Liga Mistrzów 2017/2018: znamy 22 uczestników fazy grupowej, 10 wolnych miejsc na eliminacje

Podczas minionego weekendu zapadły ostatnie rozstrzygnięcia w kwestii wolnych miejsc w fazie grupowej Ligi Mistrzów 2017/2018. Znamy 22 uczestników rywalizacji, pozostałe luki wypełnią zwycięskie zespoły z eliminacji.

Szymon Mierzyński
Piłka Ligi Mistrzów Getty Images / Laurence Griffiths / Piłka Ligi Mistrzów
W ubiegłą środę awans zapewnił sobie Manchester United, który wygrał Ligę Europy, pokonując w finale Ajax Amsterdam (2:0). Czerwone Diabły wykorzystały więc jedyną okazję, by zagrać w Champions League, bo w swojej lidze zajęły dopiero 6. pozycję. Holendrzy natomiast wciąż nie są bez szans, bo jako wicemistrz swojego kraju wystartują w III rundzie kwalifikacji.

Premier League może mieć największą reprezentację w nowej edycji, bo oprócz ekipy Jose Mourinho, w najważniejszych europejskich rozgrywkach klubowych wystąpią również: Chelsea, Tottenham Hotspur, Manchester City oraz Liverpool (o ile przebrnie przez kwalifikacje).

W niedzielę poznaliśmy dwóch ostatnich uczestników fazy grupowej spoza eliminacji. Wicemistrzostwo Włoch wywalczyła AS Roma, mistrzem Turcji został natomiast Besiktas Stambuł i właśnie te drużyną zobaczymy jesienią w zasadniczej części rozgrywek. Z kolei SSC Napoli oraz Istanbul Basaksehir wystąpią w eliminacjach.

Żadnego wpływu na kształt fazy grupowej nie będzie mieć wynik finału obecnej edycji. Real Madryt i Juventus Turyn zostały mistrzami swoich krajów i już z tego tytułu mają zapewniony udział w następnym sezonie.

W Champions League pozostało jeszcze 10 wolnych miejsc. Tutaj rozstrzygnięcia poznamy jednak dopiero po czterostopniowych eliminacjach. Zakończą się one 23 sierpnia.

Kwalifikacje wystartują 27 czerwca, zaś od III rundy utworzony zostanie podział na tzw. ścieżkę mistrzowską i niemistrzowską. Finalnie z każdej z nich do fazy grupowej awansuje po pięć ekip.

Mistrz Polski wejdzie do gry od II rundy i rozpocznie zmagania 11 lub 12 lipca.