Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Jakub Meresiński: Jeżeli będę musiał się usunąć, zrobię to

- Zrobiłem kilka głupich rzeczy. Podrobiona matura, interesy z różnymi ludźmi. Wiem, reputacja Wisły Kraków podupadła przeze mnie. Zależy mi na jej odbudowie - mówi tylko nam Jakub Meresiński, nowy właściciel tego klubu. To jego pierwszy wywiad.

Mateusz Skwierawski
Mateusz Skwierawski
Stadion Wisły Kraków Materiały prasowe / Stadion Wisły Kraków

WP SportoweFakty: Kim jest Jakub Meresiński?

Jakub Meresiński: Biznesmenem. Moim pierwszym biznesem była hurtownia kawy w Częstochowie. Sprowadzaliśmy ją z Włoch i próbowaliśmy dystrybuować do różnych kawiarni. Po jakimś czasie sprzedałem firmę i przeprowadziłem się do Warszawy. W stolicy otworzyłem drugą, która zajmowała się uprawą pieczarek. Ten rok to był fajny czas. Mieliśmy kilka innowacyjnych pomysłów. Konkurencji zależało na jakości, my dbaliśmy o to, by produkt rósł większy i było go więcej. Zdobyłem przy tym projekcie kilka cennych kontaktów.

 Co było dalej?

- Przyszedł czas na poważniejsze biznesy. Zacząłem grać na giełdzie, którą pasjonuję się do dziś. Nie są to ryzykowne operacje, ale takie przynoszące wymierne korzyści. Współpracuję z kilkoma biurami maklerskimi, eksperci pomagają mi zarządzać finansami. Zajmuję się też ubezpieczeniami. W swojej ofercie mamy ok. 24 firm. Prowadzę ten biznes wspólnie z siostrą. Hobbystycznie działam również w branży IT. Stworzyłem portal internetowy. Chciałbym, żeby w przyszłości było to rentowne przedsięwzięcie. W Warszawie miałem też restaurację. Chwilowy interes, który nie przypadł mi do gustu.

 W międzyczasie napisał pan też książkę.

- Opowiada o pierwszym wrogim przejęciu na giełdzie papierów wartościowych. Mając dużą wiedzę na ten temat, wydałem powieść "Wrogie przejęcie". Myślę, że fajnie to wyszło. Zebrałem dobre recenzje. Sprzedaż również była zadowalająca. W ciągu najbliższych czterech miesięcy wydam drugą książkę. Z innej dziedziny. Zobaczymy, czy się przyjmie.

Skąd pomysł na zajęcie się piłką nożną?

- Futbol był w moim życiu od zawsze. Ojciec grał kiedyś w piłkę, w trzeciej lidze, również w Niemczech. Był też sędzią i trenerem. Od moich najmłodszych lat zaszczepił we mnie miłość do tego sportu. Sam też grałem kilka lat. W drużynie z A-klasy, którą ojciec założył.

 Jednak o karierze piłkarza pan nie marzył.

- Z Częstochowy przeprowadziłem się do Warszawy, co wiązało się ze zmianą planów i kierunku życiowego. Skupiłem się na pracy. W stolicy mieszkam od 10 lat. Jestem kibicem, ale piłkarskim, nie konkretnej drużyny. Wisła jest mi jednak bliska. Zawsze miałem do tej drużyny słabość. To bardzo utytułowany klub, a ja zawsze mierzyłem wysoko. Dlatego tu jestem.

Kilka miesięcy temu chciał pan pozyskać Koronę Kielce.

- Na horyzoncie nie było wtedy jeszcze Wisły. Działam tam, gdzie widzę potencjał biznesowy. Wisła to jednak Wisła. Żaden klub jej nie dorównuje.

Odważna teza. Nawet Legia?

- Pod względem osiągnięć...? Nie sądzę. Panowie z Legii, z tego, co mi wiadomo, przejęli klub, nie inwestując w niego nawet złotówki. Poprawili struktury marketingowe, zarządzanie, udoskonalili klub jako firmę i to się przyjęło.

Wróćmy do Korony. To rada miasta zdecydowała, że nie chce, aby przejął pan klub.

- To inna historia. W Krakowie mamy prywatnego przedsiębiorcę, w Kielcach jest samorząd. O szczegółach nie ma co mówić, bo jestem w Wiśle i to mnie cieszy.

Od początku współpracuje pan z Markiem Citko. Skąd ten pomysł, skąd się znacie?

- Znamy się ze środowiska piłkarskiego. Od roku szykowaliśmy się do zainwestowania w klub. Pomysł wyszedł od Marka. Na początku był bardzo luźny i nie podchodziliśmy do niego zbyt poważnie, ale z biegiem czasu doszliśmy do wniosku, że warto spróbować. Że nikomu to nie zaszkodzi.

Z jakim planem weszliście do Wisły Kraków?

- Przejęliśmy Wisłę z myślą o uzdrowieniu każdej ze struktur: pozycji sportowej, uzyskaniu nowych sponsorów: strategicznych, głównych, partnerskich i barterowych. Pomysł na drużynę piłkarską ma Marek. Ja miałem zająć się poprawieniem jakości zarządzania. Ta strefa administracyjna kuleje.

Dużo was zaskoczyło po przejęciu klubu?

- Inaczej wyglądało to dla nas przed przejęciem Wisły, a inaczej teraz. O kilku rzeczach nie mieliśmy pojęcia. Chodzi mi o te, które są efektem działania poprzednich struktur administracyjnych, a które niekoniecznie powinny mieć rację bytu. Zarządzanie nie szło w odpowiednim kierunku. Pod tym względem potrzeba wielu zmian. Nie jesteśmy w stanie ich przeprowadzić nawet w ciągu kilku miesięcy. To długofalowy proces. Nie istnieje również marketing. Odbudowa tego pionu będzie trudna. Media ostatnio szeroko komentują błędy, które popełniłem w młodości.

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (12)
 • piotruspan661 Zgłoś komentarz
  "Jaką miałby pan pełnić funkcję? - Jeszcze się nad tym nie zastanawiałem." Proponuję stanowisko dowódcy Zakładowej Straży Pożarnej, to się kiedyś sprawdziło w Poznaniu. Tylko nie
  Czytaj całość
  Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeszczach, bo to aktualnie się nie sprawdza i przed kryminałem nie uchroni.
  • Tamara Zgłoś komentarz
   Meresińkiemu na zdjęciach nie przykleili jeszcze czarnego paska na oczach ????
   • Fazik Zgłoś komentarz
    Szejki to sa goscie co wyszli z lopatka przed dom i w piaskownicy wykopali rope,zawsze maja na wzgledzie dobro innych,ogolnie super goscie.wlasciciele firm ktorzy dostali je za praktycznie friko
    Czytaj całość
    po upadku komuny od kolesi,czysci jak lza,zawsze wszystko zgodnie z prawem.wlasciciele wielkich korporacji nie daja kasy politykom,zeby wprowadzali pod nich ustawy,tylko rozdaja biednym,a tu czysty przekret...
    • alfi Zgłoś komentarz
     Klub piłkarski , to znakomity biznes do prania brudnych pieniędzy . Nikt nie kupuje takiego polskiego klubiku , aby się nim podniecać i walić w niego pieniądze , lecz po to aby tam
     Czytaj całość
     topić i czyścić kasę z lewizny . Na samym Vacie gostek wyłudził 10 mln , a to zapewne ułamek jego zysku poza fiskalnego ;
     • Sokrates Pik Zgłoś komentarz
      A CO Z NIBY STUDIAMI TEGO PANA-BO PODROBIONA MATURA CHYBA NIE UPOWAZNIAŁA DO TAKOWYCH? CZY ZATEM NALEZY ROZUMIEC-ZE JEST TO PIERWSZY W SWIECIE PRZYPADEK MAGISTRA BEZ MATURY?
      • rm Zgłoś komentarz
       "Konkurencji zależało na jakości, my dbaliśmy o to, by produkt rósł większy i było go więcej" - bez komentarza...
       • jestem2i2 Zgłoś komentarz
        kawa , pieczarki , gra na giełdzie , milionerem nie jest a kupił klub który do działania potrzebuje milionów. Szopka.
        • GoldenBoy_95 Zgłoś komentarz
         Żałosny koleś,na mocniejsze pytania "nie chce teraz o tym mówić",cwaniak,który wyuczonymi odpowiedziami w wywiadach będzie chciał naprawić reputację.
         • Jędrzej Jurczak Zgłoś komentarz
          Błędów to Pan Meresiński popełniał jak nikt inny.Trochę słabe te tłumaczenia błędów przeszłości.Jednego nie można mu odmówić-odwagi.Może to być odwaga,ale z drugiej strony
          Czytaj całość
          też lekkomyślność.W polskiej piłce powinna na długie lata zagościć stabilizacja finansowa klubów.Jak widać Pan Meresiński prowadził biznesy ze zmiennym szczęściem i często niezgodnie z prawem.Oby Wisła na tym nie straciła,bo przykro będzie patrzeć na upadek takiej legendy.
          • Marcin Marcinczyk Zgłoś komentarz
           "Konkurencji zależało na jakości, my dbaliśmy o to, by produkt rósł większy i było go więcej. Zdobyłem przy tym projekcie kilka cennych kontaktów" - to zdanie mówi wszystko o tym
           Czytaj całość
           panu i jego podejściu do biznesu, pieprzyć jakość przecież klient kupuje oczami, a kontakty zdobyte przy "fałszowaniu/ podrasowywaniu" żywności faktycznie muszą być bezcenne ... Żegnaj Wisło - kondolencje dla Krakowa, prosto z Suwałk...
           • Gigant Zgłoś komentarz
            Śmierdzi cwaniakiem, kolejny polski cinkciarz, co to dużo ma na sumieniu, ale od teraz jest już uczciwy... Podejrzany typ, niepokój kibiców Wisły mnie nie dziwi...
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×
            Sport na ×