Oficjalnie: PZPN wprowadził obowiązek występu "młodzieżowca" i zniósł limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej

WP SportoweFakty / Jakub Piasecki / Na zdjęciu: mecz Lotto Ekstraklasy
WP SportoweFakty / Jakub Piasecki / Na zdjęciu: mecz Lotto Ekstraklasy

Polski Związek Piłki Nożnej dokonał istotnych zmian w regulaminie rozgrywek Lotto Ekstraklasy: wprowadził obowiązek występu młodzieżowca i zniósł limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej.

W tym artykule dowiesz się o:

O decyzjach PZPN poinformował na Twitterze sekretarz generalny federacji, Maciej Sawicki. Zmiany wejdą w życie od sezonu 2019/2020.

Limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej w Lotto Ekstraklasie został zatwierdzony przez PZPN w listopadzie 2013 roku i zaczął obowiązywać od sezonu 2015/2016. W pierwszym roku w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy mogło występować trzech cudzoziemców bez unijnego paszportu, a od sezonu 2016/2017 może grać ich tylko dwóch.

Ograniczenie dostępu zawodników spoza Unii Europejskiej do Lotto Ekstraklasy nie zatrzymało napływu obcokrajowców. W tym sezonie do gry w ekstraklasie uprawnionych jest 161 cudzoziemców, podczas gdy cztery lata temu, gdy nie obowiązywał jeszcze limit dla zawodników spoza UE, w kadrach klubów najwyższej ligi było 134 obcokrajowców.

O ile zniesienie limitu to przywrócenie stanu sprzed czterech lat, to przepis o obowiązku występu młodzieżowca jest zupełną nowością na poziomie ekstraklasy. Z drugiej strony w niższych klasach rozgrywkowych kluby są zmuszone do wystawiania młodzieżowców już od kilku sezonów.

W rozgrywkach 2019/2020 status młodzieżowca będą mieli piłkarze urodzeni w roku 1999 i młodsi, ale nie będą to musieli być Polacy.

"Zawodnikiem o statusie młodzieżowca jest piłkarz posiadający obywatelstwo polskie lub szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy.

Zawodnik szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który - bez względu na swoją narodowość lub wiek - był zarejestrowany w klubie lub klubach zrzeszonych w PZPN, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy" - czytamy w komunikacie federacji.

Co w przypadku kontuzji młodzieżowca, którego nie będzie mógł zastąpić inny młodzieżowiec albo ukarania takiego zawodnika czerwoną kartką?

"W przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego i braku możliwości zastąpienia go innym młodzieżowcem, drużyna kontynuuje grę w zmniejszonym składzie. W przypadku wykluczenia (czerwonej kartki) dla młodzieżowca zespół występuje w zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełniania do wymaganego limitu młodzieżowców (nie ma obowiązku zastępowania zawodnika seniora innym młodzieżowcem).

Każda wymiana zawodnika na nie-młodzieżowca i gra w pełnym, 11-osobowym składzie bez wymaganej liczby młodzieżowców, potraktowana zostanie jako wystawienie do gry nieuprawnionego zawodnika. Zawody te zostaną zweryfikowane jako walkower na niekorzyść tej drużyny" - tłumaczy PZPN.

ZOBACZ WIDEO "Piłka z góry". Michał Kołodziejczyk: Trener Brzęczek nie minął się z dyplomacją na korytarzu

Źródło artykułu: