LE: Athletic bliżej ćwierćfinału. Kąpiel błotna w Bilbao

Athletic Bilbao w pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Europy pokonał Valencię 1:0. Gospodarze gola zdobyli w 20. minucie, a autorem trafienia był Raul Garcia.

Michał Piegza
PAP/EPA / Luis Tejido

Pojedynek w Bilbao rozgrywany był w trudnych warunkach. Po opadach deszczu boisko było grząskie, w wielu miejscach znajdowały się kałuże. W trakcie spotkania niemal przez cały czas lało. Mimo tego kibice obecni na Estadio San Mames, szczególnie w pierwszej części, nie mogli narzekać na brak emocji.

Gospodarze od początku narzucili wysokie tempo. W 10. minucie Markel Susaeta wpadł z piłką w pole karne, ale jego mocny strzał odbił Mathew Ryan. Dziesięć minut później zawodnicy Athletic objęli prowadzenie. Piłkę z rzutu wolnego na szósty metr dośrodkował Benat Etxebarria, a Raul Garcia głową uderzył obok rąk próbującego interweniować bramkarza.

Cztery minuty później powinno być 2:0, ale po świetnym przyjęciu piłki z ok. 11 metrów Aritz Aduriz uderzył obok bramki. Valencia szans szukała głównie w kontrach. Po jednej z nich w 33. minucie Rodrigo w sytuacji sam na sam trafił w nogę dobrze ustawionego Iago Herrerina.

Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie. Wciąż atakowali gospodarze, którzy w 50. minucie mogli prowadzić 2:0. Jednak po strzale Aymerica Laporty z połowy boiska Ryan wybił piłkę na róg. Z kolei w 68. minucie mocno, ale minimalnie niecelnie przymierzył z okolic narożnika pola bramkowego Sabin Merino. Cztery minuty później Ryan odbił groźne uderzenie z rzutu wolnego Benata Etxebarrii. Z kolei w 80. minucie Sabin w sytuacji sam na sam uderzył w bramkarza.

Goście odważniej zagrali dopiero w końcówce, ale nie stworzyli sobie klarownej okazji do wyrównania. Gospodarzom z kolei zabrakło dokładności w końcowych fazach akcji. W doliczonym czasie Aduriz w sytuacji sam na sam, biegnąc z obrońcą na plecach, uderzył z linii pola karnego i przestrzelił. Przed rewanżem sprawa awansu wciąż jest otwarta.

Athletic Bilbao - Valencia CF 1:0 (1:0)
1:0 - Raul Garcia 20'

Athletic Bilbao: Iago Herrerin - Oscar de Marcos, Xabier Etxeita, Aymeric Laporte, Mikel Balenziaga, Ander Iturraspe (83' Mikel Rico), Benat Etxebarria, Markel Susaeta (73' Gorka Elustondo), Raul Garcia, Iker Muniain (54' Sabin Merino), Aritz Aduriz.

Valencia CF: Mathew Ryan - Antonio Barragan, Shkodran Mustafi, Aymen Abdennour, Jose Gaya, Javi Fuego, Danilo Barbosa, Rodrigo (87' Sofiane Feghouli), Dani Parejo (82' Paco Alcacer), Pablo Piatti (70' Andre Gomes), Alvaro Negredo.

Żółte kartki: Javi Fuego, Danilo Barbosa, Shkodran Mustafi (Valencia).

Sędzia: Bjoern Kuipers (Holandia).

Źródło: TVP S.A.