Fenerbahce - Manchester United: drużyna Jose Mourinho u podrażnionego rywala

Manchester United zagra na stadionie Fenerbahce Stambuł po raz pierwszy od 2004 roku. Pojedynek może zdecydować o awansie z grupy Ligi Europy. Mecz będzie transmitować stacja Eurosport 1.

PAP/EPA / EPA/PETER POWELL

12 lat temu Manchester United przegrał nad Bosforem 0:3, tracąc wszystkie gole w drugiej połowie. Był to słodki rewanż Fenerbahce Stambuł za wysoką porażkę 2:6 w Anglii. Sytuacja powtarza się. Fenerbahce znów jest podrażnione przed przyjazdem Czerwonych Diabłów, ponieważ dwa tygodnie temu zostało rozbite 1:4 na Old Trafford.

Drużyny walczą o wejście do fazy pucharowej Ligi Europy. Po pierwszym, bezpośrednim meczu drużyna Jose Mourinho wyprzedziła w tabeli Fenerbahce i jest wiceliderem. Turcy mają dwa punkty mniej, więc tylko zwycięstwo pozwoli im wrócić na miejsce premiowane awansem. W tej samej grupie są Feyenoord Rotterdam i Zoria Ługańsk.

Manchester United nie popisał się w pierwszym meczu wyjazdowym i przegrał 0:1 w Rotterdamie. Po powrocie na własny stadion odniósł dwa zwycięstwa, a starcie z Fenerbahce (4:1) było już pokazem jego potencjału.

Drużyna znad Bosforu odniosła na swoim stadionie jedyne dotychczas zwycięstwo 1:0 z Feyenoordem. Gorzej jest na krajowym podwórku. W lidze tureckiej Fenerbahce straciło punkty w trzech z pięciu meczów u siebie.

Piłkarzem, na którego brytyjskie media kierują uwagę, jest Robin van Persie. Holender przeniósł się do Fenerbahce właśnie z United po trzech sezonach spędzonych w Manchesterze. W czerwonych barwach zdobył 58 goli w 105 występach. W pierwszym meczu z zespołem Mourinho zagrał 90 minut i nawet trafił do bramki, ale wyłącznie na otarcie łez, ponieważ rywale prowadzili już 4:0.

Piłkarza rodem z Holandii nie zabrakło w ostatnim meczu, który Manchester United wygrał na stadionie Fenerbahce. Był to Jordi Cruyff, którego w 73. minucie zmienił Karel Poborsky. Jego drużyna miała już wówczas dwa gole przewagi po strzałach Davida Beckhama i Erica Cantony, a działo się to 16 października 1996 roku.

Nadchodzące starcie będzie 100. meczem Fenerbahce w europejskich pucharach. Przeciwnik, który uświetni jubileusz, to jedna z największych marek piłkarskich na kontynencie, która w swojej historii nie wygrywała już Ligę Mistrzów, ale nigdy nie była najlepsza w Lidze Europy. Pojedynek może zdecydować, która drużyna awansuje do fazy pucharowej w obecnej edycji.

Pierwszy gwizdek Milorada Mazicia w czwartek o godzinie 19 w Stambule. Mecz będzie transmitować stacja Eurosport 1.