Puchar Polski: Piast Gliwice gra dalej. Mocny zryw dał awans

Piast Gliwice przeszedł dość spokojnym krokiem przez I rundę Pucharu Polski. Podopieczni Waldemara Fornalika zwyciężyli 2:1 z GKS-em 1962 Jastrzębie.

Karsten Ayong Newspix / DOMINIK GAJDA / 400mm / Na zdjęciu: Karsten Ayong
Gliwiczanie popisali się imponującym przyspieszeniem w kwadransie poprzedzającym przerwę. Podopieczni Waldemara Fornalika zarządzili frontalny atak, wpadli szturmem na połowę przeciwnika i zdobyli dwie bramki.

W 30. minucie pierwszego gola w barwach Piasta strzelił Karsten Ayong. Wykorzystał zgranie Piotra Parzyszka po dośrodkowaniu z lewego skrzydła i wepchnął piłkę do bramki mało zdecydowanego Grzegorza Drazika. W 37. minucie Denis Gojko uderzył na 2:0 po przerzucie Aleksandra Jagiełły i wyraźnie przybliżył przedstawiciela Lotto Ekstraklasy do awansu.

Najlepsze szanse na zmniejszenie przewagi Piasta miał w pierwszej połowie Łukasz Krakowczyk. Najbardziej wysunięty zawodnik gospodarzy spudłował z linii pola karnego, a następnie trafił w asekurującego Jakuba Szmatułę defensora. GKS 1962 Jastrzębie nie "wrócił" do tego meczu przed przerwą i w szatni musiał odbyć konstruktywną naradę.

Trener Jarosław Skrobacz nie zdecydował się na wprowadzenie już po 45 minutach skutecznego w ostatnich tygodniach Kamila Adamka. Drugą szansę dostała podstawowa jedenastka, ale kolejnych sytuacji podbramkowych nie stwarzała. Trudno za takie uznać strzały z dystansu Kamila Jadacha w 52. minucie i Damiana Tronta w 58. minucie.

Pierwszego zmiennika wprowadził Fornalik. Patryk Dziczek zastąpił na murawie Tomasza Jodłowca. Zadaniem Piasta było kontrolowanie wydarzeń, wymienianie podań, zwalnianie gry. Za przeprowadzanie ewentualnych kontrataków odpowiadał Mateusz Mak, który zmienił Aleksandra Jagiełłę.

W 64. minucie ekipę z Jastrzębia Zdroju wzmocnił Dawid Weis i 10 minut później zdobył gola kontaktowego na 1:2. Zmiennik przymierzył technicznie po podaniu Patryka Skóreckiego, przez co ostatni kwadrans regulaminowego czasu był emocjonujący. GKS 1962 był uskrzydlony swoim trafieniem, zmobilizował się raz jeszcze do ataku, ale wyrównać nie potrafił.

GKS 1962 Jastrzębie - Piast Gliwice 1:2 (0:2)
0:1 - Karsten Ayong 30'
0:2 - Denis Gojko 37'
1:2 - Dawid Weis 74'

GKS: Grzegorz Drazik - Dominik Kulawiak, Kamil Szymura, Piotr Pacholski, Dawid Gojny - Bartosz Jaroszek (73' Kamil Adamek), Damian Tront - Farid Ali (81' Dominik Szczęch), Patryk Skórecki, Kamil Jadach (64' Dawid Weis) - Łukasz Krakowczyk

Piast: Jakub Szmatuła - Martin Konczkowski, Aleksandar Sedlar, Damian Byrtek, Tomasz Mokwa - Patryk Sokołowski, Tomasz Jodłowiec (61' Patryk Dziczek) - Denis Gojko, Karsten Ayong (81' Gerard Badia), Aleksander Jagiełło (65' Mateusz Mak) - Piotr Parzyszek

Żółta kartka: Pacholski (GKS)

Sędzia: Artur Aluszyk (Szczecin)

Czy Piast Gliwice awansuje do finału Pucharu Polski?