Serie A: AC Milan chce postraszyć czołówkę, a Sampdoria wyrównać rachunki

AC Milan jest w wysokiej formie. W niedzielę może zmniejszyć do sześciu punktów stratę w tabeli do trzeciej AS Roma. Warunkiem jest wygranie najważniejszego meczu 26. kolejki Serie A.

piłkarze AC Milan Getty Images / Claudio Villa / Na zdjęciu: piłkarze AC Milan
Między lokatami trzecią a piątą tasują się od dłuższego czasu AS Roma z Lazio i Interem Mediolan. Jeszcze w grudniu sytuacja w tabeli oraz niska forma konkurentów mówiły jasno, że te kluby rozstrzygną między sobą sprawę awansu do Ligi Mistrzów. Trener Gennaro Gattuso ma jednak ochotę wystawić w tym wyścigu czarnego konia - AC Milan.

Prowadzona przez Gattuso drużyna jest w tym roku niepokonana. W lutym strzeliła 10 goli, straciła jednego. Już na półmetku dwumeczu z Ludogorcem Razgrad w Lidze Europy miała zagwarantowany awans, mimo to wygrała również rewanż 1:0. - Mecz wydawał się łatwy, ale nie byłem w jego czasie zrelaksowany. Wiem z doświadczenia, że sytuacja w takich pojedynkach może się szybko zmienić. Robiliśmy wszystko, żeby nie poddać się, nie stracić panowania nad wydarzeniami - wspomina Gattuso.

W następnej rundzie Ligi Europy mediolańczycy będą walczyć o wejście do ćwierćfinału z Arsenalem, ale zanim spotkają się z londyńczykami, zagrają kluczowy dla swojej przyszłości w Serie A mecz z Romą.

Jeżeli Rossoneri zwyciężą w stolicy Włoch, znajdą się w tabeli sześć punktów za obecnie trzecimi Giallorossimi. Zredukowanie tej różnicy przed końcem sezonu będzie jeszcze możliwe. Czysto statystycznie, porównując wyniki z ostatnich 10 kolejek, Milan zdobył pięć "oczek" więcej niż Roma.

Rzymianie również zagrali w tym tygodniu mecz w europejskich pucharach, choć prawdę mówiąc to zagrali pół meczu. Po przerwie statystowali. Podopieczni Eusebio Di Francesco dali się stłamsić przez Szachtara Donieck. Ukraińska drużyna odwróciła wynik 0:1 na 2:1 i to ona ma zaliczkę przed drugim pojedynkiem o ćwierćfinał Ligi Mistrzów. Totalne zwolnienie Giallorossich trudno było wytłumaczyć. Wyglądało na to, że skamieniali w niskiej temperaturze. Do niedzieli powinni się "rozmrozić". Tego dnia za Romą będzie przemawiać historia najnowsza. W pięciu poprzednich starciach nie przegrała z Milanem. Strzeliła mu 11 goli, a straciła trzy. W rundzie jesiennej zwyciężyła 2:0 w Mediolanie, choć nie było to banalne zadanie. Pierwszą bramkę Edin Dzeko zdobył w 72. minucie.

Trudnego przeciwnika ma Juventus, który podejmie Atalantę BC. W ostatnich sezonach ekipa z Bergamo kilkakrotnie straszyła mistrza Włoch, potrafiła odebrać mu punkty, jednak druga strona medalu jest taka, że robiła to wyłącznie na swoim stadionie. Atalanta zapunktowała po raz ostatni w Turynie 17 maja 2009 roku. W zakończonym remisem 2:2 pojedynku wszystkie gole padły w pierwszej połowie. Spośród obecnych piłkarzy Juventusu pamięta to wydarzenie z perspektywy boiska Gianluigi Buffon. Towarzyszyli mu wtedy między innymi Alessandro Del Piero, Pavel Nedved i David Trezeguet. W niedzielę rozpocznie się nietypowy dwumecz Bianconerich z Atalantą. Trzy dni później kluby czeka rewanż w półfinale Pucharu Włoch.

Z zespołem z dolnej połowy tabeli zagrają piłkarze Napoli, Lazio i Interu Mediolan, więc powinni zainkasować komplet punktów. Do kadry meczowej Azzurrich może wrócić Arkadiusz Milik. Rachunki do wyrównania ma Sampdoria Genua. Ekipa Bereszyńskiego, Linettego i Kownackiego podejmie Udinese Calcio i po pierwsze spróbuje odegrać się drużynie Massimo Oddo za wstydliwe 0:4 z września, a po drugie poprawić się po rozczarowującym występie w poprzedniej kolejce. Sampdoria przegrała 0:1 z Milanem, a gorszy od wyniku był styl jej porażki.