Baraż: Garbarnia Kraków w Nice I lidze. Ułańska szarża zakończona awansem

Garbarnia Kraków zagra w następnym sezonie na zapleczu Lotto Ekstraklasy. W drugim meczu barażowym pokonała 2:1 Pogoń Siedlce i awansowała pomimo mniej korzystnego wyniku po pierwszym spotkaniu.

Garbarnia Kraków Newspix / Krzysztof Porębski / Garbarnia Kraków
Pogoń Siedlce postawiła się w teoretycznie lepszej sytuacji w ostatnim kwadransie pierwszego meczu. Adrian Paluchowski wykorzystał swoje cwaniactwo, doświadczenie i strzałem głową ustalił wynik generalnie wyrównanego meczu na 1:1. W środę to nie siedlczanie, a ich goście musieli zdobyć minimum gola, żeby zatriumfował w barażu.

Pierwsza połowa rewanżu przebiegała według podobnego scenariusza jak w Krakowie. Ponownie aktywniejsza na starcie była Pogoń, a niżej notowana drużyna nabierała odwagi wraz z upływem minut. Groźni byli Adrian Paluchowski i Tomasz Ogar, po których uderzeniach musieli interweniował bramkarze.

Nie zmieniła się również najbardziej zasadnicza kwestia. Tak samo jak w Krakowie drużyna z Małopolski zeszła do szatni z jednobramkowym prowadzeniem. W czasie doliczonym do pierwszej połowy Filip Wójcik znalazł się we właściwym miejscu oraz czasie i dobił piłkę do siatki po interwencji Rafała Misztala. Golkiper Pogoni bronił strzał Krzysztofa Kalemby z rzutu wolnego. Wcześniej autor gola ucierpiał w jednym ze starć i potrzebował pomocy medycznej. Pozbierał się, pokazał hart ducha i oddał ważne uderzenie. Po nim to Pogoń musiała zaatakować w drugiej połowie.

Gospodarze zaczęli walczyć z przeciwnikiem, z czasem i ze swoją słabością. W Nice I lidze byli zdecydowanie najgorszym klubem pod kątem wyników na własnym stadionie. W 17 kolejkach Pogoń miała bilans dwa zwycięstwa, osiem remisów i siedem porażek.

W 54. minucie szansę na wyrównanie miał Jarosław Ratajczak. Boczny obrońca nie zagrał w Krakowie, więc przystąpił do meczu w Siedlcach naładowany energią do atakowania. Dopadł do miękkiej wrzutki Daniela Chyły, ale odrobinę spóźniony i rozpaczliwym strzałem nie trafił w bramkę. Pogoń pchała piłkę do przodu, a trener Dariusz Banasik wprowadził Damiana Świerblewskiego za jednego z dwóch nominalnych napastników Paluchowskiego. Zmiennik miał szansę na gola, podobnie jak Dariusz Zjawiński i ponownie Ratajczak, ale siedlczanie nie zachowali zimnej krwi. Karą za nieskuteczność była bramka na 2:0 Kalemby w 80. minucie.

Trafienie Świerblewskiego na 1:2 nic już siedlczanom nie dało. Drużyna z Mazowsza opuściła Nice I ligę.

Z kolei rajd Garbarni po awans można nazwać ułańską szarżą. Beniaminek zimował przecież w dolnej połowie tabeli drugiej ligi, a rundę wiosenną rozpoczął od nieudanych występów. Od 4 kwietnia krakowianie spisywali się jednak rewelacyjnie. Wygrali 11 z 15 meczów i w ostatniej kolejce dostali się do barażu kosztem Radomiaka. Zasłużony klub poszedł za ciosem i po dwumeczu z Pogonią może świętować powrót do przedsionka salonów polskiej piłki. Po 44 latach nieobecności. Garbarnia jest trzecim klubem z Krakowa w dwóch najwyższych ligach i zarazem trzecim beniaminkiem II ligi, który awansował w tym sezonie do Nice I ligi.

Pogoń Siedlce - Garbarnia Kraków 1:2 (0:1)
0:1 - Filip Wójcik 45'
0:2 - Krzysztof Kalemba 80'
1:2 - Damian Świerblewski 87'

Pierwszy mecz: 1:1. Awans: Garbarnia.

Pogoń: Rafał Misztal - Zygmunt Gordon (46' Jakub Szrek), Maciej Wichtowski, Mateusz Żytko, Jarosław Ratajczak - Daniel Chyła, Daniel Polkowski - Dominik Kun, Grzegorz Tomasiewicz, Dariusz Zjawiński (77' Michał Bajdur) - Adrian Paluchowski (60' Damian Świerblewski).

Garbarnia: Marcin Cabaj - Arkadiusz Garzeł, Michał Wrześniewski (88' Łukasz Furtak), Krzysztof Kalemba, Łukasz Pietras - Marek Masiuda, Wojciech Wojcieszyński - Filip Wójcik (64' Serhij Krykun), Szymon Kiebzak, Michał Kitliński (65' Patryk Serafin) - Tomasz Ogar.

Żółte kartki: Chyła, Gordon, Zjawiński, Kun, Wichtowski, Bajdur, Szrek, Żytko (Pogoń) oraz Kalemba, Ogar, Pietras (Garbarnia).

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork).

Wszystkie mecze 2. ligi piłki nożnej w Pilot WP, pierwszej TV online w Polsce! (link sponsorowany)
2. liga piłki nożnej w jednym miejscu. Transmisje wszystkich meczów obejrzysz na żywo, online, gdziekolwiek będziesz w Pilot WP.

Rywalizację 18 drużyn o najlepsze miejsca w tabeli, a tym samym wszystkie mecze 34 kolejek do zobaczenia online na kanałach 2. liga piłki nożnej za pośrednictwem platformy streamingowej Pilot WP. Dodatkowo, dla wszystkich którzy chcą obejrzeć rozgrywki później, będzie przygotowana biblioteka VOD, z rozegranymi meczami. Wystarczy wykupić pakiet "2. liga piłki nożnej" w Pilot WP, a razem z nim dostęp do kanałów 2. liga piłki nożnej oraz VOD z meczami.

To tutaj toczy się prawdziwa gra! Sportowe emocje gwarantowane!

Czy Garbarnia Kraków utrzyma się w następnym sezonie w Nice I lidze?