Europejskie Stowarzyszenie Klubów protestuje przeciwko powiększeniu mistrzostw świata

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Sean Gallup / Na zdjęciu: Puchar Świata FIFA
Getty Images / Sean Gallup / Na zdjęciu: Puchar Świata FIFA
zdjęcie autora artykułu

Prezydent FIFA, Gianni Infantino chce, by grono uczestników mistrzostw świata zostało zwiększone z 32 do 40 albo 48 drużyn. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestuje Europejskie Stowarzyszenie Klubów (ECA), którego członkiem jest Legia Warszawa.

Po październikowych obradach Rady FIFA poinformowano, że forsowana przez Gianniego Infantino propozycja powiększenia grona uczestników mistrzostw świata spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem.

"Dyskusja przebiegła w pozytywnym duchu i na Mistrzostwa Świata 2026 grono uczestników może zostać rozszerzone do 40 albo 48 drużyn" - można było przeczytać w komunikacie światowej federacji.

- Ideą FIFA jest popularyzacja futbolu we wszystkich państwach, a mundial jest ku temu najlepszą okazją. To coś więcej niż tylko rywalizacja sportowa, to wydarzenie społeczne - tłumaczył Infantino.

Ostateczna decyzja w sprawie zmian w formacie mistrzostw zostanie podjęta podczas kolejnego zjazdu Rady, który odbędzie się w styczniu przyszłego roku. Powiększenie mistrzostw nie jest jednak przesądzone. Kategorycznie przeciwko propozycji prezydenta FIFA opowiedziało się Europejskie Stowarzyszenie Klubów.

ZOBACZ WIDEO Higuain bohaterem derbów. Zobacz skrót meczu Torino FC - Juventus Turyn [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

"ECA opowiada się przeciwko powiększeniu grona uczestników mistrzostw świata. Liczba meczów rokrocznie rozgrywanych przez piłkarzy już teraz osiągnęła nieakceptowalny poziom. Zarząd ECA odrzucił tę propozycję i wysłał do Gianninego Infantino list wzywający FIFA do rezygnacji z pomysłu powiększenia grona uczestników przyszłych mistrzostw świata" - czytamy w komunikacie ECA.

- Powinniśmy się skupić na sporcie. Polityka i komercja nie powinny być priorytetem w futbolu - dodaje prezes ECA, Karl-Heinz Rummenigge.

W podobnym duchu wypowiedział się ostatnio menedżer Manchesteru City, Pep Guardiola: - Zajedziemy piłkarzy. Szukamy jakości, a zapominamy o natężeniu meczów, więc piłkarze nie odpoczywają i grają pod dużą presją. Jest coraz więcej meczów, coraz więcej rywalizacji z coraz wyższą intensywnością. Tydzień po zakończeniu sezonu są mistrzostwa, a trzy tygodnie po nich przygotowania do nowego sezonu i jedziemy do Chiny, Stanów Zjednoczonych czy Australii. Gramy z Milanem, Juventusem czy Realem i musimy wygrać, bo tego oczekują ludzie. Powinniśmy chronić piłkarzy, a tego nie robimy. Zbyt dużo oczekujemy od współczesnych zawodników.

Aktualny format MŚ obowiązuje od 1998 roku. 32 uczestników podzielonych jest na osiem czterozespołowych grup, z których awans do fazy pucharowej uzyskują mistrzowie i wicemistrzowie.

Tak zmieniała się liczba uczestników MŚ:

Turnieje Liczba uczestników
193013
1934-197816
1982-199424
1998-201432
Źródło artykułu: