Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Jak poniżono Polaków - dlaczego medale na mundialu musieliśmy wręczać sobie sami

Trzecie miejsce na mundialu w 1982 roku do dziś jest jednym z największych sukcesów w historii polskiego futbolu. Prezydent FIFA nie wręczył jednak Polakom medali osobiście. Zrobił to... Władysław Żmuda. Zwykła gafa czy polityczna demonstracja?
Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Żmuda wręcza medale Polakom na MŚ w 1982 roku PAP / Harry Melchert / Żmuda wręcza medale Polakom na MŚ w 1982 roku

Była to sytuacja niespotykana. Chwilę wcześniej medale za czwarte miejsce, brązowe, dostali Francuzi. Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Herman Neuberger, szef niemieckiej federacji, wiceprezydent FIFA i szef komitetu organizacyjnego mistrzostw świata w Hiszpanii, zawiesił medal osobiście każdemu z zawodników. Potem Joao Havelange razem z Włodzimierzem Reczkiem, prezesem PZPN, miał zawiesić medal srebrny każdemu z Polaków. Srebrny, bo wtedy tak właśnie to wyglądało - za mistrzostwo złoty, za 2. miejsce pozłacany, za trzecie srebrny, za czwarte brązowy.

Tyle że Havelange dał medale Władysłaowi Żmudzie na tacy, a kapitan reprezentacji Polski rozdał je kolegom.

- Wywołało to poruszenie w kraju, było szeroko komentowane jako gest polityczny - mówi nam Leszek Jarosz. To dziennikarz TVP, który przypomniał o prawie na prowadzonym przez siebie profilu na facebooku "Historia Mundiali".

W Polsce uważano wówczas, że brazylijski prezydent FIFA zaprotestował przeciwko stanowi wojennemu.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: karne pompki piłkarzy Barcelony

- Nie pisano o tym, bo takie treści nie mogły przedostać się do mediów ze względu na cenzurę. Jednak dowodem na to, że sprawa była omawiana szeroko w społeczeństwie, był artykuł w tygodniku "Piłka Nożna", który bagatelizował incydent - mówi Jarosz.

20 lipca w gazecie ukazał się tekst Jerzego Lechowskiego, w którym czytamy m.in.: "W tym entuzjazmie nie zwróciliśmy uwagi na fakt, że ogromny talerz z medalami przejął z rąk prezydenta FIFA nasz kapitan, Władysław Żmuda i sam przekazał kolegom oraz trzem trenerom - Antoniemu Piechniczkowi, Bogusławowi Hajdasowi i Piotrowi Czai - tak piękną nagrodę za wgranie "pucharu pocieszenia". Natomiast zupełnie inaczej zachował się Neuberger. On sam wręczył piłkarzom Francji brązowe medale. Przeszliśmy nad tym do porządku dziennego, sukces jest, życie płynie dalej.

Ale teraz, w pewnym stopniu zmuszony przez kolegów redakcyjnych, wraca do tej sprawy. Czy w tym rytuale należy dopatrywać się jakiejś niezręczności Joao Havelange wobec Polaków i szczególnej sympatii Herberta Neuberger w stosunku do Francuzów? Czy w ogóle może być tu mowa o niewłaściwym potraktowaniu Biało-Czerwonych?

(...)

My na miejscu w Alicante, w najbliższym sąsiedztwie tego wydarzenia, nie zauważyliśmy przejawów złej woli u prezydenta FIFA. Po prostu uznaliśmy, że panu Havelange i kapitanowi naszej drużyny najbardziej odpowiada taka właśnie forma rozpoczęcia i zakończenia tej ceremonii. Ludzka sprawa. Żaden regulamin dokładnie nie określa wszystkich następujących po sobie czynności".

Autor tekstu, Jerzy Lechowski, przypomina też, że Havelange zawsze darzył Polaków sympatią.

- Prawdą jest, że jeszcze w marcu 1982 roku Havelange był w Polsce, żeby dostać gwarancje, że nasza reprezentacja wystartuje na mundialu. Spotkał się z wicepremierem Jerzym Ozdowskim oraz prezesem Reczkiem. A trzeba pamiętać, że wtedy z Polską nikt nie chciał grać ze względu na sytuację polityczną. W kwietniu mieliśmy rozegrać mecz kontrolny z Belgią, ale rywale go odwołali. Więc ta wizyta Havelange'a była istotna - mówi Leszek Jarosz.

Na profilu "Historia Mundiali" czytamy: "Opieram się tu na swojej rozmowie i wspomnieniach Dariusza Szpakowskiego, wówczas korespondenta Polskiego Radia. Medale Polakom miał wręczać Włodzimierz Reczek, nasz działacz sportowy, członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i wówczas także szef PZPN-u. Ale podobno straszliwie bolały go nogi, obtarł i odparzył stopy podczas zwiedzania Alicante, ledwo chodził. Ale przede wszystkim był w... klapkach (!) i nie chciał tak paradować. Havelange podał więc tacę Żmudzie. Z kolei w swoich książkach Stefan Szczepłek opisuje to nieco inaczej - że to Havelange'owi spuchły nogi, nie mógł dobrze chodzić i wyręczył się Żmudą.

Tajemnica tego zdarzenia wydaje się więc najprostsza z możliwych - tak po prostu wyszło".

- Wiele osób wtedy myślało inaczej i nie było sposobu, żeby je przekonać. Z perspektywy czasu wydaje się jednak, że mieliśmy do czynienia z dużego kalibru gafą - mówi Jarosz.

Czy Polska zdobędzie medal na mundialu w Rosji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Historia Mundiali/inf. własna
Komentarze (7):
 • Flyair Zgłoś komentarz
  Byłem na tym meczu, a na stadion pojechałem z Panem Władysławem właśnie. Cała drużyna jechała autokarem, a on z żoną i nami dwojgiem osobno przyjechał swym Renault 12 GT coupé na
  Czytaj całość
  francuskich tablicach. Innych Polaków (oprócz jednej Polski) na widowni nie było, bo Orbis zrobił im rezerwację tylko do półfinałów. Mecz super. pamiętam do dziś zdumienie widowni hiszpańskiej Po meczu była niebywale zakrapiana impreza, gdzie pan Lato był rzeczoną Polką zainteresowany mocno niezwykle...-:)
  • Cetung Zgłoś komentarz
   i w związku z tym co, będziemy się domagać jakiegoś zadośćuczynienia ?
   • hgjfkf Zgłoś komentarz
    Ci wszyscy co tak krzyczą to przez 8 lat okradali Polskę z PO . A teraz jsk przyszła sprawiedliwość tonom zle złodzieja . Piłkarze powinni zostać godnie podjęci nievoatrzac na ustrój i
    Czytaj całość
    politykę . A ktoś kto nie myśli zrobił jak zrobił . Zenitu zachód pokazał gdzie ma solidarność i wiatę w demokracje
    • art-e Zgłoś komentarz
     I tak, trwa to do dzisiaj.
     • zadziwiony Zgłoś komentarz
      Ja to pamiętam z transmisji TV. Nie wierzę w gafę. Według mnie i według znanej mi ówczesnej opinii nie miało to wymiaru politycznego. Eksponowano wówczas wcześniejszy mecz Francja-RFN.
      Czytaj całość
      Tam Francuzi odpadli w dogrywce a ich zawodnik został bardzo brutalnie potraktowany przez niemieckiego bramkarza (zniesiono go na noszach, poważne i długotrwałe kłopoty zdrowotne) Francuzi utrzymywali, że to oni powinni grać w finale z Włochami a mecz z nami przegrali ze względu na koszty zdrowotne poniesione w poprzednim spotkaniu. Ogłosili się nawet po meczu z nami "moralnymi zwycięzcami" Po mistrzostwach wygraliśmy z ich ekipą na wyjeździe (4-1) co dla nas było właśnie takie istotne z powyższych względów. Jednym słowem Francuzi nie mogli się pogodzić z porażką i odstawili taki właśnie cyrk.
      • Pietryga Zgłoś komentarz
       Zlekceważyli nas!
       • Magiczny Piknik Zgłoś komentarz
        Tytuł brzmi tak, jakby napisał go PZPR-owiec albo PiS-owiec. Nie było żadnego "poniżenia" Polaków. Wszyscy Polacy interpretowali to wówczas jako protest przeciwko stanowi wojennemu i nikt
        Czytaj całość
        nie miał tego za złe światowym władzom piłkarskim.
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×
        Sport na ×