LE: Fenerbahce i Szachtar bliżej ćwierćfinału po zwycięstwach u siebie

Fenerbahce Stambuł i Szachtar Donieck wygrały pierwsze mecze 1/8 finału Ligi Europy. Turcy pokonali 3:1 SC Braga, a Ukraińcy zwyciężyli w stosunku 3:1 z belgijskim RSC Anderlecht.

Konrad Kostorz

Szachtar po wyeliminowaniu Schalke 04 (3:0 w dwumeczu) był faworytem rywalizacji z Anderlechtem i wypracował sobie sporą zaliczkę przed rewanżem. Drużyna zza naszej wschodniej granicy przed przerwą objęła dwubramkowe prowadzenie, ale nadzieję Belgów przywrócił w drugiej połowie Frank Acheampong.

Ostatnie słowo należało jednak do zawodników z Doniecka. Gola strzelił 33-letni reprezentant Chorwacji Eduardo da Silva, któremu asystował Brazylijczyk Bernard.

Kwestia awansu pozostaje otwarta w parze turecko-portugalskiej. W Stambule długo zanosiło się na bezbramkowy remis, ale w 82. minucie Mehmet Topal przeprowadził indywidualną akcję, przebiegł kilkanaście metrów i precyzyjnym strzałem przy słupku z 20 metrów nie dał szans bramkarzowi SC Braga.

Przypomnijmy, że Fenerbahce w edycji 2012/2013, kiedy poprzednio startowało w Lidze Europy, dotarło aż do półfinału, w którym nieznacznie uległo Benfice Lizbona (1:0 i 1:3).

Szachtar Donieck - RSC Anderlecht 3:1 (2:0)
1:0 - Taison 21'
2:0 - Kuczer 24'
2:1 - Acheampong 68'
3:1 - Eduardo 79'

Szachtar: Piatow - Srna, Kuczer, Rakickij, Ismaily - Kowalenko, Małyszew - Marlos (74' Wellington), Eduardo (88' Dentinho), Taison (46' Bernard) - Ferreyra.

Anderlecht: Proto - Najar, Mbodji, Nuytinck, Deschacht - Suarez (67' Djuricić), Badji (74' Tielemans), Defour, Acheampong - Praet (67' Conte), Okaka.

Żółte kartki: Badji, Mbodji (Anderlecht).