Mistrzostwa Europy U-21 2017. Reprezentacja Polski rozpoczęła operację "Złoto"

WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski

Młodzieżowa reprezentacja Polski rozpoczęła ostatni etap przygotowań do mistrzostw Europy U-21 2017. Marcin Dorna, idąc śladem Adama Nawałki, skoszarował swój zespół w Arłamowie. Jako pierwsi w hotelu pojawili się Krystian Bielik i Patryk Lipski.

ME U-21 2017 to dla polskiej kadry młodzieżowej najważniejsza impreza od ćwierćwiecza i igrzysk olimpijskich w Barcelonie, na których ekipa Janusza Wójcika sięgnęła po srebrny medal. Turniej, który odbędzie się w naszym kraju między 16 a 30 czerwca, jest oczkiem w głowie Polskiego Związku Piłki Nożnej, więc ekipa Marcina Dorny przygotuje się do niego w luksusowych warunkach - w samym sercu Bieszczad.

Dywan gotowy

Na bazę "młodzieżówki" wybrano hotel Arłamów - ten sam, w którym w maju zeszłego roku do Euro 2016 przygotowywała się pierwsza reprezentacja. Mało tego, kadra U-21 zajęła dokładnie te same pokoje, w których 12 miesięcy temu mieszkali podopieczni Adama Nawałki.

- Idziemy sprawdzonym szlakiem. Arłamów od początku był numerem jeden po tym, co zdarzyło się tu rok temu, gdy pierwsza reprezentacja przygotowywała się tu do Euro 2016. Nie brakowało nam niczego, mieliśmy świetne warunki do treningu i regeneracji. Kadra U-21 też już tu gościła przed ubiegłorocznym meczem z Węgrami w Lublinie i zawodnicy byli bardzo zadowoleni z tego ośrodka - mówi WP SportoweFakty rzecznik prasowy kadry U-21, Paweł Drażba.

Ekipa trenera Dorny będzie trenowała na najwyżej położonym (563 m.n.p.m) boisku piłkarskim w Polsce. Zbudowano je rok temu specjalnie na użytek kadry A i według wytycznych PZPN, a tuż przed zgrupowaniem reprezentacji U-21 nawierzchnia została wymieniona na nową i wygląda imponująco. W poniedziałek trener Dorna oficjalnie odebrał boisko od dyrektora hotelu. - Murawa to stół. Tylko trenować - stwierdził z uśmiechem selekcjoner.

Jako pierwsi w Arłamowie zjawili się członkowie sztabu szkoleniowego z trenerem Dorną na czele. Z piłkarzy najwcześniej przybyli Krystian Bielik i Patryk Lipski. Dla Bielika to dopiero pierwszy kontakt z reprezentacją U-21 - wcześniej 19-latek z Arsenalu nie był powoływany do kadry, ponieważ chciał skupić się na zbudowaniu swojej pozycji w londyńskim zespole. Natomiast Lipski, który 11 maja zerwał kontrakt z Ruchem Chorzów, ostatnio trenował gościnnie z Pogonią Szczecin.

ZOBACZ WIDEO PA: znakomite widowisko i triumf Arsenalu. Zobacz skrót meczu z Chelsea Londyn [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

- Obyło się bez przykrych niespodzianek - wszyscy zawodnicy są zdrowi i potwierdzili przyjazd na zgrupowanie. Do wieczora zameldować mają się zawodnicy z lig zagranicznych, a ostatni reprezentanci, zwłaszcza ci z klubów ekstraklasy, którzy w weekend grali ostatnie mecze, dołączą do nas we wtorek - tłumaczy Drażba i dodaje: - W poniedziałek i wtorek zawodnicy będą trenowali indywidualnie, a pierwszy wspólny trening zespołu odbędzie się w środę.

Drużyny marzeń nie będzie

Najpóźniej, bo 11 czerwca w Arłamowie pojawi się Karol Linetty. Pomocnik Sampdorii dołączy do "młodzieżówki" dopiero po sobotnim meczu kadry A z Rumunią. Pierwotny plan PZPN zakładał, że drużynę trenera Dorny wzmocnią też Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński z Napoli. Zejście zawodników pierwszej reprezentacji pomogłoby stworzyć "drużynę marzeń", która byłaby w stanie walczyć nawet o mistrzostwo Europy. W PZPN nikt tego głośno nie przyzna, ale to właśnie złoto jest celem "młodzieżówki" na nadchodzący turniej.

Selekcjoner wysłał nawet duetowi z Napoli powołania, ale włoski klub postawił weto w sprawie ich występu na mistrzostwach. Miał do tego prawo, ponieważ ME U-21 2017 zostaną rozegrane poza oficjalnym terminem FIFA. Milik i Zieliński będą jednymi z największych nieobecnych mistrzostw.

- Rozmawialiśmy z osobami z klubu, ale za bardzo nie mieliśmy argumentów. Nie jest to termin FIFA i Napoli mogło podjąć taką decyzję. Szanujemy jedną i drugą stronę i się dostosowaliśmy. Taką klub podjął decyzję, nawet nie do końca mogę się na ten temat wypowiadać. Trudno mi się z tym pogodzić, ale takie są fakty. Gdyby zależało to ode mnie i mógłbym zagrać na Euro, to chciałbym w tym turnieju wystąpić - przyznał Milik.

Ostatni szlif

Zgrupowanie w Arłamowie to ostatni etap przygotowań do ME U-21 2017, które ruszyły na dobre we wrześniu 2015 roku. Polska jest gospodarzem mistrzostw, więc miała zagwarantowany udział w turnieju bez konieczności gry w eliminacjach, a do imprezy przygotowywała się w meczach towarzyskich.

- Naszą drużynę stać na awans do finału. Mamy zespół, który w tej kategorii wiekowej liczy się w Europie - mówił przy okazji grudniowego losowania fazy grupowej wiceprezes PZPN i zarazem ambasador turnieju, Marek Koźmiński.

Nadzieja na dobry wynik Biało-Czerwonych była oparta o bardzo dobre wyniki, które drużyna trenera Dorny osiągała w grach towarzyskich. Do grudniowego losowania kadra U-21 miała znakomity bilans gier kontrolnych: siedem zwycięstw, trzy remisy i tylko jedna porażka. Wiarę w "młodzieżówkę" umocniło listopadowe zwycięstwo z niepokonanymi od 13 spotkań Niemcami (1:0), ale w marcu przyszedł zimny prysznic - podopieczni trenera Dorny byli co najmniej o klasę słabsi od innych uczestników mistrzostw: Włochów (1:2) i Czechów (1:2).

Młodzieżowa reprezentacja Polski będzie przebywała w Bieszczadach do 14 czerwca, a następnie przeniesie się do Lublina, gdzie dwa dni później w meczu otwarcia turnieju spotka się ze Słowacją. W Lublinie Biało-Czerwoni zagrają także z broniącą tytułu Szwecją (19.06), a na zakończenie zmagań w fazie grupowej zmierzą się w Kielcach z Anglią (22.06).

Maciej Kmita z Arłamowa

Kadra Polski na ME U-21 2017:

Bramkarze: Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina, Włochy), Maksymilian Stryjek (Sunderland AFC, Anglia), Jakub Wrąbel (Olimpia Grudziądz/Śląsk Wrocław).

Obrońcy: Jan Bednarek (Lech Poznań), Krystian Bielik (Birmingham City FC/Arsenal FC, Anglia), Paweł Dawidowicz (VfL Bochum 1848, Niemcy/Benfica Lizbona, Portugalia), Jarosław Jach (Zagłębie Lubin), Paweł Jaroszyński (Cracovia), Tomasz Kędziora (Lech Poznań), Igor Łasicki (Carpi FC/SSC Napoli Włochy), Przemysław Szymiński (Wisła Płock).

Pomocnicy: Adam Buksa (Zagłębie Lubin), Przemysław Frankowski (Jagiellonia Białystok), Bartosz Kapustka (Leicester City FC, Anglia), Jarosław Kubicki (Zagłębie Lubin), Karol Linetty (Sampdoria Genua, Włochy), Patryk Lipski (bez klubu), Łukasz Moneta (Ruch Chorzów), Radosław Murawski (Piast Gliwice).

Napastnicy: Dawid Kownacki (Lech Poznań), Jarosław Niezgoda (Ruch Chorzów), Krzysztof Piątek (Cracovia), Mariusz Stępiński (FC Nantes, Francja).

Terminarz grupy A ME U-21 2017:

1. kolejka
Polska - Słowacja / 16.06.2017 godz. 20:45, Lublin
Szwecja - Anglia / 16.06.2017 godz. 18:00, Kielce

2. kolejka
Polska - Szwecja / 19.06.2017 godz. 20:45, Lublin
Słowacja - Anglia / 19.06.2017 godz. 18:00, Kielce

3. kolejka
Słowacja - Szwecja / 22.06.2017 godz. 20:45, Lublin
Anglia - Polska / 22.06.2017 godz. 20:45, Kielce

Komentarze (3)
avatar
piotrek1978
5.06.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
nie chciejmy za bardzo bo odpadniemy od razu 
siber
5.06.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Pismak Kmita i wszystko jasne . ""... operacja złoto " . Propaganda sukcesu zatoczyła koło. Pismaku Kmita ,czy Ty jesteś taki " głoopi ", czy robisz z siebie głupca . Oszołom od propagandy suk Czytaj całość
avatar
gmk38
5.06.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Juz pompuja balonik