Lech Poznań rozbił Bruk-Bet Termalikę rzutami karnymi! 3:0 po golach z jedenastek

Bardzo udaną inaugurację zaliczył Lech Poznań, który pokonał u siebie Bruk-Bet Termalikę aż 3:0 i wyprzedził ją w tabeli Lotto Ekstraklasy. Wszystkie bramki padły z rzutów karnych!

Szymon Mierzyński
PAP / Jakub Kaczmarczyk
Trener Nenad Bjelica był pewny, że goście skupią się na Inea Stadionie na defensywie i te przewidywania w pełni się sprawdziły. Od samego początku zdecydowaną przewagę miał Kolejorz, który ruszył do falowych ataków, choć nie od razu potrafił przełożyć ten napór na klarowne sytuacje. Pierwszy raz trybuny poderwały się dopiero w 29. minucie, gdy po kilku szybkich podaniach Dawid Kownacki huknął z ostrego kąta w poprzeczkę, a dobitka Darko Jevticia została zablokowana.

Bruk-Bet Termalica zaczęła balansować na krawędzi, ale nie potrafiła zmienić obrazu gry i w końcu przyszło jej za to zapłacić. Znów pokazali się Kownacki i Jevtić. Tym razem Szwajcar centrował, a młody napastnik został sfaulowany kilka metrów przed bramką przez Kornela Osyrę. Sędzia Paweł Gil bez wahania wskazał na "wapno" i sprawiedliwość płaskim strzałem w prawy róg wymierzył sam poszkodowany.

W 33. minucie stało się to, co poznaniacy chcieli osiągnąć jak najszybciej. - Jedna bramka może sporo zmienić - mówił przed spotkaniem Marcin Robak, obawiając się nieco, że jeśli zbyt długo utrzyma się wynik 0:0, goście poczują się pewniej i mogą sprawić w Poznaniu niespodziankę.

Trudno było jednak odnotować zmianę rezultatu patrząc tylko na obraz boiskowych wydarzeń. Ekipa z Niecieczy albo nie potrafiła, albo nie chciała mocniej zaryzykować i nadal stroną dominującą byli poznaniacy. Goście przed przerwą nie stworzyli żadnej sytuacji, po której choć zapachniałoby bramką. W doliczonym czasie z linii pola karnego celnie przymierzył Guilherme Sitya, lecz choć Matus Putnocky miał nieco problemów z interwencją, to musiałby się mocno pomylić, by piłka wpadła do siatki.

W przerwie trener Czesław Michniewicz posłał do boju Romana Gergela, a później także Wojciecha Kędziorę i Dawida Nowaka. Te roszady również jednak nie wpłynęły pozytywnie na ofensywę gości. Wciąż zdecydowanie lepsze wrażenie sprawiał Lech i brakowało mu tylko skuteczności. Ładnym strzałem z narożnika pola karnego minimalnie pomylił się Kownacki, przyjezdni rozpaczliwie zablokowali też groźne uderzenie Radosława Majewskiego. W 63. minucie natomiast cud uratował Bruk-Bet Termalikę przed utratą bramki, bo Krzysztof Pilarz wygrał wprawdzie pojedynek sam na sam z Tomaszem Kędziorą, ale swoją drużynę mógł jeszcze pogrążyć Vladislavs Gutkovskis. Piłka tak nieszczęśliwie odbiła się od nogi Łotysza, że trafiła w słupek.

Dopełnieniem marnej postawy gości były ich "wyczyny" z samej końcówki, bo sprokurowali jeszcze dwa rzuty karne! Najpierw ręką zagrał Kędziora i z "wapna" do siatki trafił Marcin Robak, zaś w doliczonym czasie napastnik Kolejorza - będąc sam na sam z Krzysztofem Pilarzem - został sfaulowany przez Artema Putiwcewa. Winowajca wyleciał z boiska, a tym razem skutecznym egzekutorem był Jevtić.

3:0 - wynik wysoki, ale jednak oddający przewagę Lecha, który był w piątek zdecydowanie lepszy i udowodnił, że zwyżka formy z końcówki rundy jesiennej mogła być dopiero początkiem marszu poznaniaków w górę tabeli. Bruk-Bet Termalica natomiast ustąpiła w tabeli pierwszemu wiosennemu rywalowi i niewykluczone, że będzie mieć problemy nawet z zakończeniem rundy w pierwszej ósemce.