Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Katar chce powiększenia mundialu 2022

W styczniu zarząd FIFA przegłosował pomysł, iż od 2026 roku piłkarskie mistrzostwa świata będą rozgrywane w formacie z 48 zespołami. Katar, który organizuje mundial 4 lata wcześniej, lobbuje aby federacja wprowadziła przepis również w tym turnieju.
Maks Chudzik
Maks Chudzik
Puchar Świata FIFA Getty Images / Sean Gallup / Na zdjęciu: Puchar Świata FIFA

Pierwszy taki pomysł wystosowano nie w Katarze, ale oddalonym o tysiące kilometrów Buenos Aires. Prezydent CONMEBOL, Alejandro Dominguez, podczas czwartkowego kongresu południowoamerykańskiej konfederacji w Argentynie przekazał na ręce FIFA pismo, w którym nawołuje aby mundial w Katarze składał się z 48, a nie jak początkowo zakładano 32 drużyn.

Wówczas strefa CONMEBOL miałaby w azjatyckim turnieju jednego reprezentanta więcej. Pod apelem Domingueza podpisało się wszystkie 10 krajów członkowskich. - To bardzo interesujący pomysł. Musimy to przestudiować i jeśli to możliwe, czemu nie? Szczerze wierzę, iż powiększenie turnieju jest dobre dla rozwoju piłki nożnej - odpowiedział obecny w Buenos Aires prezydent FIFA Gianni Infantino.

Własne badanie na ten temat przeprowadzono w samym państwie organizatora. Efekty? Po ledwie paru dniach Katar chce rozmawiać z działaczami federacji na temat powiększenia pucharu świata.

W swoim pierwszym oświadczeniu, komitet organizacyjny turnieju zapowiedział, iż "przed każdą wiążącą decyzją ważne aby przeprowadzono na ten temat wszystkie dyskusje operacyjne oraz logistyczne". Niezależnie jednak od wyniku mediacji, gospodarze są pewni, iż turniej w Azji okaże się wielkim sukcesem ich państwa.

Krytycy polityki FIFA nie są co do tego tacy pewni. Katar w przeciwieństwie do organizatora mistrzostw w 2026 roku (kraj jeszcze nieznany) przygotuje osiem, a nie wymagane dwanaście stadionów na mistrzostwa. Jeśli więc zdecyduje się o poszerzeniu mundialu, w 2022 roku na jedną arenę będzie przypadać średnio 10 spotkań.

Według doniesień prasowych, organizatorzy mogą w takim razie poprosić zaprzyjaźniony Kuwejt o rolę współgospodarza mundialu.

Zdaniem BBC, nieoficjalne rozmowy między FIFA, a katarskim rządem już się toczą.

Przypomnijmy, iż Katar otrzymał zaproszenie od federacji CONMEBOL na grę w przyszłorocznym Copa America, który odbędzie się na stadionach w Brazylii.

ZOBACZ WIDEO Wygrana bez błysku. Barcelona lepsza od Valencii [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Czy jesteś za powiększeniem mundialu do 48 drużyn?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
BBC

Komentarze (5):

 • VIPekspert Zgłoś komentarz
  Pomysł bez sensu... ale idąc dalej... co z tego że byłoby po 10 meczy na jednym stadionie... po to one są budowane za taką górę kasy. Jaki jest sens stawiać 10-12 aren w kraju
  Czytaj całość
  piłkarskich ogórków, gdzie potem popadają one w ruinę. Przykład Korei i Japonii z 2002 mówi wszystko. Dla zainteresowanych poczytajcie sobie co stało się ze stadionami wznoszonymi za kupę pieniędzy. Mundial to mundial 32 zespoły w 8 grupach były i spokojnie wystarczały.
  • Szarold Zgłoś komentarz
   Za niedługo cały świat będzie grał w turnieju który będzie trwać pół roku. Co za idioci...
   • steffen Zgłoś komentarz
    Przy 16 drużynach w turnieju finałowym eliminacje były walką o życie, a awans wielkim sukcesem. 48 drużyn to jakaś parodia mistrzostw.
    • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
     Mistrzostwa Świata noszą nazwę PUCHAR ŚWIATA a w Pucharach jak sama nazwa wskazuje powinno się grać systemem pucharowym czyli "przegrywający odpada". Więc albo nazwa jest nieadekwatna do
     Czytaj całość
     rozgrywek i powinno się ją zmienić albo system rozgrywek dostosować do nazwy.
     • Kri100 Zgłoś komentarz
      To zły pomysł obniżający rangę mistrzostw. Zyska na tym Liga Mistrzów, bo kibice chcą dobrych meczów dobrych drużyn.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×