Serie A: AS Roma wiceliderem, Edin Dzeko liderem

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / EPA/MATTEO BAZZI /
PAP/EPA / EPA/MATTEO BAZZI /

AS Roma wygrała 4:1 z AC Milan na zakończenie 36. kolejki Serie A. Drużyna z wiecznego miasta jest wiceliderem, a Edin Dzeko prowadzi w klasyfikacji strzelców. Wojciech Szczęsny skapitulował w 76. minucie.

W tym artykule dowiesz się o:

Od niedzieli Edin Dzeko jest samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców Serie A. Krótki impas napastnik przerwał w 8. minucie meczu w Mediolanie. Bośniak huknął ile miał sił w stopie pod poprzeczkę. Witalny Gianluigi Donnarumma wyskoczył jak wysoko potrafił, ale piłki nie zatrzymał. Strzelcowi pomógł Mohamed Salah, który powalczył przed polem karnym i zagrał klepkę.

W pierwszej połowie Giallorossi oddali ponad 15 strzałów. Defensywa AC Milan pozwalała na dużo, a królem polowania był Dzeko. W 28. minucie główkował z bliska na 2:0 po centrze Leandro Paredesa. Bośniak trafił do bramki po raz 27. i jest to jego indywidualnie najlepszy sezon w karierze. Nad drugim snajperem ligi Andreą Belottim ma dwie bramki przewagi.

AS Roma robiła dużo zamieszania na skrzydłach, gdzie mobilni byli Diego Perotti oraz Mohamed Salah. Pokazał się również Radja Nainggolan, którego strzał w 38. minucie zatrzymał się na słupku.

Zawodni w obronie Rossoneri mieli swoje argumenty w ataku. Wojciech Szczęsny interweniował po próbach Suso i Cristiana Zapaty. AC Milan był zdecydowanie mniej skuteczny od przyjezdnych, stąd w dynamicznej, pierwszej połowie nie zdobył nawet gola.

W przerwie trener Vincenzo Montella wymienił niewidocznego Matiasa Fernandeza na Andreę Bertolacciego. Nakazał podopiecznym po prostu atakować. Nie mieli nic do stracenia, tym bardziej, że swój mecz przegrał Inter Mediolan, konkurent AC Milan do miejsca w eliminacjach Ligi Europy.

AS Roma była z kolei ostrożniejsza. Dobrze ustawiła się w obronie i jedyna statystyka, jaką poprawiali gospodarze, było posiadanie piłki. Trener Luciano Spalletti dodał trochę smaku drugiej połowie i wprowadził na boisko Stephana El Shaarawy'ego, który swój najlepszy statystycznie sezon zagrał w czerwono-czarnych barwach.

El Shaarawy zmienił wynik na 3:1 w 79. minucie strzałem w okienko z 15. metra, a "Faraonowi" asystował bohater wieczoru Dzeko. Była to klasyczna akcja-reakcja na wcześniejsze trafienie Mario Pasalicia, przez które Wojciech Szczęsny nie zachował czystego konta po raz 15. w sezonie. Rezultat na 4:1 ustalił z rzutu karnego Daniele De Rossi.

Ekipa z wiecznego miasta odpowiedziała zwycięstwem na remis lidera Juventusu w derbach Turynu i wygraną SSC Napoli z Caglari Calcio. Pozostała wiceliderem z przewagą dwóch punktów nad zespołem Arkadiusza Milika oraz Piotra Zielińskiego, a za tydzień podejmie Juventus.

AC Milan - AS Roma 1:4 (0:2) 0:1 - Edin Dzeko 8' 0:2 - Edin Dzeko 28' 1:2 - Mario Pasalić 76' 1:3 - Stephan El Shaarawy 79' 1:4 - Daniele De Rossi (k.) 87'

Milan: Gianluigi Donnarumma - Mattia De Sciglio, Cristian Zapata, Gabriel Paletta, Leonel Vangioni (69' Lucas Ocampos) - Mario Pasalić, Jose Ernasto Sosa, Matias Fernandez (46' Andrea Bertolacci) - Suso (87' Gustavo Gomez), Gianluca Lapadula, Gerard Deulofeu.

Roma: Wojciech Szczęsny - Emerson Palmieri, Kostas Manolas, Federico Fazio, Juan Jesus - Leandro Paredes, Daniele De Rossi - Mohamed Salah, Radja Nainggolan (72' Clement Grenier), Diego Perotti (60' Stephan El Shaarawy) - Edin Dzeko (84' Bruno Peres).

Żółte kartki: Vangioni, Lapadula, Bertolacci, Ocampos (Milan) oraz Manolas (Roma).

Czerwona kartka: Gabriel Paletta (Milan) /86' - za faul/

Sędzia: Nicola Rizzoli.

Czy Edin Dzeko zostanie królem strzelców Serie A?