Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Oficjalnie: PZPN wprowadził obowiązek występu "młodzieżowca" i zniósł limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej

Polski Związek Piłki Nożnej dokonał istotnych zmian w regulaminie rozgrywek Lotto Ekstraklasy: wprowadził obowiązek występu młodzieżowca i zniósł limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej.
Maciej Kmita
Maciej Kmita
mecz Lotto Ekstraklasy WP SportoweFakty / Jakub Piasecki / Na zdjęciu: mecz Lotto Ekstraklasy

O decyzjach PZPN poinformował na Twitterze sekretarz generalny federacji, Maciej Sawicki. Zmiany wejdą w życie od sezonu 2019/2020.

Limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej w Lotto Ekstraklasie został zatwierdzony przez PZPN w listopadzie 2013 roku i zaczął obowiązywać od sezonu 2015/2016. W pierwszym roku w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy mogło występować trzech cudzoziemców bez unijnego paszportu, a od sezonu 2016/2017 może grać ich tylko dwóch.

Ograniczenie dostępu zawodników spoza Unii Europejskiej do Lotto Ekstraklasy nie zatrzymało napływu obcokrajowców. W tym sezonie do gry w ekstraklasie uprawnionych jest 161 cudzoziemców, podczas gdy cztery lata temu, gdy nie obowiązywał jeszcze limit dla zawodników spoza UE, w kadrach klubów najwyższej ligi było 134 obcokrajowców.


 

O ile zniesienie limitu to przywrócenie stanu sprzed czterech lat, to przepis o obowiązku występu młodzieżowca jest zupełną nowością na poziomie ekstraklasy. Z drugiej strony w niższych klasach rozgrywkowych kluby są zmuszone do wystawiania młodzieżowców już od kilku sezonów.

W rozgrywkach 2019/2020 status młodzieżowca będą mieli piłkarze urodzeni w roku 1999 i młodsi, ale nie będą to musieli być Polacy.

"Zawodnikiem o statusie młodzieżowca jest piłkarz posiadający obywatelstwo polskie lub szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy.

Zawodnik szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który - bez względu na swoją narodowość lub wiek - był zarejestrowany w klubie lub klubach zrzeszonych w PZPN, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy" - czytamy w komunikacie federacji.

Co w przypadku kontuzji młodzieżowca, którego nie będzie mógł zastąpić inny młodzieżowiec albo ukarania takiego zawodnika czerwoną kartką?

"W przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego i braku możliwości zastąpienia go innym młodzieżowcem, drużyna kontynuuje grę w zmniejszonym składzie. W przypadku wykluczenia (czerwonej kartki) dla młodzieżowca zespół występuje w zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełniania do wymaganego limitu młodzieżowców (nie ma obowiązku zastępowania zawodnika seniora innym młodzieżowcem).

Każda wymiana zawodnika na nie-młodzieżowca i gra w pełnym, 11-osobowym składzie bez wymaganej liczby młodzieżowców, potraktowana zostanie jako wystawienie do gry nieuprawnionego zawodnika. Zawody te zostaną zweryfikowane jako walkower na niekorzyść tej drużyny" - tłumaczy PZPN.

ZOBACZ WIDEO "Piłka z góry". Michał Kołodziejczyk: Trener Brzęczek nie minął się z dyplomacją na korytarzu

Czy uważasz decyzje PZPN za dobre?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
PZPN
Komentarze (5):
 • Paweł Ciesielski Zgłoś komentarz
  Decyzja o zniesieniu limitu obcokrajowców spoza UE w Ekstraklasie jest bardzo dobrym posunięciem. Teraz poziom czołowej czwórki szybko wzrośnie. Jeśli chodzi o młodzieżowców to niepokoi
  Czytaj całość
  mnie przepis- że gdy bramkarz młodzieżowiec dozna kontuzji- to zmienić go może bramkarz senior. To furtka do nadużyć. Powinno być- że wtedy owszem, wejdzie bramkarz senior, ale innego seniora z boiska musi zmienić jakiś dowolny młodzieżowiec.
  • Stelmet_Falubaz Zgłoś komentarz
   W tym PZPN zasiadają sami thebile i tu jest przyczyna że reprezentacja i Polska liga od 30 lat to jest żart. W tak wielkim kraju od 30 lat mamy wstyd a nie reprezentację. Niech ktoś wkońcu
   Czytaj całość
   zacznie rozliczać tych dziadów bo to jest kpina. Decyzje podjęte na przestrzeni lat zniszczyły polską piłkę do reszty. Nawet w Islandii potrafili zbudować reprezentacje z prawdziwego zdarzenia tylko że tam PRACUJĄ ludzie którym zależy na piłce a nie stanie konta
   • Mirosław Kamiński Zgłoś komentarz
    Rewolucją byłoby wprowadzenie syren i zakańczanie meczów w doliczonym czasie gry max. 3 minuty bo to co się dzieje teraz to już plaga i patologia! We wczorajszym meczu Lecha nie wiedzieć
    Czytaj całość
    dlaczego, sędzia przedłużył drugą połowę aż o 10 minut!!!
    • Ari2Ari Zgłoś komentarz
     No to się Afryka zwali do ekstraklasy, nasi będą grzać ławę, a my będziemy się zastanawiać, że nie ma kto grać w reprezentacji. gratulacje.
     • Marian Konarski Zgłoś komentarz
      No to będą kosić młodzieżowców, żeby osłabić rywali. Durna decyzja. Zanim zacznie się nowy sezon i tak to zmienią.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×