Lech Poznań mistrzem Polski juniorów starszych

Po 23 latach Lech Poznań znów mistrzem Polski juniorów starszych. W finale podopieczni Krzysztofa Kołodzieja bez trudu rozprawili się z Cracovią, triumfując w dwumeczu aż 4:0.

Szymon Mierzyński
Michał Skóraś (z lewej) oraz Sylwester Lusiusz (z prawej) Newspix / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Michał Skóraś (z lewej) oraz Sylwester Lusiusz (z prawej)
Po wygranej pod Wawelem 2:0 piłkarze ze stolicy Wielkopolski byli w komfortowym położeniu i dlatego nie forsowali tempa. To ekipa Pasów zaczęła pojedynek nieco aktywniej, lecz zbyt rzadko stwarzała sytuacje i nie napędziła przeciwnikowi wiele strachu. W 41. minucie natomiast przyjęła ciężki cios. Adrian Kajpust sfaulował w polu karnym Pawła Tupaja i sędzia Zbigniew Dobrynin podyktował rzut karny, który pewnie zamienił na gola Wiktor Pleśnierowicz.

Lech miał już trzy bramki przewagi w dwumeczu i w tym momencie stało się jasne, że mistrzostwo Polski przypadnie właśnie jemu. Po przerwie gospodarze jeszcze poprawili wynik po tym jak Hubert Sobol wykorzystał prostopadłe podanie Bartosza Bartkowiaka. Ich dorobek mógł być nawet większy, jednak w samej końcówce Michał Skóraś spudłował "podcinką" z rzutu karnego (winowajcą znów był Kajpust, który ręką w obrębie szesnastki zablokował uderzenie Filipa Szymczaka).

W całym dwumeczu Kolejorz triumfował aż 4:0 i bardzo pewnie sięgnął po mistrzostwo Polski. To pierwszy taki sukces poznańskiego klubu od 1995 roku. Wtedy w finale okazał się lepszy od Widzewa Łódź (wygrywając u siebie 2:1 i remisując na wyjeździe 2:2).

Dzięki zwycięstwu w tym roku, zespół ze stolicy Wielkopolski zapewnił sobie udział w Lidze Młodzieżowej UEFA (do tych rozgrywek przystąpi na początku października).

Lech Poznań - Cracovia 2:0 (1:0)
1:0 - Wiktor Pleśnierowicz (k.) 41'
2:0 - Hubert Sobol 53'
pierwszy mecz: 2:0, mistrzostwo Polski: Lech Poznań

W 88. minucie Michał Skóraś (Lech Poznań) nie wykorzystał rzutu karnego (uderzył nad poprzeczką).

Lech Poznań: Bartosz Mrozek - Szymon Zalewski, Wiktor Pleśnierowicz (70' Marcin Maćkowiak), Mateusz Skrzypczak, Michał Zimmer, Łukasz Norkowski, Bartosz Bartkowiak, Eryk Kryg (77' Kacper Andrzejewski), Michał Skóraś, Hubert Sobol (81' Filip Szymczak), Paweł Tupaj (59' Jakub Kamiński).

Cracovia: Filip Majchrowicz - Szymon Pająk, Radosław Kruppa, Sylwester Lusiusz (60' Daniel Krzempek), Dorian Pituła, Radosław Kanach, Daniel Pik (64' Patryk Zaucha), Sebastian Strózik, Adrian Kajpust, Robert Ożóg, Jakub Bator (46' Michał Wiśniewski).

Żółte kartki: Eryk Kryg (Lech Poznań) oraz Radosław Kanach, Adrian Kajpust, Daniel Krzempek (Cracovia).

Sędzia: Zbigniew Dobrynin (Łódź).