Eredivisie: Grad goli w Volendam

PSV Eindhoven zgotowało swoim fanom fantastyczny festiwal strzelecki, w którym nie obyło się jednak bez straty bramek. Mistrzowie Holandii pokonali na wyjeździe Volendam i tym samym, dzięki stracie punktów Ajaxu, zbliżyli się do rywala z Amsterdamu. Kolejne łatwe zwycięstwo odnieśli piłkarze Louisa van Gaala - AZ Alkmaar. Zaledwie remis w pojedynku z De Graafschap wywalczył wicelider - Twente Eschede.

Patryk Kurkowski

Przodujący w tabeli Eredivisie AZ Alkmaar nie miał najmniejszych szans z pokonaniem przed własną publicznością na DSB Stadion ekipy Willem II Tilburg. Goście świetnie rozpoczęli to spotkanie, bowiem w 19. minucie po trafieniu Saida Boutahara wyszli na prowadzenie. Jednak nie minęło 10 minut, a futbolówkę w bramce Maikela Aertsa umieścił Moussa Dembele. Podopieczni Louisa van Gaala jeszcze przed przerwą zdołali uzyskać korzystny dla nich rezultat. Autorem drugiego trafienia dla miejscowego teamu był Maarten Martens. Po przerwie wciąż lepiej prezentowało się AZ Alkmaar, a uwieńczeniem tego był gol Mounira El Hamdaoui. 24-letni Marokańczyk zaliczył swoje 18 trafienie w rozgrywkach, w efekcie czego umocnił się na prowadzeniu w tabeli strzelców Eredivisie.

Do sporej niespodzianki doszło na stadionie Gelredome w Arnhem, gdzie tamtejsze Vitesse wręcz zdeklasowało Ajax Amsterdam. Spotkanie zakończyło się triumfem gospodarzy aż 4:1. Nadreńczycy bardzo szybko wyszli na prowadzenie, bo już w 7. minucie pojedynku Lars Nilsson zmusił do kapitulacji Maartena Stekelenburga. Goście z Amsterdamu dowodzeni przez Marco van Bastena nie mieli zamiaru składać broni, wręcz przeciwnie ruszyli do ataku. Ofensywna gra się opłaciła bo kilka minut później wyrównał najskuteczniejszy w szeregach Joden - Luis Suarez. Im bliżej było końca pierwszej połowy tym z coraz większą łatwością przez szeregi obronne przedzierali się piłkarze Hansa Westerhofa. Fantastyczny finisz sprawił, że do szatni gracze Vitesse schodzili już z dwubramkowym prowadzeniem. Zmiana stron niewiele zmieniła. Zawodnicy z Amsterdamu wciąż byli nieporadni, a w 68. minucie żółto-czarni "dobili" swojego rywala ustalając wynik spotkania 4:1.

Na potknięciu Ajaxu skorzystali niewątpliwie piłkarze PSV Eindhoven, którzy zbliżyli się do ekipy van Bastena na odległość jednego "oczka". 21-krotni Mistrzowie Holandii w ramach 22. kolejki Eredivisie zmierzyli się z beniaminkiem i zarazem outsiderem rozgrywek - FC Volendam. Mecz mógł się podobać, albowiem padło aż 8 bramek, a w końcowym rozrachunku skuteczniejsi okazali się podopieczni Dwighta Lodewegesa, którzy pięciokrotnie dziurawili bramkę. Trzy razy ta sztuka udała się graczom Fransa Adelaara. Goście z Eindhoven bardzo szybko wywalczyli przodownictwo (0:2), ale miejscowi zdołali się podnieść i doprowadzić do remisu. Katem gospodarzy okazał się Edison Mendez, który ponownie wyprowadził PSV na dwubramkowe prowadzenie (2:4). Piłkarze Lodewegesa od 52. minuty meczu musieli sobie radzić w dziesiątkę, albowiem czerwoną kartkę ujrzał Ola Toivonen (strzelec pierwszej bramki dla PSV). Nieco ponad 300 sekund później tego samego koloru kartonik zobaczył piłkarz Volendam - Jack Tuyp, w efekcie czego obie drużyny kończyły mecz w dziesiątkę. Ostatecznie pojedynek zakończył się zwycięstwem PSV 5:3.

Punkty stracili także piłkarze Feyenoordu oraz Twente Eschede. Zawodnicy z Rotterdamu nie potrafili przed własną publicznością pokonać Groningen. W dodatku w 44. minucie plac gry musiał opuścić Norichio Nieveld (czerwona kartka). Także Twente zdołało wywalczyć tylko jedno "oczko", ale w wyjazdowym starciu z De Graafschap. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:2, a obie bramki dla przyjezdnych były autorstwa Blaise'a NKufo.