Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Marek Wawrzynowski: Działacze Wisły Kraków są piątą kolumną klubu (felieton)

Działacze Wisły Kraków blokując transfer Radosława Cierzniaka i dodatkowo zsyłając go do rezerw nie tylko zachowują się nieetycznie, ale też działają na szkodę własnego klubu.
Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski

Radosław Cierzniak  podpisał, zgodnie z przepisami, umowę z Legią Warszawa. Z półrocznym wyprzedzeniem. Szczerze mówiąc nie za bardzo wiem po co on w Warszawie, to po prostu bardzo solidny ligowy bramkarz, ale to jest w tej sprawie zupełnie nieistotne. Prezes Bogusław Leśnodorski  wyraził chęć zakupu piłkarza już teraz. To często przyjęta praktyka. Wisła Kraków przystała na to. Ale za chwilę zmieniła zdanie.

Rozumiem, gdyby argumentowano, że Wisła potrzebuje zawodnika bo walczy o europejskie puchary. Ale Wisła potrzebuje zawodnika jedynie po to, by wysłać go do rezerw i zgnębić.

W Polskim Związku Piłkarzy tłumaczą, że przepisy są tu jednoznaczne: Zawodnika można zesłać do rezerw tylko w przypadku znacznego obniżenia formy sportowej.

Moim zdaniem jest to bardzo klasyczny przypadek mobbingu choć oczywiście, żeby to udowodnić, zawodnik musiałby skierować sprawę do sądu.

I kompletnie nie rozumiem reakcji kibiców. Pisanie, że Wisła ma prawo, że przecież nie musi zawodnika promować, może ogrywać innych. I tak dalej.

Łatwo usprawiedliwić takie działania. Czy będziecie tak samo wyrozumiali wobec swojego pracodawcy, jeśli każe wam, załóżmy pracownikom biurowym, sprzątać toalety bo przecież "ma do tego prawo"?

To kolejny przypadek podobnych działań w ostatnich dniach. Wcześniej Śląsk Wrocław odstawił od drużyny Flavio Paixao, bo ten podpisał z wyprzedzeniem umowę z Lechią Gdańsk.

Problem klubów jest taki, że to zawodnicy działają zgodnie z przepisami. Problem zawodników jest taki, że ani PZPN, ani Ekstraklasa S.A. nie traktuje tych problemów poważnie i nie reagując, daje przyzwolenie na tego typu praktyki. I o to mam do tych organizacji ogromne pretensje. Swoim milczeniem sankcjonują brak etyki w futbolu.

A powinni reagować. Tego typu zachowania, jak Wisły czy wcześniej Śląska, są nieprofesjonalne i wpływają negatywnie na wizerunek polskiej ligi i polskiej piłki. Pokazują, ze wciąż jesteśmy futbolowym trzecim światem. I żadne marketingowe zaklęcia tego nie zmienią.

Właśnie przeczytałem, że Matthias Sammer daje pełne wsparcie dla Pepa Guardioli i zapewnia, że trener Bayernu będzie miał swobodę działania i pełną kontrolę w drużynie. A przecież już ogłoszono oficjalnie, że poprowadzi w przyszłym sezonie Manchester City. Czy wyobrażacie sobie, że Katalończyk zostaje zdegradowany do drużyny rezerw Bayernu? Przecież to absurd. Wiadomo, że jego marzeniem jest wygrać Ligę Mistrzów, zdobyć jak najwięcej.

Bayern doskonale to rozumiał. Wcześniej podpisał umowę z Robertem Lewandowskim. Kupił go od Borussii Dortmund. Oficjalne przejście Polaka ogłoszono w styczniu, pół roku przed przejściem. A jednak Lewandowski grał do końca w BVB. Co więcej, zdobył tytuł króla strzelców. A polscy kibice zachwycali się profesjonalnym podejściem Borussii.

Nie rozumiem, dlaczego Cierzniak nagle miałby być piąta kolumną. Jest dokładnie odwrotnie. Piątą kolumną są klubowi działacze, którzy osłabiają celowo zespół. Na zasadzie "na złość babci odmrożę sobie uszy". Bo przecież pozbywają się pieniędzy. Choć wiadomo, że regularnie mają poważne problemy finansowe i długo mieli bardzo poważne problemy z płaceniem na czas zawodnikom.

W tej sytuacji trudno spodziewać się, by zawodnik dostający propozycję pracy w stabilnym i zdecydowanie lepszym finansowo miejscu, nie przyjął jej.

Kibice piszą tu często o honorze. Zawsze bawi mnie ten argument. Prawie zawsze. Rozumiałbym gdyby piłkarz był z Krakowa, deklarował od lat swoją miłość do klubu i tak dalej. Ale to chłopak z Wielkopolski, który był już w Lechu, w Cracovii, potem grał w Wiśle, a teraz będzie w Legii.

Zobacz więcej felietonów Marka Wawrzynowskiego ->

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Inf. własna
Komentarze (20):
 • uwolnićCierzniaka Zgłoś komentarz
  Pan redaktor zapomniał co 7egia zrobiła z Radovićem i Żyro. Pan redaktorek nie miał wtedy zastrzeżeń co 7egia robi?
  • verso Zgłoś komentarz
   szanowny pan redaktor zapomniał co było jak żyro nie chciał przystąpić do rozmów w sprawie przedłużenia kontraktu z legią, a co zrobili z radovicem gdy podpisał kontrakt z
   Czytaj całość
   chińczykami? - pełny profesjonalizm!!! wtedy pan redaktorek nie miał zastrzeżeń?
   • Jacek Malinowski Zgłoś komentarz
    Wisła skisła, tylko CWKS i... Cierzniak.
    • ssc Zgłoś komentarz
     Redaktorze Marku Wawrzynowski zastanawia mnie skąd u Pana tak ograniczony poziom IQ? . W pewnym serwisie samochodowym elektryk-elektronik oświadczył iż przechodzi do konkurencji za kilka dni
     Czytaj całość
     miał jechać na szkolenie ale skoro odchodzi firma postanowiła zainwestować w pracownika który zostaje i ja to uważam za normalne.Przypominam że Cierzniak został sprowadzony jako zastępca kontuzjowanych Buchalika i Miśkiewicza a skoro już są zdrowi to logiczne że po podpisaniu kontraktu przez tego Pana z Legią w Krakowie będą stawiać na nich,a to czy będzie grał zależy od działaczy Legii, bo z tego co wiem Wisła podała cenę za tego Pana a Legia poza wypowiedziami medialnymi nie zrobiła nic w tym kierunku,pozdrawiam a na przyszłość zanim Pan coś napisze niech Pan najpierw pomyśli,bo zapewniam że to nie boli
     • Kibic Wisły Kraków Zgłoś komentarz
      Niestety ten link widzę nie wchodzi to masz urywek z tegoż artykułu. To jest z przed 2 lat artykuł. Legia zainteresowała się Karolem Linettym i Bartoszem Bereszyńskim, który do tej
      Czytaj całość
      pory grał w ekipie największego rywala. Linetty zostaje o czym pisaliśmy już w listopadzie, zaś „Bereś” na dobre postanowił rozstać się z Poznaniem i przeprowadzić na wschód. Same zabiegi Legii można porównać nawet z tymi sprzed wielu, wielu lat. Legia już w latach 40-tych jako klub Wojskowy kradła lepszych piłkarzy z innych polskich drużyn. Zespół zarządzany przez komunistyczne władze był dzięki temu wzmacniany, a ówcześni zawodnicy mieli wybór. Albo musieli odbyć normalną służbę wojskową, albo grać w wojskowym klubie jeśli nie chcieli tracić kontraktu z piłką. Do Legii w latach 80-tych musiał odejść też legendarny piłkarz Lecha Poznań, Mirosław Okoński, ale po odbyciu służby wojskowej wrócił do Kolejorza i do dziś jest w Wielkopolsce bardzo lubiany. Nie zmienia to jednak faktu, że obecne władze Legii postanowiły nawiązać do złodziejskiej tradycji warszawskiego klubu i nadal podkradać zawodników z innych ekip jak w czasach komunizmu. Ze względu na to, że Lech jest dla Legii jedynym zagrożeniem w tym kraju, Warszawa zabrała się za podkradanie piłkarzy z Poznania. Przed laty „Wojskowi” ściągali jednak do siebie zawodników dobrych, którzy robili wtedy sportową różnicę na boisku, a teraz jest trochę inaczej. O ile Karol Linetty, który ostatecznie zdecydował się zostać w Lechu rzeczywiście mógłby zwiększyć poziom sportowy Legii, to Bartosz Bereszyński niekoniecznie.
      • Kibic Wisły Kraków Zgłoś komentarz
       Białe Legiony , pisałeś o tym aby Ci podano przykłady kradzieży ? proszę przeczytaj ten artykuł. kkslech.com/2013/01/19/legia-nadal-podkrada-lech-nic-nie-traci/comment-page-1/
       • Kibic Wisły Kraków Zgłoś komentarz
        Panie Marku Wawrzynowski , jest pan marnym w-szafskim pismakiem !!! Napisanie tego artykułu zajęło panu ponad tydzień czasu ? musiał pan przeczytać setki innych głupich artykułów swoich
        Czytaj całość
        kolegów z w-szafki aby wypocić swój ??? Szkoda , że jako pismak nie jesteś pan obiektywny i nie napisał pan o działaczach Legły. Jak to PROFESJONALNIE podeszli do tematu Radovicia , Żyry. To było działanie dla dobra zawodnika ? Może lepiej niech pan zacznie pisać przepisy kulinarne bo to ostatnio modne a nuż ktoś je w Lidlu kupi za symboliczną złotówkę. Życzę panu zdrowia i wszelkiej pomyślności.
        • stanino Zgłoś komentarz
         Lepiej grac w Legii która ma pochodzenie wojskowe niz we Wiśle która ma pochodzenie milicyjne.Bo kto pałował robotników -milicja.
         • Jan Ostroga Zgłoś komentarz
          Panie Wawrzynowski, nie dziwię się dlaczego na zbity pysk wyleciał Pan z "PS". Pańska fachowość i obiektywizm są aż nadto widoczne. Oto kilka cytatów: "Nie podobają mi się powołania
          Czytaj całość
          Nawałki. Nie, to coś więcej. Jestem nimi bardzo rozczarowany. "W ogóle nie jestem fanem tego selekcjonera. Ok, to dobry trener ligowy, to tyle. Nawałka stawia jednak na zgrane karty." "Oczywiście tu muszę się lekko asekurować nie należy niczego przesądzać, ale nie widzę tego w jasnych barwach. Nawałka nie szuka tylko powiela. To kopista, taki średniowieczny mnich, który przepisuje cudze dzieła. Nie ma wizji i głowy do poszukiwań. Nie pisze dzieł tylko je czyta. Wygląda na to, że wczesny Nawałka to zdaje się kopia środkowego Fornalika." Inne fachowe wnioski Marka Wawrzynowskiego w artykułach archiwalnych "PS". Zachęcam do lektury! Panie Wawrzynowski, a może to z Panem było jednak tak, jak w opisanej przez Pana hipotetycznj sytuacji z pewnym pracownikiem biurowym, któremu kazano czyścić sracze, by pokazać mu do czego się nadaje? Może to w "PS" ktoś w porę poznał się na Pańskich kompetencjach i uznał, że nawet w tej gazecie nie ma miejsca dla zwyczajnych durniów? Dla dobra polskiej piłki zajmij się Pan czymś innym niż pisaniem, może odnajdzie się Pan we wspomnianym wcześniej podnoszeniem poziomu czystości w polskich toaletach?
          • Piotr Panek Zgłoś komentarz
           ale płaczecie
           • Jakub Laskowski Zgłoś komentarz
            idzie do legi niech cierpi
            • Andrzej Zieliński Zgłoś komentarz
             Bardzo dobry artykuł. Gdzie jest PZPN, Ekstraklasa i PZP?
             • Białe Legiony Zgłoś komentarz
              wisła pokazała swoją zaściankowość , prostactwo i hamstwo , ale czego tu się spodziewać po klubie z ubeckim rodowodem.
              Zobacz więcej komentarzy (7)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×