Ligue 1: Girondins Bordeaux liderem, Jeleń znów strzela

Zdjęcie okładkowe artykułu: TVN Agency
TVN Agency

Piłkarze Girondins Bordeaux pokonali Le Mans i awansowali na 1. miejsce w tabeli Ligue 1. Pozycję lidera w niedzielę będzie mógł jednak odzyskać Olympique Marsylia. Tymczasem Ireneusz Jeleń strzelił gola w starciu z Paris Saint Germain i przyczynił się do zwycięstwa Auxerre.

W tym artykule dowiesz się o:

Piłkarze Girondins Bordeaux w sobotę odnieśli dziewiąte z rzędu zwycięstwo. Tym razem na Stade Chaban Delmas pokonali 3:2 Le Mans. Podopieczni Laurenta Blanca byli w tym pojedynku stroną przeważającą i choć prowadzenie w 24. minucie po golu Anthony'ego Le Talleca objęli goście, Żyrondyści jeszcze przed przerwą odrobili stratę z nawiązką. Na przerwę do szatni gracze Bordeaux schodzili prowadząc 2:1 po golach Marouane Chamakha oraz Yoanna Gourcuffa. W 55. minucie do wyrównania doprowadził Le Tallec, ale podobnie jak w meczu 35. kolejki z Valenciennes, mimo trudnej sytuacji Bordeaux ponownie wywalczyło komplet punktów. W 75. minucie Yohann Pele musiał wyciągać piłkę z siatki po golu Marca Planusa, Żyrondyści ostatecznie odnieśli zasłużone zwycięstwo. Dzięki wywalczonemu kompletowi punktów w sobotę objęli pozycję lidera, ale jeśli w niedzielę Olympique Marsylia pokona Olympique Lyon, to zespół Erica Geretsa po 36. kolejce będzie nadal zajmował 1. miejsce w tabeli Ligue 1.

Na 4. pozycji pozostaną zawodnicy Paris Saint Germain. Stołeczny klub w sobotę niespodziewanie przegrał na Parc des Princes z AJ Auxerre. Ponownie z dobrej strony pokazał się Ireneusz Jeleń. Polak w poprzedniej kolejce strzelił dwa gole i zapewnił drużynie zwycięstwo w konfrontacji z Grenoble Foot, a tym razem zdobył bramkę na 2:0 i w dużym stopniu przyczynił się do sukcesu AJA. W 45. minucie otrzymał podanie od Benoita Pedretti'ego, zatrzymał piłkę na końcowej linii boiska i w pięknym stylu pokonał golkipera PSG Mickaela Landreau, z ostrego kąta kierując piłkę do bramki. Jeleń na boisku przebywał do 83. minuty, w końcówce zastąpił go Dennis Oliech. Cały mecz rozegrał Dariusz Dudka, a Auxerre po piątym zwycięstwie z rzędu umocniło się na 8. miejscu w tabeli.

Na Stade Michel d'Ornano zmierzyły się dwie drużyny broniące się przed spadkiem z ligi - SM Caen i FC Sochaux. Zgodnie z oczekiwaniami starcie tych klubów było wyjątkowo zacięte, aż przez 76 minut na tablicy wyników utrzymywał się bezbramkowy remis. Dopiero w końcówce gospodarze przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. Bohaterem został najlepszy strzelec zespołu - Steve Savidan. Doświadczony napastnik dwukrotnie wpisał się na listę strzelców i zapewnił gospodarzom wyjątkowo cenną zdobycz punktową. Zwycięstwo to pozwoliło SM Caen wydostać się ze strefy spadkowej. Obecnie podopieczni Francka Dumasa plasują się na 16. pozycji i 18. FC Sochaux wyprzedzają o 1 punkt.

17. lokatę wciąż zajmują natomiast piłkarze AS Saint Etienne. W sobotę nie wykorzystali okazji do oddalenia się od dolnej części tabeli i tylko zremisowali z Tuluzą, choć do 89. minuty prowadzili 2:1. Walcząca o prawo gry w europejskich pucharach drużyna Alaina Casanovy ostatnio przeżywa wyraźny kryzys (nie wygrała żadnego z poprzednich czterech meczów) i tym razem także zaprezentowała się zaskakująco słabo w starciu z teoretycznie dużo słabszym rywalem. Remis dla gości uratował niezawodny André-Pierre Gignac, który powiększył swój dorobek strzelecki do 22 trafień. Mimo niepowodzenia, Tuluza wciąż znajduje się na wysokim, 4. miejscu w tabeli. Może jednak stracić 3 punkty przewagi nad Lille OSC i Stade Rennes, jeśli zespoły te wygrają swoje niedzielne spotkania.