Serie A: błysk Miralema Pjanicia na wagę wygranej Juventusu, AC Milan zwyciężył z kłopotami

Juventus Turyn w 12. kolejce Serie A odniósł 10. ligowe zwycięstwo i umocnił się na prowadzeniu w tabeli. Mistrzowie Włoch pokonali na wyjeździe 2:1 Chievo Werona, wygrał też AC Milan, który zwyciężył w takim samym stosunku z US Palermo.

Konrad Kostorz
PAP/EPA / PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO
Pojedynek w Weronie rozpoczął się pechowo dla gości, ponieważ już w pierwszych minutach groźnie wyglądającej kontuzji doznał Andrea Barzagli i został zniesiony z boiska. To nieco zdeprymowało mistrzów Włoch, którzy mieli spore problemy z defensywą Chievo. Kiedy już się przez nią przebili, bardzo dobrze bronił doświadczony Stefano Sorrentino.

Gol otwierający wynik padł dopiero w 53. minucie, a jego autorem okazał się zastępujący kontuzjowanego Paulo Dybalę Mario Mandzukić. Chorwat wyszedł do podania Juana Cuadrado i z zimną krwią wygrał pojedynek z bramkarzem.

Chievo wyrównało z rzutu karnego - arbiter uznał, że Stephan Lichtsteiner ciągnął za koszulkę Sergio Pellissiera, ale oszczędził Szwajcara i nie ukarał go czerwoną kartką. Z "wapna" nie pomylił się sam poszkodowany, jednak w końcowym rozrachunku nic to gospodarzom nie dało. Powód? Kapitalny strzał Miralema Pjanicia z rzutu wolnego. Bośniak uderzył z ponad 20 metrów w swoim stylu i trafił w okienko.

W końcówce werończycy już nie zagrażali Gianluigiemu Buffonowi, a dogodne okazje do podwyższenia wyniku mieli Stefano Sturaro oraz Cuadrado. Juventus rozegrał nie najlepsze zawody, ale zrobił swoje i zmierza po kolejny tytuł. Za dwa tygodnie rywalem ekipy Massimiliano Allegriego będzie walcząca o utrzymanie Pescara Calcio.

W ścisłej czołówce utrzymuje się Milan, który nie bez problemów pokonał Palermo. Decydującego gola strzelił dopiero w 82. minucie Gianluca Lapadula. Wśród gospodarzy całe zawody rozegrał Thiago Cionek, który wykazał się nadzwyczajną aktywnością w ofensywnie. Reprezentant Polski dwa razy groźnie strzelał na bramkę Gianluigiego Donnarummy, a po jednym z uderzeniem golkiper Milanu miał spore problemy z interwencją.

Rossoneri mają tylko 5-punktową stratę do Juventusu, a Napoli wyprzedzają już o 4 "oczka".

Chievo Werona - Juventus Turyn 1:2 (0:0)
0:1 - Mandzukić 53'
1:1 - Pellissier (k.) 66'
1:2 - Pjanić 75'

Chievo: Sorrentino - Izco (60' Pellissier), Gobbi, Spolli, Dainelli, Cacciatore - Castro, Radovanović, Hetemaj - Floro Flores (84' Inglese), Birsa (73' de Guzman).

Juventus: Buffon - Lichtsteiner (84' Alves), Benatia, Barzagli (4' Bonucci) - Cuadrado, Sturaro, Hernanes, Pjanić, Sandro - Mandzukić, Higuain (79' Evra).

US Palermo - AC Milan 1:2 (0:1)
0:1 - Suso 15'