekt spełnia wszystkie oczekiwania - przekonuje Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Inwestycja jest nazywana złośliwie "modernizacją skansenu" lub "reanimacją" trupa. Niedawno koncepcję skrytykowali prezes PZPN Zbigniew Boniek i Marcin Animucki z Ekstraklasy SA. Ten ostatni miał nawet wybrać się na rozmowy w tej sprawie do Szczecina, ale Krzystek przełożył spotkanie na czas po kampanii wyborczej. Zapewne modernizacja ma zwolenników wśród mieszkańców, ale to grupa mniejszościowa i mało słyszalna.

10 września Stowarzyszenie Kibiców Pogoni "Portowcy" zainicjowało akcję zbierania podpisów pod projektem uchwały, który zakłada wstrzymanie obecnego planu i budowę nowego obiektu. Miałby stanąć obok obecnego – w miejscu, gdzie teraz jest boisko treningowe. Jeżeli ocena i analiza wykażą, że budować tam nie można, wówczas kibice proponują lokalizację rezerwową – na obrzeżach Szczecina i terenie sąsiedniej gminy Kołbaskowo.

- Nowy stadion będzie "kołem zamachowym" do dalszego rozwoju Pogoni Szczecin. Stworzenie zespołu mogącego skutecznie ubiegać się o najwyższe miejsca w Ekstraklasie jest praktycznie niemożliwe bez nowoczesnego obiektu piłkarskiego, który będzie magnesem dla kibiców i sponsorów - uzasadnia SKPS Portowcy.

Licznik podpisów zebranych przez stowarzyszenie przekroczył 15 tysięcy. To dużo więcej niż potrzeba, by złożyć projekt w magistracie. Minął miesiąc, ale akcja jeszcze trwa. Na prezydenta Szczecina jest wywierana coraz większa presja, ale nadal bardziej realne jest, że stadion będzie modernizowany.

Kiedy zapadnie ostateczna decyzja, po której skończą się realne możliwości zmiany? Do końca 2015 roku architekt kończy projekt budowlany, następnie przygotuje projekt wykonawczy. Po uzupełnieniu dokumentacji rozpisany zostanie przetarg na roboty budowlane. Jeżeli władze miasta biorą jeszcze pod uwagę wstrzymanie inwestycji, to powinno stać się to do tego czasu.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×