Jagiellonia przegrała i straciła liderowanie. Wisła Płock odpaliła w Białymstoku Recę

Nie było fetowania w Białymstoku. Jagiellonia niespodziewanie przegrała z Wisłą Płock 1:3 i straciła lidera w ostatniej kolejce. Rundę zasadniczą Lotto Ekstraklasy wygrał Lech Poznań.

Dominik Polesiński
zawodnik Jagiellonii Białystok Łukasz Burliga (drugi z lewej) i Damian Szymańsk (w środku) z Wisły Płock PAP / Artur Reszko / Na zdjęciu: zawodnik Jagiellonii Białystok Łukasz Burliga (drugi z lewej) i Damian Szymańsk (w środku) z Wisły Płock
Białystok był do tej pory twierdzą otoczoną głęboką fosą, którą udało się sforsować tylko nielicznym. Wisła Płock przebrnęła ją jednak jakby wody było tylko do kolan. Do tego pomocną dłoń wyciągnęła słabo grająca Jagiellonia. Lider miał w planach zakończenie rundy zasadniczej na szczycie tabeli, ale wizja "bycia najlepszym" sparaliżowała piłkarzom nogi.

Dwie drzemki w pierwszej połowie kosztowały Jagiellonię stratę goli. Po dośrodkowaniach Semira Stilicia i Dominika Furmana do siatki trafiał Arkadiusz Reca. Winowajców było wielu, ale wyjątkową bierność w obronie przejawiał Łukasz Burliga. Dostrzegł to trener Ireneusz Mamrot i po przerwie nie pozwolił mu wrócić na boisko.

Na drugą połowę gospodarze wybiegli pełni werwy i czekali aż rywale wyjdą z szatni. Cokolwiek trener powiedział w szatni Jagiellonia miała poważne plany odrobienia strat. Gol kontaktowy padł bardzo szybko. Martin Pospisil przyjął piłkę 23 metry przed bramką Wisły i precyzyjnie strzelił tuż przy prawym słupku. Tak ożywionego Ireneusza Mamrota jak po golu Czecha jeszcze białostocki stadion nie widział.

Jagiellonia ruszyła do ataku, ale goście umiejętnie wybijali ją z rytmu, ociągając się ze wznowieniami gry. Sami gdy tylko nadarzała się okazja groźnie kontrowali. W 77. minucie trzecią drzemkę defensywy gospodarzy wykorzystał Semir Stilić. Bośniak otoczony przez rywali nie miał prawa skutecznie strzelić, ale zrobił to. Piłka odbiła się od słupka i wpadła do siatki.

Porażka Jagiellonii przy zwycięstwie Lecha Poznań (3:1 z Górnikiem Zabrze) oznacza spadek białostoczan na drugie miejsce. Rundę zasadniczą Lotto Ekstraklasy wygrali poznaniacy, ale walka o mistrzostwo trwa nadal.

Jagiellonia Białystok - Wisła Płock 1:3 (0:2)
0:1 - Arkadiusz Reca 9'
0:2 - Arkadiusz Reca 26'
1:2 - Martin Pospisil 54'
1:3 - Semir Stilić 77'

Jagiellonia Białystok: Mariusz Pawełek - Łukasz Burliga (46' Jakub Wójcicki), Nemanja Mitrović, Ivan Runje, Guilherme Sitya, Taras Romanczuk, Piotr Wlazło (56' Roman Bezjak), Arvydas Novikovas, Martin Pospisil, Przemysław Frankowski, Karol Świderski (77' Dejan Lazarević).

Wisła Płock: Thomas Daehne - Cezary Stefańczyk, Alan Uryga, Adam Dźwigała, Arkadiusz Reca, Damian Szymański, Dominik Furman, Nico Varela (86' Damian Byrtek), Konrad Michalak, Semir Stilić (83' Damian Rasak), Jose Kante (65' Oskar Zawada).

Żółte kartki: Burliga, Wlazło, Guilherme, Novikovas (Jagiellonia) oraz Stefańczyk, Szymański, Uryga, Varela (Wisła).