Liga Europy: mgła przeszła, KRC Genk zwyciężył

Piłkarze KRC Genk wygrali 2:0 z US Sassuolo w ostatnim meczu fazy grupowej Ligi Europy. Belgowie awansowali z 1. miejsca i są potencjalnymi rywalami Legii Warszawa w następnej rundzie.

Piłkarze KRC Genk PAP/EPA / ELISABETTA BARACCHI / Piłkarze KRC Genk

Piłkarze zmierzyli się w piątek w grudniowym słońcu i przy niemal pustych trybunach. To konsekwencja decyzji sędziego Orela Grinfelda, który dzień wcześniej przełożył mecz z powodu mgły, która spowiła stadion. Atmosfera i gra w pierwszej połowie przypominała sparing.

W przerwie trener US Sassuolo zmienił dwóch piłkarzy. Na boisko wbiegli Lorenzo Pellegrini i Federico Ricci, ale Włosi zamiast zaatakować, spędzili kwadrans w odwrocie. Efektem ofensywy KRC Genk była bramka Bryana Heynena. Młodziutki Belg dostał płaskie podanie od Mbwany Samaty z prawego skrzydła i idealnie ulokował piłkę w narożniku bramki. US Sassuolo nie uczyło się na błędach. Po chwili bramkarz Gianluca Pegolo ratował gospodarzy przed stratą identycznego gola.

Włosi mieli pół godziny, by uratować się przed porażką i ostatnim miejscem w grupie. Występ US Sassuolo w Lidze Europy, nawet biorąc pod uwagę brak doświadczenia, jest rozczarowaniem. Na inaugurację zbił 3:0 Athletic Bilbao, po czym nie pokonał już nikogo. Najbliżej gola był Luca Mazzitelli, którego piękne uderzenie z dystansu odbiło się najpierw od poprzeczki, później od linii bramkowej, aż wyszło w pole.

Przyjezdni dostali ostrzeżenie i w 80. minucie odpowiedzieli golem na 2:0. Po raz kolejny przedarli się prawym skrzydłem, a Leandro Trossard dostawił stopę do podania Nikolaosa Karelisa. Swoje akcje bramkowe przeprowadzili po tej stronie boiska, gdzie mimo przełożenia meczu, zostali ich kibice.

Zwycięstwo pozwoliło piłkarzom KRC Genk przesunąć się na 1. lokatę w tabeli grupy F, a to oznacza, że Belgowie, a nie Athletic Bilbao, będą rozstawieni w losowaniu 1/16 finału Ligi Europy i mogą być przeciwnikami Legii Warszawa.

US Sassuolo - KRC Genk 0:2 (0:0)
0:1 - Bryan Heynen 58'
0:2 - Leandro Trossard 80'

Sassuolo: Gianluca Pegolo - Pol Lirola, Luca Antei, Paolo Cannavaro, Francesco Acerbi - Luca Mazzitelli, Simone Missiroli (46' Lorenzo Pellegrini), Claud Adjapong - Simone Caputo (74' Francesco Magnanelli), Alessandro Matri, Antonino Ragusa (46' Federico Ricci).

Genk: Nordin Jackers - Timothy Castagne, Sebastien Dawaest, Jakub Brabec, Sandy Walsh - Bryan Heynen (89' Bennard Kumordzi), Onyinye Ndidi - Leon Bailey (81' Thomas Buffel), Mbwana Samata, Leandro Trossard - Nikolaos Karelis (90' Paolo Sabak).

Żółta kartka: Mazzitelli (Sassuolo)

Sędzia: Orel Grinfeld (Izrael)