Kokpit Kibice
Zobacz drużynę
  • Zobacz drużynę
  • Grupa A
  • Grupa B
  • Grupa C
  • Grupa D
  • Grupa E
  • Grupa F
  • Grupa G
  • Grupa H

Wszyscy ludzie selekcjonera. Jerzy Brzęczek postawił na zaufanych współpracowników

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Jerzego Brzęczka poznaliśmy nazwiska współpracowników nowego selekcjonera. Z kadrą pracować będą m.in. byli reprezentanci Polski Andrzej Woźniak i Radosław Gilewicz. W sztabie znajdzie się też psycholog.
Maciej Kmita
Maciej Kmita
Jerzy Brzęczek WP SportoweFakty / Agnieszka Skórowska / Na zdjęciu: Jerzy Brzęczek

Wraz z Adamem Nawałką z pracą w kadrze pożegnali się II trener Bogdan Zając, opiekun bramkarzy Jarosław Tkocz, asystenci Robert Góralczyk, Gerard JuszczakMarcin Prasoł i Dawid Zajączkowski oraz kierownik Tomasz Iwan. Z poprzedniego sztabu szkoleniowego drużyny narodowej Jerzemu Brzęczkowi będzie pomagał jedynie szef banku informacji Hubert Małowiejski.

Zespół współpracowników selekcjonera zmienił się nie do poznania, a zupełną nowością jest stała obecność w sztabie kadry psychologa. W tej roli PZPN zatrudnił Damiana Salwina, wykwalifikowanego psychologa sportu, który w przeszłości był trenerem piłkarskim i wykładowcą w Szkole Trenerów PZPN. Jako psycholog pracował m.in. z żużlowcami Startu Gniezno, Fogo Unii Leszno oraz reprezentacjami Polski w żużlu i szermierce. Z jego pomocy korzystali też obecni reprezentanci Polski w piłce nożnej.

- Psycholog to moja decyzja. W takiej sytuacji, jaką obecnie mamy, taka osoba jest potrzebna. Nie będzie zajęć grupowych - on ma pomagać zawodnikom indywidualnie. Nie będzie przymusu, ale będzie on do dyspozycji piłkarzy - wyjaśnił Brzęczek.

ZOBACZ WIDEO Jerzy Brzęczek już rozmawiał z reprezentantami. "Lewandowski pozostanie kapitanem"

Jeśli chodzi o sztab trenerski, Brzęczek postawił na ludzi, których zna od lat. Niemal wszyscy z nich pracowali z nim ostatnio w GKS-ie Katowice (2015-2017) i Wiśle Płock (2017-2018). Pierwszym asystentem nowego selekcjonera został Tomasz Mazurkiewicz, z którym Brzęczek zna się jeszcze z czasów wspólnych występów w Olimpii Poznań (1988-1992). 50-latek samodzielnie prowadził Unię Janikowo, Jarotę Jarocin i Sokoła Kleczew, a z selekcjonerem współpracuje od listopada 2014 roku. Był jego asystentem w Lechii Gdańsk (2014-2015), GKS-ie Katowice i w Wiśle Płock.

Za przygotowanie fizyczne reprezentantów odpowiadał będzie Leszek Dyja, dla którego to powrót do pracy z drużyną narodową - 40-latek był już w sztabie Waldemara Fornalika (2012-2013). Z Brzęczkiem współpracuje od 2015 roku, kiedy dołączył do jego sztabu w GKS-ie Katowice. Głośno zrobiło się o nim w kwietniu, kiedy w krótkim czasie postawił na nogi Jakuba Błaszczykowskiego. "Kubie" przez blisko pół roku doskwierał ból pleców, z którym fizjoterapeuci VfL Wolfsburg nie potrafili sobie poradzić, a po dwóch tygodniach intensywnych zajęć z Dyją w Płocku był gotowy do treningu z pełnymi obciążeniami.

Trenerem bramkarzy został Andrzej Woźniak. 20-krotny reprezentant Polski, ostatnio opiekował się golkiperami Widzewa Łódź, a z Brzęczkiem zna się z drużyny narodowej (1994-1997). W lipcu 2015 roku dołączył do jego sztabu w Lechii, ale współpracowali ze sobą tylko dwa miesiące - na początku września Brzęczek został zwolniony, ale Woźniak zakotwiczył w Gdańsku na trzy lata. Jego kandydatura wzbudziła wiele kontrowersji ze względu na korupcyjną przeszłość. Więcej o tym TUTAJ.

Brzęczkowi pomagał będzie też Radosław Gilewicz. 10-krotny reprezentant Polski to kolega selekcjonera z Tirolu Innsbruck, w którym spotkali się w latach 2000-2002, i drużyny narodowej. Dla Gilewicza będzie to debiut w roli trenera - po zakończeniu kariery 47-latek był komentatorem telewizyjnym. Podczas MŚ 2018 pracował dla TVP.

Skład nowego sztabu szkoleniowego drużyny narodowej uzupełnią młodzi analitycy: 29-letni Mateusz Łajczak i 24-letni Michał Siwierski. Ten pierwszy pracował z Brzęczkiem w GKS-ie Katowice, a 2 lipca dołączył do Wisły Płock. Najdłużej z selekcjonerem związany jest Siwierski, który współpracuje z nim już od 2012 roku. Pomagał mu już w II-ligowym Rakowie Częstochowa, I-ligowym GKS-ie Katowice i ostatnio w Wiśle Płock. Brzęczek zaufał Siwierskiemu, gdy ten miał ledwie 18 lat.

Szefem sztabu medycznego drużyny narodowej pozostanie dr Jacek Jaroszewski. Nowymi twarzami w kadrze będą za to fizjoterapeuci Paweł Bamber i Adam Kurek. Ten pierwszy na co dzień pracuje z piłkarzami Legii Warszawa, a obaj są zatrudnieni w ENEL-SPORT, klinice Jaroszewskiego. Ze starej grupy masażystów w sztabie pozostał jedynie Wojciech Hermann - Paweł Ptak i Bartłomiej Spałek nie będą już opiekowali się reprezentantami.

Obowiązkami byłego dyrektora kadry Tomasza Iwana podzielą się Łukasz Gawrjołek, który wcześniej pracował w departamencie logistyki federacji, oraz rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski.

Czy Jerzy Brzęczek wybrał odpowiednich współpracowników?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (2):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×