LE: Valencia wygrała hiszpański pojedynek, ale nie awansowała

Valencia mimo zwycięstwa w rewanżowym meczu Ligi Europy nad Athletic Bilbao nie awansowała do kolejnej rundy. Zadecydowała liczba bramek strzelonych na wyjeździe.

Bartosz Zimkowski
PAP/EPA / MIGUEL ANGEL POLO

W pierwszym meczu hiszpańskiej rywalizacji lepsi byli zawodnicy Athletic Bilbao, którzy zwyciężyli 1:0. To Valencia CF musiała atakować, aby doprowadzić do wyrównania losów spotkania.

Dość szybko udała się ta sztuka. W trzynastej minucie Alvaro Negredo oddał silny strzał z jedenastu metrów, który wybił przed siebie Iago Herrerin. Do bezpańskiej futbolówki dopadł Santi Mina i pokonał już bezradnego w tej sytuacji bramkarza Athletic.

Valencia mogła grać już spokojniej mając w garści przynajmniej dogrywkę. Nikt w ekipie gospodarzy nie chciał jej jednak grać i siedem minut przed przerwą miejscowi prowadzili już różnicą dwóch goli. Jose Gaya dośrodkował z lewego skrzydła, a niepilnowany Aderllan Santos zdobył bramkę strzałem głową z dziesięciu metrów. Było to jego pierwsze trafienie w barwach Valencii od momentu transferu ze SC Braga.

Jeszcze przed przerwą Andre Gomes huknął jak z armaty i piłka przeleciała tuż obok słupka. Valencia przycisnęła rywali, jednak więcej goli nie było.

Po zmianie stron goście nadal mieli niewiele do zaoferowania w ofensywnych akcjach. Lepsze sytuacje tworzyli sobie podopieczni Gary'ego Neville'a, jednak brakowało dokładności w wykańczaniu.

Dość niespodziewanie Athletic zdobyło gola kwadrans przed końcem. Po dośrodkowaniu w pole karne Raul Garcia kapitalnie odegrał piłkę do Aritza Aduriza, który z kilku metrów trafił do siatki Valencii.

Na trybuny został wyrzucony Gary Neville, który krytykował decyzję sędziów. Ci nie zauważyli zagrania piłki ręką przez jednego z graczy Athletic, a chwilę później goście zdobyli gola.

Gospodarze nie byli już w stanie strzelić zwycięskiej bramki i to Athletic awansował do kolejnej rundy.

Valencia - Athletic Bilbao 2:1 (2:0)
1:0 - Santi Mina 13'
2:0 - Aderlan Santos 37'
2:1 - Aritz Aduriz 75'

Pierwszy mecz: 0:1
Awans: Athletic Bilbao

Valencia: Mathew Ryan - Ruben Vezo, Aderlan Santos, Shkodran Mustafi, Jose Gaya, Danilo, Javi Fuego (68' Daniel Parejo), Andre Gomes (83' Francisco Alcacer), Santi Mina.

Athletic: Iago Herrerin - Aymeric Laporte, Oscar de Marcos, Xabier Etxeita, Mikel Balenzianga (75' Inigo Lekue), Benat Etxebarria, Iker Muniain (25' Markel Susaeta), Raul Garcia, Sabino Merino (75' Ander Iturraspe), Aritz Aduriz.

Żółte kartki: Santi Mina, Javi Fuego, Andre Gomes, Ruben Vezo (Valencia) oraz Raul Garcia, Aymeric Laporte (Athletic).