LM: Chelsea postrachem Karabachu. 10 goli w dwumeczu z klubem Rzeźniczaka

Piłkarze Chelsea FC awansowali do fazy pucharowej Ligi Mistrzów dzięki zwycięstwu 4:0 z Karabachem Agdam. Drużyna Jakuba Rzeźniczaka grała od 19. minuty w osłabieniu, przez co wyłącznie się broniła. W dwumeczu z mistrzem Anglii straciła 10 goli.

piłkarze Chelsea FC Getty Images / Catherine Ivill / Na zdjęciu: piłkarze Chelsea FC
Po dwóch porażkach Karabach Agdam zremisował oba mecze z Atletico Madryt. Marzył o dalszym progresie, a szczególnie w rywalizacji z Chelsea FC miał co poprawiać. Na inaugurację fazy grupowej Ligi Mistrzów przegrał 0:6 z mistrzem Anglii. Rewanż nie wyglądał jednak lepiej. Co prawda Karabach tak wielu goli nie stracił, ale miał równie niewiele do powiedzenia na murawie.

W Baku drużyna Jakuba Rzeźniczaka próbowała grać bardziej odpowiedzialnie niż w Londynie. Po udanych interwencjach Polaka i Raszada Sadygowa mistrz Azerbejdżanu odgryzł się faworytowi. Karabach oddał pierwsze niebezpieczne uderzenie. Michel spudłował z bliska po wymianie podań z Richardem Almeidą.

Plan Karabachu posypał się w 19. minucie. Sędzia zobaczył faul Sadygowa na Willianie w polu karnym. Manuel De Sousa wymierzył gospodarzom podwójną karę. Stoperowi pokazał czerwoną kartkę i podyktował jedenastkę dla Chelsea. Wykorzystał ją Eden Hazard i sytuacja przedstawiciela Premier League zrobiła się wygodna.

Grając z przewagą piłkarze Chelsea starannie zaopiekowali się futbolówką i trzymali Karabach na dystans od własnego pola karnego. Akcja na 2:0 w 37. minucie była kwintesencją długich rozegrań londyńczyków. Willian wymienił zgrabne podania z Edenem Hazardem, Belg asystował piętką, a Brazylijczyk przymierzył po ziemi do siatki.

Druga część nie zapowiadała się ekscytująco. Karabach mógł wierzyć tylko w piłkarski cud, ale liczył bardziej na uniknięcie kompromitacji. Choć Chelsea atakowała w żółwim tempie, to bardziej pachniało jej kolejnymi golami niż honorowym mistrza Azerbejdżanu. Na 3:0 trafił z rzutu karnego Cesc Fabregas w 73. minucie. Odnotować należy, że to była druga jedenastka wywalczona przez Williana. Faulował Gara Garajew. Brazylijczyk podsumował świetny występ uderzeniem zza pola karnego na 4:0 w 85. minucie. Była to 10. bramka Chelsea w dwumeczu z klubem Rzeźniczaka.

Drużyna ze stolicy Anglii jest pewna awansu do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Maleje szansa Karabachu, by wiosną występować w europejskich pucharach. Pozostało mu tylko jedno podejście, żeby w tym sezonie wygrać mecz w grupie.

Równolegle piłkarze CSKA Moskwa zwyciężyli 2:0 z Benficą Lizbona i wywarli dużą presję na FC Basel w grupie A.

Karabach Agdam - Chelsea FC 0:4 (0:2)
0:1 - Eden Hazard (k.) 21'
0:2 - Willian 37'
0:3 - Cesc Fabregas (k.) 73'
0:4 - Willian 85'

Karabach: Ibrahim Sehić - Maksim Miedwiediew, Raszad Sadygow, Jakub Rzeźniczak, Ansi Agolli - Richard Almeida, Gara Garajew - Donald Guerrier (81' Elwin Junuszada), Michel, Mahir Madatow (46' Joszgun Dinijew) - Dino Ndlovu (86' Dani Quintana)

Chelsea: Thibaut Courtois - Cesar Azpilicueta, David Luiz, Antonio Ruediger - Davide Zappacosta, Cesc Fabregas, N'Golo Kante (75' Danny Drinkwater), Willian, Marcos Alonso (58' Gary Cahill) - Pedro Rodriguez, Eden Hazard (65' Alvaro Morata)

Żółte kartki: Rzeźniczak, Miedwiediew (Karabach) oraz Alonso (Chelsea)

4 Karabach Agdam 6 0 2 4 2:14 2

CSKA Moskwa - Benfica Lizbona 2:0 (1:0) 1:0 - Gieorgij Szczennikow 13' 2:0 - Jardel (sam.) 56'