Mateusz Skwierawski: Piłkarzu, nie męcz kibica (komentarz)

Jagiellonia - Legia zero zero. Zero stylu, zero emocji. W tym meczu było tylko jedno, a w zasadzie jeden: celny strzał. Mam prośbę do piłkarzy walczących o mistrzostwo: przestańcie w końcu męczyć kibiców.

Mateusz Skwierawski
piłkarze Legii Warszawa Newspix / Piotr Kucza / Na zdjęciu: piłkarze Legii Warszawa
Nie jest to już ani śmieszne czy nawet irytujące. Jest to po prostu przykre. Lider tabeli i trzeci zespół najwyższej ligi w naszym kraju nie są w stanie sprawić, żeby człowiek oglądający ich spotkanie chociaż na pięć minut schował do kieszeni telefon. Ale jak tu faktycznie zainteresować się meczem, w którym przez 90 minut zawodnicy obu klubów oddają jeden celny strzał? I to nawet niegroźny. Lekki, w środek bramki.

Klasyk po polsku nabiera nowego znaczenia. Klasycznym meczem o tytuł stało się spotkanie nudne, męczące i rozczarowujące. Gdzie trzeba się zachwycać pressingiem, ostrym wślizgiem czy wybiciem piłki daleko, a nowego znaczenia nabiera gra na dwa kontakty. Niestety u nas to: przyjęcie i strata.

Kibice Legii nie muszą wcale żałować, że nie zostali wpuszczeni na stadion w Białymstoku. W zasadzie gdyby oba zespoły wyszły tylko na rozgrzewkę i po krótkim rozbieganiu wróciły do szatni pod prysznic, wyszłoby na to samo. Kolejny z meczów szumnie nazywanych wyścigiem o mistrzostwo odbył się chyba tylko dlatego, że wymagają tego przepisy.

Legia ma nad Lechem i Jagiellonią kolejno dwa i trzy punkty przewagi. Te zespoły łączy jedno: w tej kolejce nie strzeliły gola (Lech zremisował 0:0 z Wisłą Płock). Nie, to nie jest "wyrównana liga". Nie, nie jest to także "zacięty wyścig" albo chociaż "ciekawy pojedynek na finiszu". Rywalizacja o tytuł atrakcyjnie wygląda tylko w tabeli. I już w ogóle nie dziwi mnie reakcja piłkarzy, gdy pytam, czy oglądają mecze ekstraklasy. A ta reakcja to zazwyczaj głośne "co?" i śmiech.

Czy lubisz oglądać mecze polskiej ekstraklasy?