El. LM: SSC Napoli blisko fazy grupowej, polowanie na Piotra Zielińskiego

SSC Napoli pokonało OGC Nice 2:0 i jest o krok od fazy grupowej Ligi Mistrzów. Rywale wyładowali frustrację na Piotrze Zielińskim i kończyli zawody w dziewiątkę.

Szymon Mierzyński
Piłkarze SSC Napoli cieszą się z gola PAP/EPA / PAP/EPA/CESARE ABBATE / Piłkarze SSC Napoli cieszą się z gola
Neapolitańczycy byli faworytem dwumeczu i pierwsze fragmenty w pełni potwierdziły te przypuszczenia. Ekipa Maurizio Sarriego ruszyła do szturmu i przez ponad 20 minut miała miażdżącą przewagę. Udokumentowała ją jeszcze przed upływem pierwszego kwadransa, gdy Dries Mertens uciekł środkowym obrońcom, minął pochopnie wychodzącego z bramki Yoana Cardinale i pozostało mu tylko dopełnić formalności z ostrego kąta.

Później napór Napoli nieco osłabł i Francuzom udało się przenieść grę bliżej środka pola. Sami jednak rzadko zagrażali bramce Pepe Reiny. Bazowali na indywidualnych zrywach i to po nich mogli wyrównać. Minimalnie pudłowali Vincent Koziello, a potem Allan Saint-Maximin.

Po przerwie zmieniło się niewiele. Gospodarze byli lepsi, atakowali z większym rozmachem i rzadko pozwalali przeciwnikowi na złapanie oddechu. W 70. minucie natomiast udało im się podwoić zaliczkę. Szymon Marciniak, który był sędzią głównym środowych zawodów, bez wahania i słusznie podyktował rzut karny za faul Christophe'a Jalleta na Mertensie, a z "wapna" egzekucję pewnym uderzeniem wykonał Jorginho.

Piotr Zieliński i Arkadiusz Milik zaczęli spotkanie na ławce, lecz obaj weszli na boisko w drugiej połowie. Ten pierwszy był bardzo aktywny i rywale kilka razy go faulowali. Kulminacja nastąpiła w 79. minucie, gdy po brutalnym wejściu w Polaka czerwoną kartkę otrzymał Koziello, a za dyskusje już chwilę później z boiska wyleciał Alassane Plea.

Wynik 2:0 daje Napoli spory komfort przed rewanżem i stawia włoską drużynę w roli zdecydowanego faworyta do awansu. Biorąc pod uwagę obraz gry w środowej potyczce na Stadio San Paolo, trudno dawać 3. zespołowi Ligue 1 wielkie szanse na odrobienie strat.

SSC Napoli - OGC Nice 2:0 (1:0)
1:0 - Dries Mertens 13'
2:0 - Jorginho (k.) 70'

SSC Napoli: Pepe Reina - Elseid Hysaj, Raul Albiol, Kalidou Koulibaly, Faouzi Ghoulam, Allan (85' Marko Rog), Jorginho, Marek Hamsik (59' Piotr Zieliński), Jose Callejon, Dries Mertens (75' Arkadiusz Milik), Lorenzo Insigne.

OGC Nice: Yoan Cardinale - Arnaud Souquet, Maxime Le Marchand, Dante, Malang Sarr (60' Olivier Boscagli), Vincent Koziello, Jean Michael Seri, Christophe Jallet (90+4' Patrick Burner), Pierre Lees-Melou, Alassane Plea, Allan Saint-Maximin (82' Remi Walter).

Żółte kartki: Lorenzo Insigne (SSC Napoli) oraz Alassane Plea (OGC Nice).

Czerwone kartki: Vincent Koziello /79' za faul/, Alassane Plea /79' za drugą żółtą/ (OGC Nice).

Sędzia: Szymon Marciniak (Polska).

Która drużyna awansuje do fazy grupowej Ligi Mistrzów?