WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Oficjalnie: PZPN wprowadził obowiązek występu "młodzieżowca" i zniósł limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej

Polski Związek Piłki Nożnej dokonał istotnych zmian w regulaminie rozgrywek Lotto Ekstraklasy: wprowadził obowiązek występu młodzieżowca i zniósł limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej.
Maciej Kmita
Maciej Kmita
WP SportoweFakty / Jakub Piasecki / Na zdjęciu: mecz Lotto Ekstraklasy

O decyzjach PZPN poinformował na Twitterze sekretarz generalny federacji, Maciej Sawicki. Zmiany wejdą w życie od sezonu 2019/2020.

Limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej w Lotto Ekstraklasie został zatwierdzony przez PZPN w listopadzie 2013 roku i zaczął obowiązywać od sezonu 2015/2016. W pierwszym roku w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy mogło występować trzech cudzoziemców bez unijnego paszportu, a od sezonu 2016/2017 może grać ich tylko dwóch.

Ograniczenie dostępu zawodników spoza Unii Europejskiej do Lotto Ekstraklasy nie zatrzymało napływu obcokrajowców. W tym sezonie do gry w ekstraklasie uprawnionych jest 161 cudzoziemców, podczas gdy cztery lata temu, gdy nie obowiązywał jeszcze limit dla zawodników spoza UE, w kadrach klubów najwyższej ligi było 134 obcokrajowców.


 

O ile zniesienie limitu to przywrócenie stanu sprzed czterech lat, to przepis o obowiązku występu młodzieżowca jest zupełną nowością na poziomie ekstraklasy. Z drugiej strony w niższych klasach rozgrywkowych kluby są zmuszone do wystawiania młodzieżowców już od kilku sezonów.

W rozgrywkach 2019/2020 status młodzieżowca będą mieli piłkarze urodzeni w roku 1999 i młodsi, ale nie będą to musieli być Polacy.

"Zawodnikiem o statusie młodzieżowca jest piłkarz posiadający obywatelstwo polskie lub szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy.

Zawodnik szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który - bez względu na swoją narodowość lub wiek - był zarejestrowany w klubie lub klubach zrzeszonych w PZPN, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy" - czytamy w komunikacie federacji.

Co w przypadku kontuzji młodzieżowca, którego nie będzie mógł zastąpić inny młodzieżowiec albo ukarania takiego zawodnika czerwoną kartką?

"W przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego i braku możliwości zastąpienia go innym młodzieżowcem, drużyna kontynuuje grę w zmniejszonym składzie. W przypadku wykluczenia (czerwonej kartki) dla młodzieżowca zespół występuje w zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełniania do wymaganego limitu młodzieżowców (nie ma obowiązku zastępowania zawodnika seniora innym młodzieżowcem).

Każda wymiana zawodnika na nie-młodzieżowca i gra w pełnym, 11-osobowym składzie bez wymaganej liczby młodzieżowców, potraktowana zostanie jako wystawienie do gry nieuprawnionego zawodnika. Zawody te zostaną zweryfikowane jako walkower na niekorzyść tej drużyny" - tłumaczy PZPN.

ZOBACZ WIDEO "Piłka z góry". Michał Kołodziejczyk: Trener Brzęczek nie minął się z dyplomacją na korytarzuRedakcja WP SportoweFakty na Instagramie, śledź nasze STORIES!

Czy uważasz decyzje PZPN za dobre?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
PZPN

Komentarze (5):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Paweł Ciesielski 0
  Decyzja o zniesieniu limitu obcokrajowców spoza UE w Ekstraklasie jest bardzo dobrym posunięciem. Teraz poziom czołowej czwórki szybko wzrośnie. Jeśli chodzi o młodzieżowców to niepokoi mnie przepis- że gdy bramkarz młodzieżowiec dozna kontuzji- to zmienić go może bramkarz senior. To furtka do nadużyć. Powinno być- że wtedy owszem, wejdzie bramkarz senior, ale innego seniora z boiska musi zmienić jakiś dowolny młodzieżowiec.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Stelmet_Falubaz 1
  W tym PZPN zasiadają sami thebile i tu jest przyczyna że reprezentacja i Polska liga od 30 lat to jest żart. W tak wielkim kraju od 30 lat mamy wstyd a nie reprezentację. Niech ktoś wkońcu zacznie rozliczać tych dziadów bo to jest kpina. Decyzje podjęte na przestrzeni lat zniszczyły polską piłkę do reszty.
  Nawet w Islandii potrafili zbudować reprezentacje z prawdziwego zdarzenia tylko że tam PRACUJĄ ludzie którym zależy na piłce a nie stanie konta
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Mirosław Kamiński 1
  Rewolucją byłoby wprowadzenie syren i zakańczanie meczów w doliczonym czasie gry max. 3 minuty bo to co się dzieje teraz to już plaga i patologia! We wczorajszym meczu Lecha nie wiedzieć dlaczego, sędzia przedłużył drugą połowę aż o 10 minut!!!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (5)
Pokaż więcej komentarzy (5)
Pokaż więcej komentarzy (5)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×