Robert Lewandowski ostrzy kły przed Borussią Dortmund. Słaba seria przeciwko byłemu klubowi

W sobotę w hicie Bundesligi Borussia Dortmund zagra z Bayernem Monachium. Oznacza to, że po raz dziewiąty w karierze przeciwko klubowi z Dortmundu wystąpi Robert Lewandowski.

Bartosz Zimkowski
PAP/EPA / PETER KNEFFEL
Robert Lewandowski do wielkiej piłki przebił się dzięki Borussii Dortmund, do której został kupiony z Lecha Poznań. Początkowo Juergen Klopp ustawiał Polaka jako ofensywnego pomocnika, ale w drugim sezonie "Lewy" był już na szpicy.

Niemiec swojej decyzji z pewnością nie żałuje, a Lewandowski dla Borussii zagrał 187 razy i strzelił 103 bramki. Bilans uzupełniają aż 43 asysty. Raz był królem strzelców Bundesligi. To tyle, jeśli chodzi o indywidualne osiągnięcia, ale dorobku należy dopisać: dwa mistrzostwa Niemiec, Puchar i Superpuchar Niemiec oraz finał Ligi Mistrzów, który Borussia przegrała z Bayernem Monachium.

Odkąd Lewandowski przeniósł się do stolicy Bawarii, to przeciwko drużynie z Dortmundu zdążył zagrać już osiem razy. W trzech ostatnich spotkaniach nie potrafił strzelić bramki. W tym sezonie w Superpucharze Niemiec Bayern wygrał 2:0, Lewandowski zagrał pełne 90 minut, ale do siatki rywali nie trafił - podobnie jak w finale Pucharu Niemiec, który odbył się w połowie maja. Wówczas po 120 minutach gry żaden zespół nie wpisał się na listę strzelców. Zarządzono serię "jedenastek", a jedną z nich wykorzystał Lewandowski.

Trzeci mecz bez gola odbył się w marcu tego roku. W Dortmundzie znów gole nie padły i w 2016 roku Lewandowski trzykrotnie mierzył się z Borussią i nie zdobył bramki.

Ostatnie gole zanotował we wrześniu 2015 roku, gdy na Allianz Arena Bayern dał pokaz siły. Zwyciężył aż 5:1, a dwa razy do siatki Borussii piłkę skierował Robert Lewandowski.

W sumie pięciokrotnie wpisywał się na listę strzelców w barwach Bayernu, gdy grał przeciwko Borussii Dortmund - raz zdarzyło mu się to w wyjazdowym spotkaniu. W kwietniu 2015 roku jego uderzenie głową zapewniło Bayernowi zwycięstwo 1:0.

Transmisja meczu w sobotę o 18:30 w Eurosporcie 2.