Ukraina bliżej Euro 2016. Trudna sytuacja Słowenii

Ukraina wygrała ze Słowenią (2:0) w pierwszym barażowym meczu o Euro 2016. Goście zaprezentowali się słabo i zasłużenie przegrali.

Bartosz Zimkowski
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO / PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Faworytem meczu we Lwowie była Ukraina i to ona od pierwszych minut dłużej utrzymywała się przy piłce. Gospodarze chcieli wykorzystać swoje skrzydła, a zwłaszcza Jewhena Konopliankę, który bardzo dobrze prezentuje się w Sevilli.

Pierwszą poważną okazję jedna ze stron stworzyła dopiero w 22. minucie. Od razu zakończyła się bramką. Piłka spadła na dziesiątym metrze pod nogi Andrija Jarmolenko, który prostym zwodem na zamach minął trzech rywali na raz. To otworzyło mu szansę na strzał. Samir Handanović nie zdołał go zatrzymać i Ukraińcy objęli prowadzenie.

Po tym golu mecz nieco ożywił się. Odważniej zaczęli grać goście i po jednej z akcji mogli zdobyć bramkę. Prosty błąd przy przyjęciu piłki popełnił doświadczony Milivoje Novaković czym zniweczył akcję całego zespołu.

W sumie w pierwszej połowie sędzia pokazał cztery żółte kartki i miał sporo pracy z piłkarzami obu drużyn, którzy często mieli pretensje do rywali.

Dziewięć minut po zmianie stron Ukraina podwyższyła prowadzenie. Jarmolenko wypuścił rozpędzonego Artema Fedeckiego, którego płaskie dośrodkowanie trafiło przed bramkę do Jewhena Sełezniowa. Ten tylko dostawił nogę. Jednak błąd popełnił sędzia liniowy, ponieważ nie dostrzegł, że strzelec gola w momencie podania był na spalonym.

Kolejne minuty należały do gospodarzy, ale nie byli już w stanie pokonać Handanovicia. We wtorek w Mariborze dojdzie do rewanżu i wówczas poznamy kolejnego finalistę Euro 2016.

Ukraina - Słowenia 2:0 (1:0)
1:0 - Andrij Jarmolenko 22'
2:0 - Jewhen Sełezniow 54'

Ukraina: Andrij Piatow - Jewhen Chaczeridi, Wiaczesław Szewczuk, Artem Fedecki, Jarosław Rakickij, Andrij Jarmolenko (90+1' Olexandr Karavajev), Jewhen Konoplianka, Sergiej Sidorczuk, Denis Garmasz (80' Ruslan Malinovskyj), Sergiej Rybalka, Jewhen Sełezniow (84' Artem Kravec).

Słowenia: Samir Handanović - Miso Brecko, Bostjan Cesar, Branko Ilic (63' Roman Bezjak), Bojan Jokić, Jasmin Kurtić, Valter Birsa (73' Nejc Pecnik), Kevin Kampl, Rene Krhin, Josip Ilicić, Milivoje Novaković (90' Zlatan Ljubijankić).

Żółte kartki: Jewhen Sełezniow, Jewhen Chaczeridi, Jarosław Rakickij (Ukraina) oraz Milivoje Novaković, Rene Krhin (Słowenia).

Sędzia: Jonas Eriksson (Szwecja).