Liga Europy: duży krok Manchester United do finału

Manchester United wygrał 1:0 na stadionie Celty Vigo w pierwszym meczu o awans do finału Ligi Europy. Podobnie jak w poprzedniej rundzie ważnego gola strzelił 19-letni Marcus Rashford.

Newspix / PHCIMAGES
Manchester United poleciał na południe Europy osłabiony kontuzjami i ze świadomością, że w Hiszpanii wygrał w przeszłości tylko dwa mecze. Bilans poprawił bez Marcosa Rojo, Luke'a Shawa oraz Zlatana Ibrahimovicia. Po zaciętym spotkaniu. Na początku drużyna Jose Mourinho przeważała, ale z czasem potwierdziło się, że również Celta Vigo ma swoje argumenty.

W 30 minut drużyny zmarnowały dwie sytuacje podbramkowe. Raz spudłowały i raz nadziały się na interwencję bramkarza. Sergio Alvarez zatrzymał techniczne uderzenie Marcusa Rashforda, a Sergio Romero interweniował po próbie Pione Sisto. Pokonać Argentyńczyka powinien Daniel Wass, ale po wrzutce Nemanji Radoji główkował z 8. metra obok bramki.

Kwadrans przed przerwą to czas szarży przedstawiciela Premier League. Paradoksalnie, ponieważ zaatakować chciała Celta. Przesunęła wyżej formacje i dał o sobie znać jej problem z organizowaniem się po stracie piłki. Trzy szybkie ataki Manchester United powinny zaowocować prowadzeniem. Po strzałach Henricha Mchitarjana i Jesse Lingarda gospodarzy ratował Alvarez. Bramkarz zespołu z Galicji był bohaterem 45 minut.

11. siła Primera Division miała szczęście, któremu chciała pomóc. W 52. minucie pierwsze uderzenie oddał ten, na którego eksperci kazali uważać Anglikom. Iago Aspas główkował metr obok bramki. Cała drużyna z Vigo utrzymywała się w posiadaniu piłki na połowie przeciwnika.

Kibice zastanawiali się czy Manchester United rzucił gospodarzom przynętę czy złapał zadyszkę jak w drugiej połowie meczu na stadionie RSC Anderlechtu. Zanosiło się na drugą opcję, gdy Pione Sisto postraszył Romero strzałem z dystansu. Drużyna Mourinho igrała z ogniem. Celta nie wykorzystała jednak dobrego fragmentu aż nadziała się na podwójną, zabójczą akcję Rashforda.

Podwójną, ponieważ w 67. minucie Rashford sam wywalczył rzut wolny, a następnie zmienił go w gola na 1:0. Po bezmyślnym faulu Mallo młodzian huknął z 20. metra w boczną siatkę. Futbolówka uciekała z pola widzenia Alvareza, który mimo wysokiej formy, skapitulował.

19-latek zapewnił Czerwonym Diabłom zwycięstwo tak jak w ćwierćfinale z RSC Anderlechtem. Dzięki strzałowi Rashforda drużyna z Anglii ma zaliczkę przed rewanżem na Old Trafford. Po zwycięstwach w La Corunii oraz Walencji zdobyła stadion w Vigo.

Celta Vigo - Manchester United 0:1 (0:0)
0:1 - Marcus Rashford 67'

Celta: Sergio Alvarez - Mallo (90' Claudio Beauvue), Gustavo Cabral, Facundo Roncaglia, Jonny - Daniel Wass (74' Jozabed), Nemanja Radoja, Pablo Hernandez - Iago Aspas, John Guidetti, Pione Sisto.

United: Sergio Romero - Antonio Valencia, Eric Bailly, Daley Blind, Matteo Darmian - Ander Herrera, Paul Pogba, Marouane Fellaini - Marcus Rashford (80' Anthony Martial), Jesse Lingard, Henrich Mchitarjan (78' Ashley Young, 89' Chris Smalling).

Żółte kartki: Mallo (Celta) oraz Fellaini, Pogba (United).

Sędzia: Siergiej Karasiow (Rosja).

Która drużyna awansuje do finału Ligi Europy?