"Dinozaur" pożegnał się z Bundesligą. Pierwszy w historii spadek Hamburgera SV

Hamburger SV po raz pierwszy w historii opuszcza Bundesligę. Klub, który występował w rozgrywkach nieprzerwanie od ich powstania, mimo zwycięstwa 2:1 z Borussią Moenchengladbach nie zdołał uchronić się przed spadkiem.

Grzegorz Wojnarowski
Kibice Hamburgera SV doprowadzili do przerwania sobotniego meczu PAP/EPA / DAVID HECKER / Kibice Hamburgera SV doprowadzili do przerwania sobotniego meczu

Do utrzymania się w elicie HSV potrzebowało w ostatniej kolejce nie tylko swojego zwycięstwa, ale i porażki VfL Wolfsburg ze zdegradowanym już 1.FC Koeln. Spełniony został tylko pierwszy warunek - "Wilki" ograły ekipę z Kolonii 4:1 i o pozostanie w Bundeslidze zagrają w barażach z trzecią drużyną drugiej ligi.

Spadek klubu z Hamburga oznacza, że wyzerowany został słynny zegar na Volksparkstadionie, który odmierzał, jak długo HSV pozostaje w piłkarskiej elicie Niemiec. Od pierwszego rozegranego spotkania, 24 sierpnia 1963 roku, było w niej przez 19985 dni, prawie 55 lat.

"Rothosen" żegnają się z Bundesligą w atmosferze skandalu. Tuż przed końcowym gwizdkiem kibice z północnej trybuny zapalili flary i race, a część z nich wrzucili na boisko. Nad murawą zaczęły się kłębić czarne chmury dymu.

Służby porządkowe zareagowały błyskawicznie. Natychmiast na płycie pojawiło się kilkudziesięciu policjantów, którzy odcięli sektor z zadymiarzami. Do akcji wkroczyli też funkcjonariusze z psami i policja konna.

Sędzia Felix Brych zarządził przerwę w meczu, a piłkarze opuścili boisko na około 20 minut. Po tym czasie dokończyli spotkanie, a HSV oficjalnie zostało relegowane do 2. Bundesligi.

Media piszą o przykrym dla klubu nazywanego ligowym dinozaurem dniu właśnie w kontekście zachowania grupy "ultrasów". "Bild" określił zdarzenie mianem "Feuer-Skandal" (ognisty skandal), a jego sprawców nazwał "pyro-idioten" (piro-idioci).

Jak szybko Hamburger SV wróci do Bundesligi?