Lotto Ekstraklasa: Wisła Płock w "dziesiątkę" rozbiła Śląsk Wrocław

Takiego obrotu spraw we Wrocławiu nie spodziewał się chyba nikt! Wisła Płock od 28. minuty grała w "dziesiątkę" po czerwonej kartce dla Adama Dźwigały, a zdołała rozbić Śląsk 3:0 w meczu 14. kolejki Lotto Ekstraklasy, strzelając gole w II połowie.
Tomasz Rosiński
PAP / Jan Karwowski / Na zdjęciu: Piotr Celeban (z lewej) i Ricardinho (z prawej)

Śląsk Wrocław przystępował do sobotniej rywalizacji w dobrych humorach po dwóch efektownych wygranych (z Miedzią Legnica 5:0 i Bytovią Bytów 3:0), a z ostatnich 7 spotkań zwyciężył 5 razy. Natomiast Wisła jeszcze pod wodzą Kibu Vicuny nie przegrała (2 remisy oraz 1 triumf) i liczyła, że nie polegnie również we Wrocławiu, co jej się udało zrealizować.

Pierwsza połowa konfrontacji nie zachwyciła. Gra była toczona w spokojnym tempie, gospodarze utrzymywali się dłużej przy piłce, ale nic z tego nie wynikało i praktycznie bezrobotny był Thomas Daehne.

Ekipa z Płocka była nieźle zorganizowana i nie pozwalała na zbyt wiele swoim rywalom. Nawet strata Adama Dźwigały, który w 28. minucie otrzymał czerwoną kartkę za faul na wychodzącym na czystą pozycję Damianie Gąsce, nie rozregulowała drużyny przyjezdnych.

Na boisku nie było widać, że podopieczni Tadeusza Pawłowskiego występują z przewagą jednego zawodnika, zaś tuż przed przerwą mogli dać się zaskoczyć przeciwnikowi. W 45. minucie Jakub Słowik popełnił błąd, który mógł wykorzystać Dominik Furman. Jednak w I odsłonie starcia gole już nie padły.

Po zmianie stron wrocławianie wciąż nie wykorzystywali potencjału swoich skrzydłowych, czyli Mateusza Cholewiaka i Roberta Picha. Ciekawiej w tym spotkaniu zrobiło się dopiero od 60. minuty, kiedy to Zbigniew Dobrynin niesłusznie odgwizdał rzut karny za rzekomy faul w "16" Cezarego Stefańczyka na Pichu. Jednakże arbiter skorzystał z systemu VAR i anulował wcześniej podyktowaną "jedenastkę".

Chwilę później goście po ładnej, koronkowej akcji zadali pierwszy cios Śląskowi. Ricardinho dobrze zagrał do Patryka Stępińskiego, a ten do Damiana Szymańskiego, który pewnym strzałem z około dwunastu metrów pokonał Słowika.

Nie minęło 240 sekund, a Wisła Płock wygrywała we Wrocławiu już 2:0. Pięknie z dystansu uderzył Ricardinho, zaś piłka wpadła do siatki obok bezradnego golkipera miejscowej ekipy.

Płocki klub był na fali, natomiast gospodarze wyglądali na zupełnie rozbitych takim obrotem spraw i w 82. stracili jeszcze jedną - trzecią - bramkę. Dominik Furman podaniem z głębi pola uruchomił Giorgiego Merebaszwiliego, który ograł wrocławską defensywę i ustalił wynik zawodów.