LE: wielkie strzelanie, niedosyt Tomasza Kędziory i koniec passy KRC Genk

Dynamo Kijów z Tomaszem Kędziorą w składzie ponownie zremisowało 2:2 i jest z tego wyniku mniej zadowolone niż przeciwnik. Klub Jakuba Piotrowskiego został pokonany po raz pierwszy od 6 maja.

Tomasz Kędziora Getty Images / Paolo Bruno / Na zdjęciu: Tomasz Kędziora
Nie minął kwadrans i drużyna Tomasza Kędziory prowadziła z FK Jablonec 2:0, dzięki strzałom Wiktora Cygankowa i Denisa Garmasza. Dynamu Kijów nie udało się wywalczyć kompletu punktów pomimo doskonałego otwarcia. David Hovorka podniósł temperaturę meczu bramką kontaktową na 1:2, a po przerwie Michal Travnik dopadł Dynamo i ustalił wynik na 2:2. Sekundę wcześniej Polak przewrócił się w polu bramkowym i ułatwił wyrównanie przeciwnikom. Ekipa Kędziory ponownie odczuwała niedosyt po podziale punktów. Dwa tygodnie temu straciła prowadzenie w czasie doliczonym do starcia z FK Astana.

W bardzo podobnych okolicznościach Olympique Marsylia zremisował 2:2 z Apollonem Limassol i po dwóch meczach w Lidze Europy może się pochwalić wyłącznie punktem. W poprzedniej edycji Olympique doszedł do finału, w którym przegrał z Atletico Madryt.

Jakub Piotrowski był poza kadrą KRC Genk na mecz z Sarpsborgiem. W 6. minucie klub z Norwegii wyszedł na prowadzenie 1:0 dzięki uderzeniu Patricka Mortensena i pod znakiem zapytania stanęło, czy wicelider ligi belgijskiej przedłuży swoją trwającą blisko pięć miesięcy passę bez porażki. Co prawda Genk po przerwie wyrównał, ale nie minął kwadrans i kopciuszek doprowadził do wyniku 3:1. Sarpsborg wygrał po raz pierwszy od 23 sierpnia kosztem niepokonanego od 6 maja przeciwnika. Trudno było przewidzieć taki obrót wydarzeń.

Aleksandar Prijović rozpoczął szalony szturm PAOK-u Saloniki w meczu na stadionie BATE Borysów. Będący w wysokiej formie napastnik trafił do siatki mistrza Białorusi w 6. minucie. Po golu byłego piłkarza Legii Warszawa dubletem popisał się Leo Jaba i PAOK prowadził po nieco ponad kwadransie 3:0. Zwycięstwo miał w kieszeni. Jaba dorzucił na swoje konto jeszcze asystę przed ostatnim golem Dimitrisa Pelkasa na 4:1.

Eintracht Frankfurt i Lazio to zespoły, które noszą przydomek Orły. W ich pojedynku Simone Inzaghi dał szansę pokazania się rezerwowemu bramkarzowi Silvio Proto. W pierwszej połowie dwukrotnie wyciągnął on piłkę z siatki. Klub z Bundesligi prowadził 2:1. Lazio straciło przed meczem Felipe Caicedo, zamiast którego zagrał Ciro Immobile. Po 18 minutach Senad Lulić musiał zastąpić Rizę Durmisiego. Pasmo nieszczęść nie skończyło się. Przedwcześnie wyrzuceni z boiska przez sędziego zostali Dusan Basta oraz Joaquin Correa. Dziewięciu rzymian przegrało 1:4, więc włoskie drużyny nie odniosły w tym tygodniu kompletu sześciu zwycięstw w europejskich pucharach. Na ostatniej prostej wywróciło się Lazio.

W fazie grupowej rywalizują trzy kluby z Primera Division. Real Betis zagwarantował sobie w drugiej połowie wygraną 3:0 z F91 Dudelange. Jego lokalny rywal Sevilla FC nie podbił Krasnodaru, gdzie dość niespodziewanie przegrał 1:2. W Rosji byli również zawodnicy Villarreal CF, którzy zremisowali 3:3 ze Spartakiem Moskwa dzięki strzałowi z rzutu karnego w doliczonym czasie.

W 24 meczach Ligi Europy padło 79 goli, czyli średnio 3,3 na spotkanie.

2. kolejka fazy grupowej Ligi Europy:

GRUPA G:

Spartak Moskwa - Villarreal CF 3:3 (1:1)
0:1 - Karl Toko Ekambi 13'
1:1 - Ze Luis (k.) 34'
1:2 - Pablo Fornals 49'
2:2 - Ze Luis 82'
3:2 - Lorenzo Melgarejo 85'
3:3 - Santiago Cazorla (k.) 90'

Rangers FC - Rapid Wiedeń 3:1 (1:1) 0:1 - Veton Berisha 42' 1:1 - Alfredo Morelos 44' 2:1 - James Tavernier (k.) 84' 3:1 - Alfredo Morelos 90'

GRUPA H:

Apollon Limassol - Olympique Marsylia 2:2 (0:0)
0:1 - Dimitri Payet 50'
0:2 - Luiz Gustavo 68'
1:2 - Sasa Marković 74'
2:2 - Emilio Zelaya 90'

Eintracht Frankfurt - Lazio 4:1 (2:1) 1:0 - Danny Da Costa 4' 1:1 - Marco Parolo 23' 2:1 - Filip Kostić 28' 3:1 - Luka Jović 52' 4:1 - Danny Da Costa 90'

2:0 - Markus Rosenberg (k.) 76'

Sarpsborg 08 FF - KRC Genk 3:1 (1:0) 1:0 - Patrick Mortensen 6' 1:1 - Leandro Trossard 49' 2:1 - Kristoffer Zachariassen 54' 3:1 - Patrick Mortensen 63'

2:1 - Tornike Okriaszwili 88'

Standard Liege - Akhisar Belediyespor 2:1 (2:1) 1:0 - Renaud Emond 17' 1:1 - Onur Ayik 32' 2:1 - Moussa Djenepo 40'

Liga Europy, gr. J 2018/2019

1 Sevilla FC 6 4 0 2 18:6 12
2 FK Krasnodar 6 4 0 2 8:8 12
3 Standard Liege 6 3 1 2 7:9 10
4 Akhisar Belediyespor 6 0 1 5 4:14 1

GRUPA K:

FK Jablonec - Dynamo Kijów 2:2 (0:2) 0:1 - Wiktor Cygankow 6' 0:2 - Denis Garmasz 14' 1:2 - David Hovorka 33' 2:2 - Michal Travnik 81'