Mundial 2018. Niemcy - Arabia Saudyjska: mistrzowie świata w końcu wygrali, ale skromnie

Pięć meczów bez zwycięstwa i basta. Niemcy w końcu odnieśli wiktorię, pokonując w przetarciu przed mistrzostwami świata Arabię Saudyjską 2:1.

Tomasz Rosiński
reprezentacja Niemiec PAP/EPA / RONALD WITTEK / Na zdjęciu: reprezentacja Niemiec

Przed piątkową konfrontacją na BayArena w Leverkusen Niemcy nie wygrali żadnego z pięciu ostatnio rozegranych spotkań (remisy z Anglią, Francją i Hiszpanią oraz przegrane z Brazylią i Austrią). Dlatego też liczyli na ogranie niżej notowanych Saudyjczyków i poprawienie sobie humorów przed startem MŚ 2018 (zespół z Niemiec pierwszy mecz na mundialu rozegra 17 czerwca z Meksykiem, a następnie zmierzy się ze Szwecją i Koreą Południową), co im się udało, ale nie bez trudu.

Wynik rywalizacji już w ósmej minucie otworzył Timo Werner, który uderzył z pięciu metrów, a piłka w drodze do siatki odbiła się jeszcze od poprzeczki. Asystę przy tym trafieniu zaliczył Marco Reus.

Podopieczni Joachima Loewa kontrolowali boiskowe wydarzenia, dłużej utrzymywali się przy futbolówce, zaś swoją przewagę udokumentowali drugim - samobójczym - golem autorstwa Omara Hawsawiego w 43. minucie potyczki.

Po zmianie stron niemiecki zespół starał się podwyższyć swoje prowadzenie, natomiast swoje szanse do zdobycia bramki zmarnowali między innymi Julian Draxler, Ilkay Gundogan oraz Thomas Mueller.

Niewykorzystane okazje zemściły się na Niemcach w 84. minucie. Wówczas sędzia Slavko Vincić podyktował rzut karny po faulu Sami Khedira we własnej "szesnastce". Co prawda Mohammad Al Sahlawi nie wykorzystał "jedenastki", bo Marc-Andre ter Stegen odbił piłkę po uderzeniu rywala, ale ten strzał dobił Taisir Al Jassim i tym samym ustalił rezultat tej batalii.

Niemcy - Arabia Saudyjska 2:1 (2:0)
1:0 - Timo Werner 8'
2:0 - Omar Hawsawi 43' (sam.)
2:1 - Taisir Al Jassim 84'

Niemcy: Manuel Neuer (46' Marc-Andre ter Stegen) - Joshua Kimmich (81' Matthias Ginter), Mats Hummels, Jerome Boateng (46' Niklas Suele), Jonas Hector - Toni Kroos, Sami Khedira - Marco Reus (57' Ilkay Gundogan), Thomas Muller (74' Julian Brandt), Julian Draxler - Timo Werner (62' Mario Gomez).

Arabia Saudyjska: Abdullah Al-Mayoof - Yasir Al Shahrani, Osama Hawsawi (83' Ali Albulayhi), Omar Hawsawi, Mansour Al-Harbi (46' Mohammed Al Burayk) - Abdullah Ateef (75' Hussein Al Moghawi), Salman Al Faraj (90+1' Abdullah Al Khaibari) - Yahya Al Shehri, Salem Al Dawsari (87' Hattan Bahbir), Taiseer Al Jassam - Fahad Al Muwallad (62' Mohammad Al Sahlawi).

Żółta kartka: Hussein Al Moghawi (Arabia Saudyjska).

Sędziował: Slavko Vincić (Słowenia).

* Mohammad Al Sahlawi (Arabia Saudyjska) w 84. minucie meczu nie wykorzystał rzutu karnego - Marc-Andre ter Stegen (Niemcy) obronił.

Czy Niemcy obronią w Rosji tytuł mistrza świata?