Hubert Adamczyk autorem pierwszej bramki w 2017 roku

Hubert Adamczyk został autorem pierwszej bramki w 2017 roku na polskich boiskach. Strzelił gola w 32. minucie tradycyjnego Treningu Noworocznego Cracovii, w którym I zespół Pasów pokonał drużynę rezerw 5:0.

Maciej Kmita
Newspix / Łukasz Krajewski
Do przerwy żadnemu zawodnikowi nie udało się posłać piłki do siatki. Najbliżej tego w 3. minucie był Mateusz Cetnarski, po którego strzale piłka odbiła się od poprzeczki bramki Cracovii II. Na pierwszego w 2017 roku gola czekaliśmy aż do 32. minuty, gdy Rafała Dobrolińskiego pokonał wprowadzony w przerwie Hubert Adamczyk. Jeden z najbardziej utalentowanych polskich piłkarzy młodego pokolenia posłał piłkę do siatki Cracovii II dokładnie o godz. 12:42.

Po raz ostatni piłkarze Pasów tak długo kazali czekać na pierwszą bramkę w 2002 roku. Wówczas Cracovia I pokonała Cracovię II 1:0 po golu strzelonym przez Edwarda Kowalika w 54. minucie meczu.

Adamczyk, dla którego to debiut w Treningu Noworocznym, może paść ofiarą swoistej klątwy. Siedmiu z dziewięciu ostatnich strzelców pierwszych goli w Treningu Noworocznym odchodziło z Cracovii krótko po tym, jak otworzyli wynik noworocznego meczu. Fatum dopadło m.in. Bartosza Kapustkę, który zdobył pierwszą bramkę AD 2016.

Adamczyk rozwiązał worek z bramkami i po chwili kolejne gole strzelili Krzysztof Piątek i Patryk Serafin, którzy także zagrali w Treningu Noworocznym po raz pierwszy oraz Mateusz Cetnarski i Damian Dąbrowski. Mecz Cracovia I - Cracovia II z trybun stadionu przy Kałuży 1 obejrzało na żywo blisko 2000 kibiców Pasów.

Z udziału w Treningu Noworocznym zwolnieni byli obcokrajowcy, ale polscy zawodnicy stawili się w komplecie. Większość piłkarzy Pasów sylwestrową noc spędziło w Zakopanem, ale nie przeszkodziło im to w tym, by o godz. 12 wybiec na boisko i pielęgnować unikalną tradycję, która ma swój początek w latach '30 XX wieku.

Swoją tradycję pielęgnuje też Marcin Budziński, który znów zaskoczył specyficznym obuwiem. Przed trzema laty pomocnik Cracovii zagrał w Treningu Noworocznym w stylizowanych na piłkarskie buty czerwonych "lakierkach", dwa lata temu zagrał we wzbogaconych o wkręty kaloszach, a teraz poszedł krok dalej i biegał po boisku... w żółtych, włochatych kapciach.

Trening Noworoczny Cracovii rozgrywany jest rokrocznie od lat '30 XX wieku z wyłączeniem jedynie lat niemieckiej okupacji i okresu stalinowskiego. Nawet kiedy w połowie grudnia 1963 roku stadion Pasów (niezmiennie od ponad 100 lat znajdujący się w tym samym miejscu) doszczętnie spłonął, 1 stycznia 1964 roku zagrano na jego zgliszczach. Dwukrotnie Trening Noworoczny odbył się jednak na innych obiektach: w 1966 i w 2010 roku grano odpowiednio przy 3 maja i Wielickiej 101 z powodu remontu głównego stadionu Pasów.