El. MŚ 2018: Dania pękła, zagra w barażach

Dania nie dała sobie szansy na bezpośredni awans na mundial. W Kopenhadze w meczu z Rumunią padł remis 1:1. Goście wyrównali w końcowych minutach, grając w dziesiątkę.

Dominik Polesiński
Reprezentanci Danii w piłce nożnej PAP/EPA / Liselotte Sabroe / Reprezentanci Danii w piłce nożnej
Sprawa była jasna. Dania, aby wyprzedzić w tabeli Polskę musiała ograć Rumunię i liczyć na naszą domową przegraną z Czarnogórą. Nie udało się jednak spełnić żadnego z założeń. W pierwszej połowie gospodarze grali ze "spętanymi nogami". To była zupełnie inna drużyna niż ta, która we wrześniu wysoko ograła Polskę (4:0). Odcinani od podań skrzydłowi i niemrawi napastnicy. Motor napędowy Duńczyków Christian Eriksen wyglądał jak człowiek, który zabłądził w lesie. Nic mu nie wychodziło. Nicklas Bendtner poruszał się po boisku w zwolnionym tempie i nawet kiedy otrzymał idealne podanie i biegł sam na bramkarza, dał się dogonić jak dziecko.

Rumunia zaskoczyła gospodarzy agresywną grą. Każdy wygrany przez Duńczyka pojedynek kończył się natychmiastowym faulem. Kartki sypały się jak konfetti na Narodowym. W drugiej połowie Danii z pomocą przyszło szczęście. Była 58. minuta. Cristian Ganea stracił równowagę we własnym polu karnym i upadając zahaczył szykującego się do strzału głową Bendtnera. Decyzja arbitra mogła być tylko jedna - rzut karny! Erikson mocnym strzałem pokonał Ciprian Tatarusanu, choć bramkarz był o krok od obrony.

Rumunia straciła gola, a po chwili i zawodnika. Ganea zatrzymał kontrę rywali i słusznie wyleciał z boiska.

W końcowych minutach stadion Telia Parken przeżył szok. Po centrze z lewego skrzydła i zamieszaniu w polu karnym Ciprian Deac trafił na 1:1. Piłka odbiła się rykoszetem od nogi obrońcy i przeleciała nad rękoma Kaspera Schmeichela.