Primera Division: Real znowu blizej mistrzostwa

Wystarczyły zaledwie 2 kolejki, aby przewaga Realu Madryt nad FC Barceloną zwiększyła się z 2 do 8 oczek. Duma Katalonii przed tygodniem poległa z Atletico Madryt, natomiast w 27. kolejce na własnym boisku przegrała z Villarreal i tytuł znowu jest bliżej Królewskich. Mallorca stała się drugą hiszpańską ekipą w tym sezonie, która strzeliła w jednym ligowym meczu aż 7 bramek! Balearczycy pokonali 7:1 Recreativo Huelva i przedłużyli serię spotkań bez porażki. Polak, grający w Racingu Santander, Euzebiusz Smolarek tym razem pojawił się na boisku dopiero w 68. minucie, a jego ekipa pokonała Betis Sevilla 3:0.

Igor Kubiak
Igor Kubiak

Reprezentant Polski po raz pierwszy od kilku kolejek rozpoczął mecz na ławce rezerwowych, a trener Marcelino postawił na parę Pedro Munitis - Mohammed Tchite. Ebi zastąpił pierwszego z nich przy stanie 2:0 dla gospodarzy. Ważnym punktem meczu była czerwona kartka dla piłkarza Andaluzyjczyków - Melli, po której padły 3 bramki. Smolarek na listę strzelców się nie wpisał i miał dwie okazje strzeleckie. Dzięki wygranej Racing przegonił już Espanyol Barcelona i ma tyle samo punktów co czwarte Atletico Madryt. Przypomnijmy, że ekipy z miejsc 3-4 zagrają w eliminacjach Ligi Mistrzów.

Również aspiracje do gry w najbardziej elitarnych rozgrywkach europejskich wyraża Sevilla, która kilka dni temu odpadła z 1/8 tego pucharu. Andaluzyjczycy nie bez problemów pokonali ostatnie Levante. Wynik meczu otworzyli goście, ale później do siatki trafiali już tylko gracze Sevilli. Tuż po przerwie swojego 20. gola w lidze zdobył Luis Fabiano, który pewnie kroczy po tytuł króla strzelców tego sezonu.

Po świetnym początku nowego roku ciągle punkty tracą gracze Almerii. Beniaminek przegrał tym razem na wyjeździe z Osasuną Pampeluna, choć w ostatnich sekundach bliski wyrównania był Soriano, który trafił tylko w słupek.

Aż 7 bramek w ciągu 35. minut zdobyli zawodnicy Realu Mallorca, którzy rozgromili Recreativo. Bohaterami Balearczyków zostali Daniel Guiza (2 bramki i 3 asysty), Juan Arango (hat-trick) oraz Borja Valero (2 trafienia).

Jedną nogą w drugiej lidze jest Real Murcia. Beniaminek przegrał kolejny mecz - tym razem z Getafe na własnym boisku 0:3. Również nawet bramki na swoim koncie nie zaliczył inny nowy zespół tego sezonu - Valladolid, które na wyjeździe poległo z Athletic Bilbao 0:2.

Wydawało się, że w końcu z dobrej dyspozycji pokażą się piłkarze Valencii. Nietoperze już po 25. minutach prowadzili z Deportivo La Coruna 2:0 i pędzili po pewne zwycięstwo. Przewaga została jednak zniwelowana jeszcze przed przerwą, co ponownie wprawiło kibiców Che w złość. Jeśli podopieczni Ronalda Koemanna dalej będą tracić oczka w taki sposób, niedługo zamiast walki o europejskie puchary pozostanie im bój o... utrzymanie.

FC Barcelona po raz kolejny nie pokazała gry zasługującej na mistrzostwo Hiszpanii. Katalończycy w słabym stylu przegrali z Villarreal na własnym boisku 1:2 i ponownie tytuł dla graczy Franka Rijkaarda stanął pod wielkim znakiem zapytania. Po 30. minutach Żółta Łódź Podwodna prowadziła po golu Marcosa Senny i zdecydowała się na bronienie dostępu do własnej bramki. Barca przez to praktycznie nie zagroziła golkiperowi gości aż do 67. minuty, kiedy akcja dwóch pomocników - Andreasa Iniesty i Xaviego skończyła się bramką. Jednak później zamiast kolejnego trafienia dla wicelidera, Jon Dahl Tomasson wykorzystał fatalne ustawienie defensywy rywali i znów wyprowadził swoją ekipę na prowadzenie. W końcówce Ronaldinho był bliski wyrównania, ale trafił w spojenie słupka z poprzeczką. Była to dopiero druga porażka na Camp Nou, ale może ona zadecydować o mistrzostwie La Liga.

Real Mallorca - Recreativo Huelva 7:1 (5:1)
1:0 - Arango 18'
2:0 - Guiza 22'
3:0 - Guiza 32'
4:0 - Valero 38'
4:1 - Ruben 40'
5:1 - Valero 42'
6:1 - Arango 48'