Serie A: AS Roma wypunktowała dziesięciu rywali. Oddała ponad 35 strzałów

AS Roma wygrała 3:1 ze SPAL-em na początek 15. kolejki Serie A. Beniaminek grał przez 80 minut w osłabieniu. Łukasz Skorupski oraz kontuzjowany Bartosz Salamon nie pojawili się na boisku.

piłkarze AS Roma Getty Images / Paolo Rattini / Na zdjęciu: piłkarze AS Roma
SPAL był pierwszym beniaminkiem, który zapunktował w bieżącym sezonie i do teraz jest najwyżej spośród nich w tabeli. 20 sierpnia drużyna z Ferrary zremisowała bezbramkowo z Lazio w Rzymie. W grudniu w tym samym miejscu marzyła o sprawieniu psikusa Romie. Mecz ułożył się jednak totalnie inaczej. Na murawie istniał od początku do końca tylko wicemistrz Włoch.

Zadanie skomplikował beniaminkowi jego kapitan. W 10. minucie Felipe powalił Edina Dzeko, który wybiegał na czystą pozycję. Sędzia Rosario Abisso pokazał pierwotnie żółtą kartkę, a po obejrzeniu powtórki czerwoną i SPAL czekało 80 minut gry w osłabieniu. Rozpoczął się szturm Giallorossich.

Na efekt ataku faworyta nie trzeba było długo czekać. W 19. minucie Edin Dzeko dostał świetne podanie od Stephana El Shaarawego, opanował piłkę i strzałem od słupka do bramki wyprowadził Romę na prowadzenie 1:0. Król strzelców poprzedniego sezonu trafił do bramki po raz ósmy w obecnym. Na 2:0 uderzył z podobnej pozycji Kevin Strootman i w przypadku Holendra było to premierowe trafienie w bieżącej kampanii.

Najlepszym asystentem spośród rzymian jest Aleksandar Kolarov, po którego dośrodkowaniu w 53. minucie Lorenzo Pellegrini główkował na 3:0. Przy tak wysokim prowadzeniu faworyt rozluźnił się na moment, czego konsekwencją było honorowe trafienie Federico Vivianiego. Pomocnik najpierw przymierzył podcinką z rzutu karnego w poprzeczkę, ale zdążył dopaść do piłki i naprawić swój błąd. Wiktoria Romy mogła być wyższa niż 3:1. W tym meczu oddała ponad 35 uderzeń. Momentami aż rozweselała nieskutecznością. Gerson strzelił w 84. minucie z metra tak nieczysto, że futbolówka wylądowała na górnej części poprzeczki. To naprawdę wyczyn.

Roma dopisała sobie trzy "oczka" po niespodziewanym remisie 1:1 z Genoa CFC w poprzedniej kolejce. W trwającej serii gier minimum jeden klub wyprzedzający czwartych Giallorossich straci punkty, ponieważ Napoli zagra z Juventusem.

AS Roma - SPAL 3:1 (2:0)
1:0 - Edin Dzeko 19'
2:0 - Kevin Strootman 32'
3:0 - Lorenzo Pellegrini 53'
3:1 - Federico Viviani 56'

Roma: Alisson - Aleksandar Kolarov (75' Emerson), Kostas Manolas, Juan Jesus, Alessandro Florenzi - Kevin Strootman, Maxime Gonalons (60' Gerson), Lorenzo Pellegrini - Stephan El Shaarawy, Edin Dzeko, Cengiz Under (64' Patrik Schick)

SPAL: Alfred Gomis - Felipe, Francesco Vicari, Michele Cremonesi - Federico Mattiello, Luca Rizzo, Federico Viviani, Alberto Grassi (70' Eros Schiavon), Manuel Lazzari - Alberto Paloschi (78' Marco Borriello), Federico Bonazzoli (21' Luca Mora)

Żółte kartki: Gonalons (Roma) oraz Grassi, Schiavon (SPAL)