Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Czytaj w "PN": Z wizytą w najbardziej polskim klubie we Francji

Szarmach, Szeja, Janas, Jeleń, Kłos - to tylko kilka nazwisk polskich piłkarzy, którzy tworzyli historię AJ Auxerre. Klub z Burgundii od kilku lat znajduje się na zapleczu Ligue 1, ale w Auxerre znów liczą na powrót do piłkarskiej elity.
 Redakcja
Redakcja

Czekając na lepsze lata

Głośne transfery reprezentantów Polski w ostatnich tygodniach sprawiły, że francuska Ligue 1 znów przykuwa uwagę kibiców znad Wisły. Szukając w przeszłości polskich akcentów w kraju wina i sera, warto zatrzymać się w Burgundii. Oprócz znanych na cały świat winnic, wizytówką regionu jest również piłkarski klub AJ Auxerre. Jeszcze kilka lat temu w jego barwach z powodzeniem radził sobie Ireneusz Jeleń, który kontynuował nasze bogate tradycje w zespole z Burgundii. Z polskim napastnikiem Auxerre znów sięgnęło futbolowego szczytu i zagrało w Lidze Mistrzów. Upadek był jednak bolesny, bo zaledwie sezon po odejściu Jelenia, zespół znalazł się na zapleczu francuskiej elity. Po 32-latach nieprzerwanej gry na najwyższym poziomie rozgrywkowym.

Upadek

Paradoksalnie kłopoty zaczęły się wraz z nieoczekiwanym awansem do Ligi Mistrzów w sezonie 2010-11. Klub nie był przygotowany, aby grać w najbardziej prestiżowych rozgrywkach na świecie. Mimo dużej ekspozycji w mediach, ówcześni działacze praktycznie nie wykorzystali potencjału oraz możliwości związanych z sukcesem. Co gorsza, klub musiał żyć ponad stan, starając się utrzymać w zespole kluczowych zawodników. Medialny blask obudził także konflikty między działaczami. Niespełna rok po grze w Lidze Mistrzów, do władzy powrócili legendarni Gerard Bourgoin, Jean-Claude Hamel oraz Guy Roux.

Pucz panów po siedemdziesiątce w zaledwie miesiąc doprowadził do odwołania prezesa Alaina Dujona, któremu zarzucano brak kompetencji. Jego miejsce zajął wtedy Bourgoin, dawny wiceprezes i były główny sponsor klubu. W tym samym czasie do zmian doszło także w sztabie szkoleniowym pierwszej drużyny. Po pięciu latach spędzonych na trenerskiej ławce Auxerre, Jean Fernandez zdecydował się nie przedłużać umowy. Nowy prezes postanowił działać dynamicznie. W kilka tygodni zatrudnił nowego szkoleniowca, przeprowadził transfery, odnowił klubową infrastrukturę i rozpoczął przebudowę akademii piłkarskiej. Bourgoin zagrał va banque, realizując zmiany w pierwszych tygodniach prezesury. Plan był ambitny, ale wszystko brutalnie zweryfikowała rzeczywistość. Wspomniane inwestycje mocno nadwerężyły sytuację finansową, zwiększając klubowy deficyt. Niezbyt trafione były również decyzje sportowe. Transfery i wybór trenera okazały się katastrofalne w skutkach. W rozgrywkach 2011-12, zaledwie sezon po występie w fazie grupowej Ligi Mistrzów, Auxerre zajęło ostatnie miejsce w tabeli i pożegnało się z Ligue 1.

(…)

Z Auxerre, Jordan Berndt

CAŁĄ KORESPONDENCJĘ MOŻNA ZNALEŹĆ W NOWEJ "PIŁCE NOŻNEJ"

ZOBACZ WIDEO Jerzy Engel: Nie można porównać Polski z Portugalią (źródło TVP)

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
"Piłka Nożna"
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×