KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Marek Wawrzynowski: sprawa Sebino Plaku to kompromitacja działaczy (felieton)

Po wielu latach tolerowania "Klubów Kokosa" w Polsce, w końcu zapadł konkretny wyrok - Śląsk Wrocław będzie musiał zapłacić Albańczykowi Sebino Plaku co najmniej milion złotych. Ale sprawa pozostawia dużo większy niesmak niż mogłoby się wydawać.

Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski

Sprawa Sebino Plaku to, miejmy nadzieję, jeden z ostatnich epizodów wojny o prawa piłkarzy. Wojny, w którą się zaangażowaliśmy, bo to jeden z istotnych problemów naszego futbolu.

Ale też "PlakuGate" to sprawa dwuwymiarowa, która powinna być lekcją dla szefów klubów.

Zacznijmy od tego, że Sebino Plaku nigdy nie powinien trafić do Śląska Wrocław. Nie na tych warunkach, na których trafił. Od początku sprawa śmierdziała. Oto przeciętny piłkarz z Albanii, któremu wyszedł jeden dobry sezon, dostaje we Wrocławiu kontrakt w wysokości 50 tysięcy złotych miesięcznie. Dlaczego? Bo trener Stanislav Levy go bardzo chciał?

Wyobraźcie sobie taką sytuację, że do Bundesligi idzie np. Stanisław Czerczesow i chce koniecznie wziąć jakiegoś zawodnika z Polski. I chce, żeby ten zawodnik, 28-letni nawet nie reprezentant kraju, zarabiał więcej niż gwiazdy Bundesligi. Taki Arek Piech, tyle że bez wpisu o kadrze do CV.

ZOBACZ WIDEO Sławomir Peszko: Twierdza w Gdańsku pozostaje niepokonana (źródło TVP)

Piłkarza ściągał Stanislav Levy, musieli to zaklepać dyrektor sportowy - Krzysztof Paluszek, lub/oraz prezes - Piotr Waśniewski.

To pokazuje krótkowzroczność polskich klubów. Łatwo wydaje się cudze pieniądze. Kibice się nie zorientowali, bo Plaku szybko strzelił efektowną bramkę z Brugge, zagrał świetny mecz, pokazał szybkość, opanowanie piłki, i na tej opinii przejechał kolejne kilka miesięcy. Jego statystyka w Śląsku, w samych rozgrywkach Ekstraklasy, to... 29 meczów, 1 gol, 3 asysty.

Ta sprawa pokazuje jak na dłoni głupotę i niekompetencję działaczy. Jeśli ktoś płaci piłkarzowi pokroju Plaku 50 tysięcy miesięcznie, pokazuje to, że albo mieliśmy do czynienia z działaniem celowym albo straszliwą ignorancją.

Inną sprawą jest próba zmuszenia zawodnika do zejścia z kontraktu. Skoro go podpisałeś, to go respektuj. Zarząd zaproponował zawodnikowi obniżenie zarobków o połowę, więc ten, co zrozumiałe, nie zgodził się. Dlatego zaczęło się gnojenie. Zawodnik musiał trenować po 3 razy dziennie, choć nie był na żadnym obozie. Chodziło o uprzykrzenie mu życia. Wysyłanie go na treningi dzieci, żeby po prostu je oglądał, to próba poniżania. Takie gangsterskie metody to w Polsce norma. Nazwa "Klub Kokosa", od nazwiska Daniela Kokosińskiego, przyjęła się w formie humorystycznej, choć wcale nie jest śmieszna.

Takie metody stosowano w Białymstoku (np. Trytko), Krakowie (Cierzniak), Bytomiu (Rafał Grzyb, Michał Zieliński), ale przede wszystkim we Wrocławiu. Tu podobnych przypadków było całkiem sporo. Ostatnim była sprawa Flavio Paixao. A przecież to nie są odosobnione przypadki. Zawodnicy często nic nie mówili, bo piłkarz który sprawia kłopoty, może mieć problemy ze znalezieniem pracodawcy.

PZPN długo przyzwalał na takie nieuczciwe praktyki. Właśnie sprawa Plaku jest tu najlepszym przykładem. W 2015 roku Izba ds Rozwiązywania Sporów Sportowych przy PZPN rozwiązała umowę między zawodnikiem a klubem bez orzekania o winie. To haniebne, bo sprawa jest bardzo jednoznaczna. Klub podpisał umowę i musi jej przestrzegać.

To co się u nas dzieje to zwykły mobbing (choć prawnie nie podlega to pod takie zachowanie, gdyż piłkarze nie są na etatach), zjawisko, które wciąż sytuuje nas w trzecim świecie futbolu. Ale powoli z niego wychodzimy.

Jest z tej afery Plaku jedna bardzo pozytywna wiadomość dla czytelnika. Otóż właściwie każdy z nas, wzięty prosto z ulicy, może być działaczem, choćby prezesem dużego ligowego klubu. Nie potrzeba do tego absolutnie żadnych kompetencji.

Zobacz więcej artykułów autora

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (5)
 • kingmajkel Zgłoś komentarz
  Jestem handlowcem i wiem jak tu wygląda sytuacja. Wiadomo w różnych firmach jest różnie, ale zazwyczaj jest podstawa plus prowizja od wyników. Podstawa ma gwarantować jakieś zarobki, ale
  Czytaj całość
  to prowizja ma być większą częścią wynagrodzenia uzależnioną od wyników. Oczywiście z grami drużynowymi jest trudniej, bo nie samemu jest się odpowiedzialnym za wyniki, ale jednak można skonstruować coś na ten wzór. Są przecież premie bramkowe, za wygraną, za czyste konto, itp.
  • Janusz Stodulski Zgłoś komentarz
   Źle skonstruowany kontrakt przez działaczy jest ich winą, ale musi być mechanizm w kontrakcie, który broni kluby przed leniwymi i cwanymi pseudo sportowcami. Dobry prawnik, potrafiący
   Czytaj całość
   skonstruować dobry kontrakt powinien być w każdym klubie. Gdyby były odpowiednie paragrafy w kontrakcie to leniwy sportowiec nie miałby wyjścia musiał by trenować i grać bo za to mu płacą. I tyle w temacie.
   • Artur Kotowski Zgłoś komentarz
    Tak jest tylko w Polsce, bo tylko w Polsce debile biegają za meleksem.
    • JK102 Zgłoś komentarz
     Jeśli dla piłkarza bardziej liczy się kasa niż kariera sportowa to niech trenuje 3 razy dziennie i ogląda treningi dla dzieci, co to komu przeszkadza?
     • Yakubu86 Zgłoś komentarz
      NASZE EKSTRA BAGNO TO CAŁY CZAS AMATORSKA LIGA. WYSTARCZY POPATRZEĆ NA TE JAPY KOPACZY Z NASZEJ LIGI I TE KRZYWE SPOCONE GĘBY DZIAŁACZY NASZYCH KLUBÓW I OD RAZU WIDAĆ WIEŚ + AMATORSTWO.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×