1000. mecz Gianluigiego Buffona. Czyste konto na niezwykły jubileusz

Gianluigi Buffon zagrał 1000. mecz w karierze. Jubileuszowy występ przeciwko Albanii udał się bramkarzowi reprezentacji Włoch, który zachował czyste konto.

Gianluigi Buffon PAP/EPA / GUILLAUME HORCAJUELO / Na zdjęciu: Gianluigi Buffon
Gianluigi Buffon bronił pewnie w starciu z reprezentacją Albanii. Nie miał wielu okazji do wykazania się, ale gdy był potrzebny drużynie, stanął na wysokości zadania. Po przerwie zadanie golkiperowi reprezentacji Włoch utrudnili kibice z Albanii, którzy zadymili jego bramkę i stwarzali niebezpieczeństwo racami. Włosi mimo to wygrali 2:0.

To był 1000. oficjalny mecz w karierze bramkarza. 168 spotkań zagrał dla reprezentacji Włoch, 612 w barwach Juventusu Turyn, a 220 w FC Parma.

Buffon wystąpił w seniorskim zespole po raz pierwszy w 1995 roku. Od tego czasu był w kadrze reprezentacji Włoch na pięć mundiali. Osiągał ponadto sukcesy w futbolu klubowym. Bronił w finale Ligi Mistrzów, a obecnie pilnuje dostępu do bramki lidera Serie A Juventusu Turyn. W barwach Bianconerich zagrał rekordowe 39711 minut.

Jeden z najbardziej szanowanych bramkarzy w historii włoskiego futbolu został uznany w 2009 roku najlepszym golkiperem dekady przez Międzynarodową Federację Historyków i Statystyków.

Czy Gianluigi Buffon jest najlepszym bramkarzem w historii włoskiego futbolu?