Tradycji stanie się zadość! Kto strzeli pierwszego gola 2016 roku?

Zdjęcie okładkowe artykułu:  / MICHAL NOWAK / NEWSPIX.PL KRAKOW
/ MICHAL NOWAK / NEWSPIX.PL KRAKOW
zdjęcie autora artykułu

Jak co roku, 1 stycznia w samo południe piłkarze Cracovii spotkają się na tradycyjnym Treningu Noworocznym. Kto będzie strzelcem pierwszego w 2016 roku gola na polskich boiskach?

W tym artykule dowiesz się o:

Kiedy wszystko się zaczęło? Dokładnej daty nie pamięta nikt i nie wspominają o niej klubowe archiwa. Istnieją natomiast trzy hipotezy mówiące o narodzinach Treningu Noworocznego Cracovii. Według pierwszej, w 1920 roku jeden z graczy Pasów podpatrzył ten zwyczaj w Wiedniu i przeniósł go na grunt krakowski. W innym przypadku mówi się o inspiracji wziętej z turnieju towarzyskiego w Paryżu, na który zaproszona była Cracovia.   Wreszcie trzecia i chyba najbliższa sercom kibiców Cracovii mówi o Treningu rozegranym w roku 1924 lub 1925, którego inicjatorem był Ludwik Gintel - ten sam, który rzucił kiedyś do swoich partnerów z drużyny przed derbowym meczem z Wisłą: - No to panowie, idziemy na tę Świętą Wojnę. Tym razem miał namówić kolegów na rozegranie sparingu wprost po wyjściu z sylwestrowego balu.

Początkowo do gry w Nowy Rok zapraszano także inne drużyny (między innymi Podgórze Kraków i Legię Kraków). W latach 30. ubiegłego stulecia Trening Noworoczny uznawano już za unikalną tradycję Cracovii. Od tego czasu grano rokrocznie, z wyłączeniem jedynie lat niemieckiej okupacji i okresu stalinowskiego. Nawet kiedy w połowie grudnia 1963 roku stadion Pasów (niezmiennie od ponad 100 lat znajdujący się w tym samym miejscu) doszczętnie spłonął, 1 stycznia 1964 roku zagrano na jego zgliszczach.

Dwukrotnie Trening Noworoczny nie odbył się na stadionie głównym Cracovii: w 1966 i w 2010 roku. Za pierwszym razem grano przy al. 3 maja, a przed sześcioma laty przy Wielickiej 101. W obu przypadkach stadion główny przechodził remont.

Ten, kto otworzy wynik Treningu Noworocznego, umownie uznawany jest za strzelca premierowej bramki na polskich boiskach w danym roku. Przez dekady każdy piłkarz Pasów dążył do tego, by zapisać się na kartach klubowej historii, ale w ostatnich latach na pierwsze bramki czekać trzeba było bardzo długo, a wszystko za sprawą swoistej klątwy, która wisiała nad strzelcami: w latach 2008-2012 autor premierowego gola w Treningu Noworocznym na koniec danego roku... żegnał się z Cracovią.

W roku 2008 strzelanie zaczął Marcin Bojarski, którego kilka miesięcy później trener Stefan Majewski przesunął do rezerw, a na koniec roku "Bojar" rozstał się z klubem za porozumieniem stron. Podobny los spotkał Przemysława Kuliga, czyli bohatera z 1 stycznia 2009 roku, który rok kończył na wypożyczeniu do Górnika Zabrze po tym, jak Artur Płatek określił go jako nieprzydatnego dla Pasów. Kulig co prawda był zawodnikiem Cracovii do listopada 2012 roku, ale ostatnie dwa lata spędził w "Klubie Kokosa".

Pierwszą bramkę 2010 roku zdobył Dariusz Pawlusiński i w styczniu 2011 roku już w Cracovii go nie było, a w 2011 roku strzelanie zaczął Piotr Giza, który po sezonie 2010/2011 pożegnał się z Pasami, a następnie zakończył karierę. Z kolei w 2012 roku autorem premierowego trafienia był Dawid Sarga z Cracovii II, który w listopadzie 2012 roku doznał kontuzji kolana, po której zakończył przygodę z piłką. Klątwę przełamał dopiero w 2013 roku Bartłomiej Dudzic, przed rokiem pierwszego gola wbił Przemysław Kita, a rok temu Mateusz Żytko, którego... dziś już nie ma w Krakowie.

Na Treningu Noworocznym 2016 zabraknie nowych twarzy - Pasy nie zdążyły pozyskać jeszcze ani jednego nowego gracza. Z udziału w zabawie zwolnieni są obcokrajowcy, ale przed szansą na debiut w Treningu Noworocznym stoją za to sprowadzeni latem Grzegorz SandomierskiHubert Wołąkiewicz, Jakub Wójcicki i Mateusz Argasiński. Również dla trenera Jacka Zielińskiego będzie to premierowy Trening Noworoczny. Szkoleniowiec zjawi się przy Kałuży 1 w iście szampańskim nastroju, bowiem 31 grudnia przedłużył swój kontrakt z Cracovią do końca sezonu 2018/2019.

Organizatorzy mogą spodziewać się sporej liczby widzów. Od czasu otwarcia nowego stadionu Pasów frekwencja na Treningu Noworocznym nie spadła poniżej dwóch tysięcy, a w 2011 roku na stadionie pojawiło się aż 4155 osób.

Nie sposób nie wspomnieć o Marcinie Budzińskim, który dwa ostatnie Treningi Noworoczne ubarwił na swój sposób. W 2014 roku wystąpił w stylizowanych na piłkarskie buty czerwonych "lakierkach", a przed rokiem poszedł o krok dalej i zagrał we wzbogaconych o wkręty... kaloszach. W obu przypadkach zdobywał bramki! Czym zaskoczy teraz?

Strzelcy pierwszych bramek w Treningach Noworocznych w XXI wieku: 2001 - Paweł Zegarek 2002 - Edward Kowalik 2003 - Wojciech Ankowski 2004 - Marcin Bojarski 2005 - Łukasz Szczoczarz 2006 - Marcin Bojarski 2007 - Tomasz Moskała 2008 - Marcin Bojarski 2009 - Przemysław Kulig 2010 - Dariusz Pawlusiński 2011 - Piotr Giza 2012 - Dawid Sarga 2013 - Bartłomiej Dudzic 2014 - Przemysław Kita 2015 - Mateusz Żytko

Źródło artykułu: