LE: młodzież Arsenalu postrzelała. Smutny powrót Pawła Olkowskiego

Arsenal zwyciężył w fazie grupowej Ligi Europy 4:2 z BATE Borysów. Paweł Olkowski wrócił do składu 1. FC Koeln. Drużyna Polaka przegrała 0:1 z Crveną Zvezdą Belgrad. Generalnie przedstawiciele Bundesligi i Primera Division spisali się fatalnie.

Olivier Giroud (przodem), Mohamed Elneny (nr 35) PAP/EPA / EPA/TATYANA ZENKOVICH / Olivier Giroud (przodem), Mohamed Elneny (nr 35)
Arsenal nie potrzebował dużo czasu, żeby zepchnąć piłkarzy BATE Borysów na własną połowę i przypieczętować przewagę golem. W 8. minucie Theo Walcott nie wykorzystał w pierwszym tempie dośrodkowania Jacka Wilshere'a, ale szybko poprawił się i wyprowadził londyńczyków na prowadzenie.

Przedstawiciel Premier League zagrał poprzedni mecz w poniedziałek z West Bromwich Albion. Odpoczywali po nim między innymi Laurent Koscielny, Alexis Sanchez i Alexandre Lacazette. Na pierwszy w historii Arsenalu wyjazd do Białorusi menedżer zabrał ze sobą grupę młodych zawodników. Nie znalazł się w niej Krystian Bielik.

Młodzież z Londynu współtworzyła wesołe spotkanie. Po pierwszej połowie prowadziła 3:1. Walcott skompletował dublet po błędzie bramkarza, a krótko po trzecim golu Arsenalu trener BATE zaczął zmieniać swoich zawodników. Wstrząśnięta drużyna odpowiedziała trafieniem Mirko Ivanicia. Mistrz Białorusi uniknął pogromu, ale nie zdziałał nic ponad to. Przegrał 2:4.

Paweł Olkowski wrócił do jedenastki 1.FC Koeln i dostał szansę pokazania się w meczu z Crveną Zvezda Belgrad. Drużyna Polaka przegrała 0:1. Olkowski dostał żółtą kartkę. Hertha Berlin nie poradziła sobie z rewelacyjnym debiutantem Ostersunds FK. Śladem zespołów z Bundesligi poszli przedstawiciele Primera Division. Athletic Bilbao został pokonany 0:1 przez Zorię Ługańsk, natomiast Real Sociedad 1:3 przez Zenit Sankt Petersburg.

Dla odmiany kluby z Serie A wyłącznie wygrywają. Ich passę przedłużyło Lazio.

Przy prawie pustych trybunach Biancocelesti podjęli SV Zulte Waregem. Nie dlatego, że rzymianie totalnie zlekceważyli mało prestiżowe spotkanie, ale dlatego, że stołeczny klub musiał jeszcze odcierpieć karę za zachowanie kibiców w Pradze w 2015 roku.

W jedenastce Simone Inzaghiego byli dwaj piłkarze, którzy przeprowadzili się do wiecznego miasta z Belgii. Mowa o Adamie Marusiciu i Jordanie Lukaku. W ataku dostał szansę Felipe Caicedo, a ten, którego przyjezdni obawiali się najbardziej, czyli Ciro Immobile, usiadł na ławce rezerwowych.

Caicedo odwdzięczył się za szansę. W 18. minucie Ekwadorczyk rzucił się ofiarnie na piłkę i wpakował ją z bliska do siatki. Strzelił pierwszego gola po transferze do Lazio. Po zmianie wyniku na 1:0 nie zmienił się obraz meczu. Lazio zostało w ataku pozycyjnym i wymieniało dziesiątki podań. Thomas Strakosha nie interweniował w pierwszej połowie po żadnym strzale Zulte Waregem. Co innego Włoch w bramce gości Nicola Leali.

Biancocelesti byli wyraźnie lepsi i na własne życzenie przeżyli nerwową końcówkę. Pomimo wejścia z ławki rezerwowych Sergeja Milinkovicia-Savicia i Immobile nie potrafili powiększyć prowadzenia w regulaminowym czasie i lepsza w ofensywie drużyna niż Zulte Waregem wymierzyłaby za to karę. Dopiero w doliczonych minutach Immobile ustalił wynik na 2:0.

2. kolejka fazy grupowej:

GRUPA G:

Viktoria Pilzno - Hapoel Beer Szewa 3:1 (1:0)
1:0 - Milan Pertrzela 29'
1:1 - Anthony Nwakaeme 69'
2:1 - Jan Kopic 75'
3:1 - Marek Bakos 89'

FC Lugano - FCSB Bukareszt 1:1 (1:0) 1:0 - Mattia Bottani 15' 1:1 - Constantin Budescu 58' 1:2 - Junior Morais 64'

GRUPA H:

1.FC Koeln - Crvena Zvezda Belgrad 0:1 (0:1)
0:1 - Richmond Boakye 30'

BATE Borysów - Arsenal FC 2:4 (1:3) 0:1 - Theo Walcott 8' 0:2 - Theo Walcott 22' 0:3 - Rob Holding 25' 1:3 - Mirko Ivanić 27' 1:4 - Oliver Giroud (k.) 49' 2:4 - Michaił Hardziejczuk 66'

Liga Europy, gr. H 2017/2018

1 Arsenal FC 6 4 1 1 14:4 13
2 Crvena Zvezda Belgrad 6 2 3 1 3:2 9
3 1.FC Koeln 6 2 0 4 7:8 6
4 BATE Borysów 6 1 2 3 6:16 5

GRUPA I:

Red Bull Salzburg - Olympique Marsylia 1:0 (0:0)
1:0 - Munad Dabbur 73'

Konyaspor - Vitoria Guimaraes 2:1 (1:0) 1:0 - Musa Araz 24' 2:0 - Deni Milosević 48' 2:1 - Paolo Hurtado 74'

Liga Europy, gr. I 2017/2018

1 Red Bull Salzburg 6 3 3 0 7:1 12
2 Olympique Marsylia 6 2 2 2 4:4 8
3 Konyaspor 6 1 3 2 4:6 6
4 Vitoria Guimaraes 6 1 2 3 5:9 5

GRUPA J:

Athletic Bilbao - Zoria Ługańsk 0:1 (0:1)

2:0 - Ciro Immobile 90'

OGC Nice - Vitesse Arnhem 3:0 (2:0) 1:0 - Alassane Plea 16' 2:0 - Allan Saint-Maximin 45' 3:0 - Alassane Plea 81'

Liga Europy, gr. K 2017/2018

1 Lazio Rzym 6 4 1 1 12:7 13
2 OGC Nice 6 3 0 3 12:7 9
3 SV Zulte Waregem 6 2 1 3 8:13 7
4 Vitesse Arnhem 6 1 2 3 5:10 5

GRUPA L:

Rosenborg Trondheim - Vardar Skopje 3:1 (1:0)
1:0 - Nicklas Bendtner (k.) 25'
2:0 - Anders Konradsen 56'
3:0 - Vegar Eggen Hedenstad 68'
3:1 - Juan Felipe 90'

Zenit Sankt Petersburg - Real Sociedad 2:1 (2:1) 1:0 - Emiliano Rigoni 6' 2:0 - Aleksandr Kokorin 24' 2:1 - Diego Llorente 42' 3:1 - Aleksandr Kokorin 61'