Cracovia - Lech: zmarnowana szansa Kolejorza, kolejne arcydzieło Budzińskiego

W trzecim sobotnim meczu 20. kolejki Lotto Ekstraklasy Cracovia zremisowała przed własną publicznością z Lechem Poznań (1:1). Dla gospodarzy to już ósme z rzędu spotkanie bez zwycięstwa. Kolejorz natomiast zmarnował szansę na wskoczenie na podium.

Maciej Kmita
PAP / PAP/Stanisław Rozpędzik
Sytuacja kadrowa, w jakiej znalazły się oba zespoły przed sobotnim meczem, nie pozwalała zapomnieć, że było to spotkanie kończące długą rundę jesienną. Obie ekipy przystąpiły do gry mocno osłabione z powodu kontuzji i pauzy za kartki. Absencje mniej odbiły się na grze gości, podczas gdy brak Damiana Dąbrowskiego w zespole Pasów był bardzo widoczny.

Cracovia kompletnie oddała gościom środek pola i lechici robili na boisku, co chcieli. Przez większość I połowy Kolejorz zdominował Pasy tak, jak nie udało się to nikomu wcześniej przy Kałuży 1. Już w 5. minucie Darko Jevtić zagrał prostopadle w pole karne Pasów do Radosława Majewskiego, który perfekcyjnie opanował piłkę, ale z dobrej pozycji uderzył wysoko nad bramką gospodarzy.

Dziesięć minut później Majewski zmarnował kolejną doskonałą okazję. Po fatalnej stracie Jakuba Wójcickiego w środkowej strefie Lech wyprowadził świetny kontratak, a w jego końcowej fazie Dawid Kownacki zagrał w pole karne do Majewskiego, ale ten z narożnika pola bramkowego uderzył wprost w Grzegorza Sandomierskiego.

Pomocnicy Cracovii nie potrafili dotrzymać kroku zawodnikom drugiej linii Lecha i tylko biernie przyglądali się, jak ci wymieniali piłkę albo uderzali z dystansu. W 20. minucie po efektownym woleju Majewskiego piłka nieznacznie minęła słupek, a w 38. minucie Maciej Gajos soczystym strzałem z 25 metrów trafił w światło bramki, ale Sandomierski popisał się kapitalną interwencją.

Gospodarze byli bezradni i nie potrafili zagrozić Lechowi, ale mieli w swoich szeregach Marcina Budzińskiego, czyli najlepiej uderzającego z dystansu zawodnika Lotto Ekstraklasy. W 40. minucie "Budzik" potrzebował tylko jednego kontaktu z piłką, by ułożyć ją sobie do strzału i pokonać Matusa Putnocky'ego z odległości 35 metrów. Słowak wyciągnął się jak struna, ale nie był w stanie uniknąć kapitulacji. To już piąty w tym sezonie gol zdobyty przez Budzińskiego uderzeniem spoza "16". W przerwie trener Jacek Zieliński dokonał zmiany w ustawieniu. Opiekun gospodarzy odszedł od systemu 4-4-2 i wprowadził do do gry Sebastiana Stebleckiego, co uszczelniło II linię Pasów i choć Lech nadal miał przewagę, to nie dominował tak jak przed zmianą stron i kreowanie sytuacji przychodziło mu z większą trudnością. Pierwszy raz po przerwie Sandomierski został zatrudniony dopiero w 59. minucie, gdy na kolejny strzał z dystansu zdecydował się Gajos. Wychowanek Rakowa Częstochowa uderzył kąśliwie, ale trzykrotny reprezentant Polski nie dał się zaskoczyć.

Na kwadrans przed końcowym gwizdkiem wydawało się, że Cracovii w końcu udało się przejąć kontrolę nad spotkaniem, ale wtedy w ciągu kilkudziesięciu sekund losy meczu odwrócił Lasse Nielsen. W 76. minucie Steblecki uruchomił prostopadłym podaniem Krzysztofa Piątka, który minął w pełnym biegu Putnocky'ego, ale stracił równowagę, co wykorzystał Nielsen i wybił mu piłkę spod nóg. Chwilę później zamiast 2:0 było 1:1 i też za sprawą Duńczyka, który zamienił na gola dośrodkowanie Majewskiego z rzutu wolnego.

W drugiej minucie doliczonego czasu gry piłkę meczową miał Majewski, ale z siedmiu metrów uderzył obok bramki Pasów. Remisując z Cracovią, Lech stracił szansę na wskoczenie na ligowe podium i rundę jesienną zakończy na 5. miejscu. Pasy natomiast przedłużyły do ośmiu serię spotkań bez wygranej, ale wywalczony w sobotę punkt sprawił, że utrzymają się nad strefą spadkową.