El. MŚ 2018: Prezent od bramkarza pogrążył Francję. Szwecja liderem gr. A

W pojedynku na szczycie grupy A długo pachniało polubownym remisem. Wówczas sprawy w swoje ręce wziął Hugo Lloris i Francja straciła lidera na rzecz Szwecji. Wikingowie wygrali 2:1.

Dominik Polesiński
PAP/EPA

Mecz na Friends Arena w Solnie rozczarował. Kiedy naprzeciwko siebie stają lider i wicelider kibice mają apetyt na obejrzenie wielkiego futbolu. Francja zajmowała pierwsze miejsce w grupie A i to na nią wskazywano jako faworyta piątkowego meczu. Szwedzi na francuskiej ziemi przegrali 1:2 i mieli w planach rewanż.

Emocji było jak na lekarstwo. Goście dość szybko osiągnęli przewagę, ale szczelne zasięki obronne gospodarzy były nie do przejścia. Taka skandynawska ściana, od której odbijała się kauczukowa francuska piłka.

W pierwszej połowie padły dwa gole, oba w końcowych minutach. W 37. minucie trybuny w osłupienie wprawił Olivier Giroud. Ludzie stali z otwartymi ustami. Jedni podziwiali urodę bramki, drudzy ze zdziwieniem przyjęli trafienie dla gości. Snajper Arsenalu Londyn podbił sobie piłkę i uderzył z lewego narożnika pola karnego. Pięknie, w prawy górny róg, bez szans na bramkarskie popisy. Szwecja wyrównała po bardzo podobnej akcji, tylko Jimmy Durmaz nie uderzył z takim rozmachem.

Drugą połowę również cechowała ubogość w emocje. Więcej z gry mieli Francuzi, ale żółto-niebieski mur był wyjątkowo twardy. Bramkarze przez większość czasu byli bezrobotni, interweniując jedynie po strzałach z rzutów wolnych. Opadający liść Emila Forsberga i chytra próba Antoina Griezmanna nie zmieniły wyniku.

Kiedy wydawało się, że w grupie A wszystko zostanie po staremu w Św. Mikołaja zabawił się Hugo Lloris. Do końca doliczonego czasu gry pozostało 8 sekund kiedy francuski bramkarz podał prosto pod nogi Oli Toivonena, a ten "otworzył prezent" dając Szwecji liderowanie w grupie A.

Szwecja - Francja 2:1 (1:1)
0:1 - Olivier Giroud 37'
1:1 - Jimmy Durmaz 43'
2:1 - Ola Toivonen 90+3'

Reprezentacja Szwecji: Robin Olsen - Mikael Lustig, Victor Lindelof, Andreas Granqvist, Ludwig Augustinsson, Albin Ekdal (77' Sebastian Larsson), Jakob Johansson, Jimmy Durmaz (76' Viktor Claesson), Emil Forsberg, Ola Toivonen, Marcus Berg (89' John Guidetti).

Reprezentacja Francji: Hugo Lloris - Djibril Sidibe, Laurent Koscielny, Raphael Varane, Benjamin Mendy, Blaise Matuidi, Paul Pogba, Moussa Sissoko, Dimitri Payet (76' Thomas Lemar), Antoine Griezmann (75' Kylian Mbappe Lottin), Olivier Giroud.

Żółte kartki: Pogba (Francja).

Sędzia: Martin Atkinson (Anglia).