Kamil Grosicki nie ma sobie równych w Europie, ale czy to dobra informacja?

Kamil Grosicki jest najefektywniejszym zmiennikiem spośród wszystkich piłkarzy pięciu najlepszych lig Starego Kontynentu. Polak dużo daje swoim zespołom jako "dżoker", ale gorzej radzi sobie jako gracz pierwszej "11".

Maciej Kmita
Reuters / Ed Sykes
Wchodząc do gry z ławki Kamil Grosicki zdobył w tym sezonie cztery bramki i zaliczył cztery asysty. Wszystkie gole strzelił jeszcze jako zmiennik w Rennes, a do bramek dołożył dwie asysty. Dwa kolejne ostatnie podania dorzucił w ostatnim meczu Hull City z West Hamem United (2:1), prowadząc Tygrysy do zwycięstwa 2:1.

To w sumie osiem punktów w klasyfikacji kanadyjskiej i jedynym w pięciu najlepszych ligach Europy zawodnikiem, który może się z nim równać w tej kategorii, jest Nils Petersen z Freiburga - autor siedmiu bramek i jednej asysty. Przemawiająca na korzyść Polaka różnica polega na tym, że Grosicki jako zmiennik spędził na boisku 314 minut, a Petersen - 534.

Opinią "dżokera de luxe", jak kiedyś nazwało go Rennes, Grosicki cieszy się nie od wczoraj. W styczniu "L'Equipe" wybrał najlepszego zmiennika ostatnich pięciu lat i Grosicki okazał się bezkonkurencyjny. Po wejściu do gry z ławki strzelił w tym czasie 10 goli i zaliczył cztery asysty, podczas gdy drugi pod tym względem Souleymane Camara zdobył osiem bramek i zanotował pięć asyst. Wyczyn Grosickiego wzbudził tym większy podziw, że Polak występował we Francji dopiero od przerwy zimowej sezonu 2013/2014, a "L'Equipe" pod uwagę wziął dane od początku sezonu 2012/2013.

Problem Grosickiego polega na tym, że o ile świetnie sprawdza się w roli zmiennika, to dużo mniej daje swoim zespołom jako gracz pierwszej "11". Jako zmiennik miał udział przy ośmiu bramkach swojego zespołu, a grając od początku zaliczył tylko jedną asystę, choć w takich okolicznościach przebywał na boisku przez 1156 minut.

Inaczej sytuacja wygląda w drużynie narodowej. Odkąd Adam Nawałka w pełni mu zaufał i uczynił go graczem podstawowego składu, Grosicki strzelił dziewięć goli i zaliczył 11 asyst w 27 meczach, ale udział w bramkach miał tylko wtedy, gdy grał od pierwszego gwizdka. Jako zmiennik (w trzech spotkaniach) nie wniósł wiele do gry reprezentacji.

Kamil Grosicki zostanie w Premier League dłużej niż do końca bieżącego sezonu?