KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Pilnujcie Polski! Jasna Góra znowu zapłonęła racami

- Wolnej Polski trzeba strzec, to nasz testament. Razem możemy zmienić wiele w nas samych. Pilnujcie Polski! - grzmiał z ambony ks. Jarosław Wąsowicz na Jasnej Górze. Do tysięcy kibiców lub - jak kto woli - kiboli. Byliśmy z nimi na tej pielgrzymce.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
X Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców w Częstochowie PAP / Waldemar Deska / X Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców w Częstochowie
Znowu było głośno, a jasnogórskie wzgórza zapłonęły racami. Znowu jedni ich podziwiali, a inni po prostu bali. I są już relacje o flagach "White United" mających się nijak do chrześcijańskich wartości. Oraz rękoczynach. 

Faryzeusze pouczali 
- W czasie naszej pielgrzymiej wędrówki do duchowej stolicy Polski, wielokrotnie słyszeliśmy z ust współczesnych faryzeuszów i uczonych, że to nie jest miejsce dla nas. Pouczali wszystkich kto może, a kto nie może pielgrzymować do najświętszego dla nas Polaków sanktuarium, cenzurowali kazania i wykłady. Mogą nas zewsząd przepędzić, ale Pan Jezus nas nigdy nie wyrzuci ze swojego serca, zawsze nas będzie przygarniał i nas kocha - dodawał w trakcie homilii ksiądz Wąsowicz.

Mocno, agresywnie. Być może jakby znajdował się w jakiejś oblężonej twierdzy.

To on od 10 lat jest głównym organizatorem kibicowskich spotkań. Idea rodziła się w bólach (TUTAJ piszemy o jej początkach), ale powiodła się. Bo nie można mu odmówić tego, że potrafił skonsolidować środowisko, potrafił kilka tysięcy osób co roku przyprowadzić do Częstochowy. Ksiądz Wąsowicz na każdym kroku podkreśla, że najważniejszym punktem całej wyprawy jest msza święta.Tym razem uczestnicy wypełnili nie tylko Kaplicę Cudownego Obrazu, ale i sąsiednią salę.

- To moja czwarta pielgrzymka. Z roku na rok jest nas coraz więcej i pokazujemy, że w ramach jednej idei jako kibice potrafimy się zjednoczyć - przyznał jeden z fanów Śląska Wrocław.

Tegoroczna pielgrzymka przebiegła pod hasłem "Dla Niepodległej". To ze względu na setną rocznicę odzyskania niepodległości. "Przybądź dla Niepodległej" - apelowały plakaty.

- To dla mnie bardzo ważna wizyta. Niepodległa Polska to coś, z czego możemy być dumni - rzucił jeden z uczestników. I usłyszał właśnie, że ma jej pilnować.
Fot. PAP/Waldemar Deska Fot. PAP/Waldemar Deska
Kontrowersyjny koncert Atrakcją spotkania kibiców miał być koncert rockowego zespołu Hungarica. Dla węgierskiej grupy gra przed polskimi fanami miała być wielkim zaszczytem. Do wydarzenia jednak nie doszło, gdyż stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita w liście napisanym do przeora Jasnej Góry, ojca Mariana Waligóry, zwróciło uwagę, że członkowie zespołu czynnie wspierają działalność neofaszystowskiej partii Jobbik oraz neonazistowskiej Gwardii Narodowej. Węgierski sąd uznał, że działalność tych organizacji narusza prawa mniejszości, głosi poglądy antysemickie i neguje Holokaust. I koncertu zakazano.  
fot. PAP/Waldemar Deska fot. PAP/Waldemar Deska
Poświęcenie barw 

Tradycją pielgrzymki jest poświęcenie klubowych barw. Fani odśpiewali kolędy, a księża z szalikami na szyjach błogosławili flagi, transparenty i szaliki kibiców.

- Nie ukrywam, że byłam zaskoczona, widząc kibiców na Jasnej Górze. Początkowo trochę się bałam, ale jeden z ojców paulinów wytłumaczył mi, że nie ma żadnego zagrożenia. To ich tradycja i warto to chwalić - przyznała sędziwa pani spotkana w klasztorze.

ZOBACZ WIDEO: "Damy z siebie wszystko" #8. Kołodziejczyk: Ekstraklasa nie weryfikuje żadnych umiejętności
Jak oceniasz ideę pielgrzymki kibiców na Jasną Górę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (50)
 • Tomasz Mietanka Zgłoś komentarz
  I Hitler mial kaplice u siebie a wiec to norma
  • Maria Koperska Zgłoś komentarz
   To tylko w Polsce możliwe: "White United" pielgrzymuje do, klęka i modli się przed obrazem Czarnej Madonny. Religia to wirus, który zmienia funkcjonowanie mózgu, tłumiąc przejawy
   Czytaj całość
   myślenia.
   • Jańi Zgłoś komentarz
    Precz z lewactwem
    • Dariusz Niszewski Zgłoś komentarz
     Czyli kler katolicki dołączył do kiboli i chuligaństwa. Może byłoby lepiej gdyby jednak Szwedzi zdobyli ten klasztor. Bylibyśmy w większości protestantami. Umiejętność czytania
     Czytaj całość
     stałaby się powszechna bo musieliby samodzielnie czytać biblię. Pańszczyzna byłaby zlikwidowana dwieście lat wcześniej. Nastąpiłby gwałtowny rozwój miast i handlu. I może zaborów by nie było.
     • Kaczor_ Zgłoś komentarz
      Precz z klerem i faszystowskim gównem!
      • Jerzy Oleszczuk Zgłoś komentarz
       Dziś nie ma Wołodyjowskich czy Ketlingów. Jestem pewien na 1000%, że dziś nikt by nie bronił tego przybytku.
       • Wojciech Klemenski Zgłoś komentarz
        Przed laty w Anglii znaleziono sposób na kiboli. Mam nadzieję że nasza obecna władz pójdzie w końcu po rozum do głowy i podejmie odpowiednie działania aby przeciwdziałać poczynaniom
        Czytaj całość
        kiboli. Tylko kto wtedy, oprócz moherowych beretów, będzie głosował na PiS?
        • Mariusz Swider Zgłoś komentarz
         Diabły sa czarne, anioły sa białe.
         • Andrzej Dąbrowski Zgłoś komentarz
          45% pozytywnie 55%negatywnie .Jak można tą inicjatywę ocenić negatywnie ?Czym kierują się oceniający negatywnie .W zdecydowanej większości są to osoby niewierzące .
          • Janusz Podogrodzki Zgłoś komentarz
           A po pielgrzymce zatrzymanko autobusów i wypad na nawalankę między kibolami. Bo to taka ich tradycja. Pęc można ze śmiechu gdy widzi się przedstawicieli kościoła rzym-kat.
           Czytaj całość
           przewodzącego grupom prymitywów. Boga to ubogaca?
           • Richard Migalski Zgłoś komentarz
            Znowu doszlo do profanacji tego swietego miejsca ! oby sie znow nieskonczylo jakas tragedia narodowa ! Ksiedza wzywam do nawrocenia !
            • Wojtek Kos Zgłoś komentarz
             biedny ten kraj, wiecej religi w szkolach:))))
             • Arius Zgłoś komentarz
              No tak. "White United" jest nie po chrześcijańsku, ale "Black United Fund", albo "Black Lives Matter" to już jest i po chrześcijańsku i w porządku. Co jest złego w tym, że biali ludzie
              Czytaj całość
              się jednoczą i chcą trzymać się razem? Czy chęć zachowania odrębności rasowej jest czymś "złym"? Przecież w haśle White United nie ma nic co uderza w inne rasy, a jedynie mówi o zjednoczeniu się rasy białej. Zjednoczenie zawsze będzie chrześcijańskie, a kto mówi, że biali nie powinni się jednoczyć, ten jest zwykłym czarnym/żółtym rasistą, bo przy obecnej demografii biała rasa wyginie, a raczej zaleją ją inne rasy. Zresztą po czym wasza redakcja rozpoznaje, że ktoś jest kibicem albo kibolem? Odpalenie flary jest jakąś szahadą kibolską? Flary na ulicach są o wiele mniej niebezpieczne niż fajerwerki, a jakoś nie widzę by przy odpalaniu fajerwerek na ulicach w Sylwestra, albo podczas różnych okoliczności z Stadionu Narodowego było w mediach jakieś oburzenie. Jednym słowem: HIPOKRYZJA.
              Zobacz więcej komentarzy (16)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×